نمایش صفحات کمیاب قرآنی در دانشگاه «مک کواری» استرالیا
کد خبر: 4042847
تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۴

نمایش صفحات کمیاب قرآنی در دانشگاه «مک کواری» استرالیا

دانشگاه مک کواری استرالیا موزه جدیدی را به روی عموم گشوده که در آن صفحه‌های کمیابی از قرآن کریم مربوط به قرن‌های 14 و 15 و همچنین اشکال معماری دینی در دوران مصر باستان را به نمایش گذاشته است.

نمایش نسخه‌های نادر از قرآن کریم و معماری دینی مصر باستان در نمایشگاه استرالیا/آماده

به گزارش ایکنا به نقل از الدستور، دانشگاه مک کواری استرالیا موزه جدیدی به نام موزه تاریخ دانشگاه مک کواری را به روی عموم باز کرده است که توسط مارتین پوماس، مدیر موزه دانشگاه مک کواری اداره می‌شود، این موزه تاریخ 206 ساله‌ای که جهان را متحول کرده به نمایش گذاشته است.

به گزارش وب‌سایت دانشگاه مک کواری، در این موزه تعدادی کلکسیون و گنجینه با قدمت هزاران سال وجود دارد که شامل بسیاری از آثار متعلق به تمدن‌ها و تاریخ مصر باستان است و به طور کلی تعداد گنجینه‌های نمایش داده شده در داخل موزه حدود 18 هزار قطعه از دوره‌های مختلف بوده که از مجموعه‌داران خصوصی به امانت گرفته شده است.

از جمله نمایشگاه‌های مدیریت شده در داخل موزه، نمایشگاه «الحاق شرق به غرب» است که در آن تاریخ جنگ‌های صلیبی و دوران استعمارزدایی را نشان می‌دهد، زیرا در سال‌های 1095 تا 1301 مسیحیان تحت حکومت پاپ به دنبال تصرف سرزمین مقدس در شرق مدیترانه بودند که به قیمت جان میلیون‌ها نفر تمام شد و جهان را برای همیشه تغییر داد.

پروفسور مارتین پوماس، متصدی و مدیر موزه می‌گوید: به دنبال دوره جنگ‌های صلیبی، ایده‌های سیاسی جدیدی پدیدار شد و مردم از طریق تجارت به هم پیوند خوردند؛ ادبیات عرب بر غرب تأثیر می‌گذاشت و معماری غربی به آرامی در شرق وارد شد.

همچنین برای اولین بار صفحات کمیاب قرآن کریم که با طلا تزئین شده و قدمت آن به قرن چهاردهم و پانزدهم می‌رسد، در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است. این نمایشگاه همچنین اشکال هنری مربوط به دوران ممالیک در مصر را به نمایش می‌گذارد، به‌ویژه زمانی که ممالیک‌ها معماری دینی بزرگی را توسعه دادند که شاهد ظهور مناره‌های بلند برای شناسایی شهر قاهره و تبدیل آن به زیباترین شهر جهان بود.

انتهای پیام
captcha