نمایش قرآن بافته شده در موزه ملی کراچی
کد خبر: 4044324
تاریخ انتشار : ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶

نمایش قرآن بافته شده در موزه ملی کراچی

اثر منحصر به فردی از آیات قرآن که با استفاده از نخ دوخته شده است، در موزه ملی کراچی به نمایش درآمده است.

به گزارش ایکنا به نقل از Dawn،  این اولین نسخه بافته شده از قرآن کریم در جهان است که توسط بازرس بازنشسته پلیس خان شهنواز ملحی(Khan Shahnawaz Malhi)، خلق شده است. وی این هنر را هنگامی که زندانیان را در حال ساخت صنایع دستی در زندان مشاهده می‌کرد، آموخت.

این هنرمند گفت: این مهارت برای من بسیار جالب به نظر می‌رسید، بنابراین من هم خواستم آن را توسعه دهم. پیش از این هیچکس قرآن را نبافته است. بله، نسخه‌هایی از قرآن به صورت دوخته شده، گلدوزی شده و حکاکی وجود دارد با این حال، این اولین بار است که کسی آن را می‌بافد.

وی افزود: بافتن تارها آسان نیست؛ کار بسیار سختی است و زمان و صبر می‌طلبد. هزینه زیادی هم دارم. من توانستم در مدت 10 سال تمام آیات قرآن را ببافم. موادی که من استفاده کردم نیز حدود 3 میلیون روپیه (حدود 16 هزار دلار) هزینه داشت.

ملحی توضیح داد: یک صفحه از قرآن سه روز طول می‌کشد. این یک روش منحصر به فرد و شگفت انگیز است ولی اگر اشتباهی مرتکب شوم، قابل جبران نیست و باید از اول شروع کنم.

آثار هنری مختلف او به شدت مورد توجه افرادی است که حاضرند مبالغ گزافی برای آثار هنری او بپردازند. با این همه این هنرمند گفت که پس از فروش رفتن یک قطعه آن را دوباره می‌بافد تا قرآن بافته شده بدون نقص باشد.

انتهای پیام
captcha