کد خبر: 4057337
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷

پنجاه و ششمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی برگزار شد که طی این جلسه سهم اعتبارات عرصه حفظ قرآن در سال ۱۴۰۱ به میزان حداقل ۵۰ درصد کل اعتبارات خواهد بود و کمیته ساماندهی و یکپارچه‌سازی سامانه‌های امور قرآنی کشور با دبیری سازمان تبلیغات اسلامی تصویب شد.

به گزارش ایکنا، پنجاه و ششمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی که اولین جلسه این شورا در سال جدید است، روز گذشته، ۲۵ اردیبهشت‌ماه به منظور بررسی سه دستور و یک پیش‌دستور برگزار شد. طی یکی از این دستور‌ها نحوه تحقق مطالبات اخیر قرآنی مقام معظم رهبری مورد بررسی قرار گرفت که پیش‌نویس تصمیمات و مصوبات این جلسه به قرار زیر انجام شد.

با توجه به تأکید چند باره مقام معظم رهبری بر لزوم توسعه برنامه‌های حفظ قرآن جهت تأمین 10 میلیون حافظ و به منظور افزایش اهتمام، ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن به جایگاه همتراز کمیسیون‌های تخصصی شورا ارتقا پیدا می‌کند و مسئولیت رئیس و دبیر آن مطابق مسئولیت‌های رؤسا و دبیران کمیسیون‌ها تعیین می‌شود. سهم اعتبارات عرصه حفظ قرآن در سال ۱۴۰۱ به میزان حداقل ۵۰ % کل اعتبارات خواهد بود.

اولین دستور این جلسه به بررسی نحوه تحقق مطالبات اخیر قرآنی رمضانیه مقام معظم رهبری و مدل اجرای الگوی مسجد تراز قرآنی اختصاص داشت که مقرر شد به منظور شناسایی راهکار‌های تحقق مطالبه مقام معظم رهبری برای تبدیل مساجد به پایگاه قرآنی، کارگروهی متشکل از نمایندگان بخش مردمی و عمومی تشکیل شود. اقدامات قبلی دستگاه‌ها و نهاد‌ها در دبیرخانه گردآوری و پس از طرح در کارگروه جمع‌بندی و نتایج به شورا ارائه می‌شود.


گزارش تصویری پنجاه‌وششمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی


دومین دستور این جلسه نیز تصویب جزئیات شاخص‌های انتصاب مدیران امور قرآنی بود. این موضوع پیش از این در جلسات ۵۳، ۵۴ و ۵۵ شورای توسعه فرهنگ قرآنی و جلسات ۱۱۹، ۱۲۰ و ۱۲۱ مجمع مشورتی مطرح و مورد بررسی قرار گرفته بود و تنها تصویب نهایی آن در صحن شورا باقی مانده بود که بر اساس جلسه روز گذشته اختیار تصویب جزئیات شاخص‌های انتصاب مدیران امور قرآنی به مجمع مشورتی شورا واگذار شد. ماده واحده تشکیل کمیته ساماندهی و یکپارچه‌سازی سامانه‌های امور قرآنی کشور با دبیری سازمان تبلیغات اسلامی تصویب شد.

در نوبت پیش از دستور این جلسه تقویم برگزاری جلسات شورای توسعه فرهنگ قرآنی و مجمع مشورتی در سال ۱۴۰۱ برای تصویب نهایی ارائه شد که طی آن تقویم جلسات ۱۴۰۱ شورا و مجمع مشورتی تصویب شد. همچنین در این جلسه اختیار تعیین مؤسسه حسابرسی صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی بنابر پیشنهاد هیئت بازرسان به کمیته تخصیص واگذار شد.

همچنین مقرر شد در صورتی که جلسات کمیسیون‌ها برای تصویب برنامه‌های تفصیلی اعتبارات ۱۴۰۱ در مهلت معین شده تشکیل نشود، شورای راهبری اسناد وظایف کمیسیون مربوطه را رأساً اجرا خواهد کرد.

در این جلسه نیز تقویم اجرایی ۱۴۰۱ صندوق بر اساس جدول مصوب جلسه ۵۲ تصویب شد. در صورت اقدام نکردن کمیسیون‌ها طبق تقویم اجرایی، شورای راهبری اسناد رأساً اقدام خواهد کرد. سهم اعتبارات عرصه بین‌الملل در سال ۱۴۰۰ جهت کسر از محل اعتبارات حوزه تبلیغ و ترویج توسط شورای راهبری اسناد تعیین و به کمیته تخصیص ابلاغ می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: