کد خبر: 4033157
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۲

درخواست حمایت از حجاب اسلامی در اول فوریه / تمام بانوان حجاب بپوشند

سازمان روز جهانی حجاب از زنان در سرتاسر جهان خواست تا در تمام طول روز سه‌شنبه، اول فوریه، برای جشن گرفتن روز جهانی حجاب و حمایت از زنان مسلمان، حجاب داشته باشند.

درخواست سازمان جهانی حجاب از زنان/ اول فوریه از حجاب حمایت کنید

به گزارش ایکنا به نقل از اسپوتنیک عربی، برگزارکنندگان این روز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند: در این روز، از همه خواهران خود دعوت می‌کنیم، در حمایت از زنان مسلمانی که در سراسر جهان به دلیل هویت اسلامی خود مورد تبعیض قرار می‌گیرند، حجاب داشته باشند.

این بیانیه می‌افزاید: این روز یک مناسبت بزرگ و فراگیر برای همه مسلمانان، غیرمسلمانان و بی‌حجابان است تا علاوه بر کمک به همبستگی بین‌المللی، گامی در راستای افزایش آگاهی و تفاهم فرهنگی بردارند.

ناظمه خان، بنیان‌گذار روز جهانی حجاب، یک شهروند آمریکایی با اصالت بنگلادشی و ساکن نیویورک است. وی امروز در مصاحبه‌ای به سایت «اسلام چنل» گفت: روز جهانی حجاب را در سال 2013 تعیین کردیم.

وی تصریح کرد: تبعیضی که سال‌ها شخصاً به دلیل داشتن حجاب آن را تجربه کرده، عامل تعیین این روز بوده است.

وی افزود: بنابراین می‌خواستم با دعوت از زنان از هر قشری برای محجبه بودن به مدت یک روز، آگاهی را در این زمینه گسترش دهم و حجاب را به امری عادی تبدیل کنم.

خان تصریح کرد: اکنون بزرگداشت روز جهانی حجاب در بیش از 150 کشور جهان برگزار می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا پس از گذشت یک دهه از نامگذاری این روز، هنوز هم نیازی به این روز وجود دارد یا خیر، پاسخ داد: ما تلاش کرده‌ایم آگاهی در این خصوص را افزایش دهیم، اما اگر به نقاط مختلف جهان، مثلاً اروپا بنگریم، هر پنج یا شش ماه یک بار سخنی درباره ممنوعیت حجاب خواهید شنید.

خان افزود: اخیراً در فرانسه پیشنهادی مبنی بر ممنوعیت حجاب در ورزش مطرح شد، یا اگر به هند نگاه کنید، کارناتاکا شهری در هند است که دانش‌آموزان مسلمان اجازه ورود به کلاس را ندارند، مگر اینکه روسری خود را بردارند.

او ادامه داد: بنابراین هنوز باید اقدام به افزایش آگاهی در این زمینه کرد، از طرفی ما باید تصورات غلط را از بین ببریم.

روز جهانی حجاب در اول فوریه هر سال در ده‌ها کشور جهان گرامی داشته می‌شود.

روز جهانی حجاب برای نخستین بار در سال 2013 جشن گرفته شد، در این روز از همه دختران مسلمان و غیرمسلمان دعوت می‌شود که در این روز حجاب داشته باشند. سال گذشته، زنانی از 50 کشور در سراسر جهان در این مراسم شرکت کردند، امسال نیز زنانی از 116 کشور جهان در این مراسم شرکت می‌کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha