کد خبر: 4038960
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۷

ادامه حمایت‌ها از حجاب در نیجریه و تأکید بر قانونی‌بودن پوشش اسلامی

حمایت نهادهای مختلف نیجریه از حق حجاب دختران مسلمان در مدارس ادامه دارد و بنیاد رفاه اسلامی (IWF) از دولت در همه سطوح به ویژه در ایالت‌های جنوب غربی و ایالت کوارا خواسته است تا از رفتار با دانشجویان مسلمان به عنوان شهروندان درجه دو، خودداری کند.

ادامه حمایت‌ها از حجاب در نیجریه و تأکید بر قانونی‌بودن پوشش اسلامیبه گزارش ایکنا؛ این بنیاد اعلام کرد: کودکان دختر ما در مدارس، طبق قانون اساسی این حق را دارند که ایمان خود را با آراسته‌شدن به حجاب نشان دهند، زیرا این نه تنها حقوق آنها به عنوان شهروندان نیجریه است، بلکه در تمامی اسناد بین‌المللی حقوق بشر نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

بنیاد رفاه اسلامی تأکید کرد: این توهین به قانون اساسی ماست و آن‌را به شدت محکوم می‌کنیم و با تمام امکانات قانونی که در اختیار ما به عنوان شهروندان این کشور بزرگ است، در برابر آن مقاومت خواهیم کرد.

بنا به اعلام رایزنی فرهنگی ایران در نیجریه، این مرکز همچنین اعلام کرد: در فراتر از سواحل نیجریه، ارباب استعماری ما یعنی بریتانیا، هیچ قانون خاصی علیه ممنوعیت حجاب در مدارس دولتی ندارد، در آمریکا دختران مسلمان مجاز به استفاده از حجاب در مدارس هستند، همانطوری که کودکان سیک می توانند عمامه بپوشند و کودکان یهودی می‌توانند از کیپا استفاده کنند. بنابراین مسلمانان نیز این حق را دارند که که از حجاب استفاده کنند.

آزادی حجاب در قانون اساسی نیجریه

در همین راستا؛ آدامو آدامو وزیر آموزش و پرورش نیجریه می‌گوید قانون اساسی نیجریه به زنان مسلمان اجازه می‌دهد تا مطابق با آموزه‌های دینی خود حجاب داشته باشند.

وی تصریح کرد: همه شهروندان مجاز به انجام اعمال دینی خود هستند تا زمانی که آسیب یا ناراحتی برای افراد دیگر ایجاد نشود. مایه تأسف است که بحث حجاب در کشور به سطح مدارس کشیده شده و درگیری‌های بی مورد ایجاد شده است.

این وزیر نیجریه‌ای تأکید کرد: حجاب زنان مسلمان، سنت است که در قرآن کریم توصیه شده است. کشور می‌تواند با گفت‌وگو درباره مسائل مربوط به اختلافات مذهبی به جای توسل به خشونت، چیزهای زیادی به دست آورد. ما باید درک کنیم که قانون اساسی جمهوری فدرال نیجریه آزادی مذهب را برای همه شهروندان تضمین می‌کند.

حمایت دولت ایالت کوارا

این در حالی است که دولت ایالت کوارا بار دیگر بر استفاده از حجاب توسط دانش‌آموزان دختر مسلمان در تمامی رده‌های مدارس دولتی این ایالت تأکید کرده است.

خانم سعادت مودیبوکاوو، کمیسر آموزش و توسعه سرمایه انسانی، این موضوع را در نشست مسالمت‌آمیزی که بین مسلمان و مسیحی در منطقه اویون در ایالت ایلورین برگزار شد، اعلام کرد.

کمیسر هشدار داد که هر کسی که تلاش کند همزیستی مسالمت آمیز بین مردم کوارا را خراب کند، با واکنش کامل قانون مواجه خواهد شد.

در این جلسه انجمن مسیحی نیجریه،ساموئل آجی و ابوبکر عبدالواسیو و  انجمن مسلمان ایالت کوارا و دیگران حضور داشتند.

حجاب حق دختران مسلمان است

عبدالرحمن عبدالرزاق فرماندار ایالت کوارا نیز گفت: هر دختر مسلمان برای تحصیل در این ایالت می تواند با حجاب باشد و حق دارد این کار را انجام دهد. ایالت کوارا جامعه‌ای متکثر است که تنوع و همزیستی مسالمت‌آمیز آن به ‌عنوان جنوبی‌ترین ایالت شمالی، منحصر به ‌فرد است.

وی تصریح کرد: براساس قانون اساسی، قوانین فدرال و ایالتی، اصل تکثرگرایی، حفظ حرمت دیگران به ویژه در فضاهای عمومی یک حق در قانون اساسی است و دولت نیز از آن حمایت خواهد کرد.

عبدالرزاق همچنین با بیان این که تلاش‌ برای دو قطبی کردن دولت در امتداد دین، یک نیت شیطانی است، بیان کرد که او قاطعانه بر سیاست دولت در مورد مجازبودن حجاب برای هر کودک دختر مسلمانی که مایل به پوشیدن حجاب در تمام مدارس دولتی است، تأکید دارد.

فرماندار کوارا از مردم این ایالت خواست اجازه ندهند اخبار جعلی و اطلاعات نادرست آنها را گمراه کند و درمقابل همدیگر قرار دهد.

گفتنی است، مشکل و معضل حجاب در نیجریه در هریک از ایالت‌های این کشور با توجه به اختیارتی که این ایالت‌ها دارند، هرازگاهی به شکل‌های متفاوت بروز می‌کند و شدیدترین و خشونت‌آمیزترین درگیری‌ها در این زمینه در مدرسه پاپتیست‌های مسیحی در ایالت کوارای نیجریه روی داد که در این درگیری یک نفرکشته شد و چهار نفر به شدت زخمی شدند.

این در حالی است که در واکنش به این حادثه به مدیران مدرسه دبیرستان باپتیست دستور داده شده است دستورالعمل حجاب در مدارس دولتی را اجرا کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :