کد خبر: 4057395
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۷
اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا:

توهین به قرآن و بی‌توجهی به شهادت ابوعاقله بیانگر نقض حقوق بشر در اروپاست

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا در پی گسترش مصادیق نقض حقوق بشر در اروپا و نیز سکوت دولت‌های اروپایی در قبال شهادت ‌‌شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی الجزیره از سوی صهیونیست‌ها بیانیه‌ای صادر و موارد گسترده نقض حقوق بشر در جهان را محکوم کرد.

توهین به قرآن و بی‌توجهی به شهادت شیرین ابوعاقله بیانگر نقض حقوق بشر در اروپاستبه گزارش ایکنا؛ متن این بیانیه بدین شرح است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ قَالُوا إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ أَلَا إِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَلَکِنْ لَا یَشْعُرُونَ: و هنگامی که به آنها گفته شود، در زمین فساد نکنید می‌‏گویند ما فقط اصلاح کننده‌ایم آگاه باشید اینها همان مفسدانند ولی نمی‌‏فهمند.(سوره بقره -آیات ۱۱ و ۱۲)

در حالی که هفت دهه از صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر می‌گذرد، هر روز بیش از پیش فقدان ضمانت اجرای این سند خودنمایی می‌کند. گذشته از پیش‌فرض‌های سکولار، اومانیستی و غرب‌مدار اعلامیه مذکور، عامل مهم ناکارآمدی آن را باید در استانداردهای دوگانه موجود نزد مجریان و نیز استفاده ابزاری کشورهای اروپایی و آمریکا از آن دانست.

در این شرایط، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا به عنوان دیده بان حقوق مستضعفان، ضمن محکومیت استانداردهای دوگانه اروپایی به افشای چند مورد آن می‌پردازد:

۱. در هفتۀ گذشته شاهد حادثه تلخ و دردناک شلیک مستقیم، هدفمند و عامدانه نظامیان صهیونیست به سوی خانم «شیرین ابوعاقله» خبرنگار زن مسیحی در فلسطین اشغالی بودیم که با سکوت معنادار دولت‌های اروپایی، محافل حقوق بشری، رسانه‌های جمعی و سازمان های حامی خبرنگاران در اروپا همراه بوده است. چنین جنایتی اگر در کشورهای منتقد اروپا رخ داده بود، صد البته جنایت جنگی به شمار رفته و دست مایه تحریم‌های سنگین شده بود اما در این مورد شاهد هیچ واکنش جدی از سوی اتحادیه اروپا نیستیم.

۲. طرح جدید دولت انگلیس با بار مالی سنگین ۱۲۰ میلیون پوند بر دوش مالیات‌دهندگان انگلیسی که با هدف اخراج مهاجران و پناهجویان از انگلیس و انتقال آنان به رواندا طراحی شده است، گذشته از اینکه در تقابل آشکار با حقوق انسانی مهاجران و پناهجویان قرار دارد، به دلیل همزمانی با افزایش قیمت حامل‌های انرژی در انگلیس، باری مضاعف بر دوش مالیات‌دهندگان و شهروندان نیز به شمار می‌رود.

۳. دولت‌های اروپایی در حوادث مختلف جهان، از یمن، فلسطین و افغانستان گرفته تا اوکراین، منافع استکباری خود را بر جان انسان‌ها مقدم داشته‌اند. در مورد جنگ اخیر اوکراین نیز شاهدیم که به جای تلاش برای خاتمه جنگ، با هزینه کردن از جیب مالیات‌دهندگان اروپایی، اقدام به آتش‌افروزی و تشویق تداوم جنگ دارند.

۴. نمونه دیگر، توهین به کتاب مقدس چندصد میلیون مسلمان در سوئد توسط رهبر حزب افراطی راستگرای «خط سخت» و نیز نقض حقوق ابتدایی زندانیان همچون حق بهره مندی از وکیل و دادگاه عادلانه در این کشور است.

از آنجا که در مقطع کنونی، کشورهای اروپایی بیش از هر زمان دیگری عرصه نقض حقوق بشر گردیده‌اند، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا به عنوان دیده‌بان حقوق مستضعفان جهان، اقدامات مذکور و موارد بی‌شمار مشابه را محکوم کرده و از همة دانشجویان ایرانی محصل در اروپا دعوت می‌کند تا مشاهدات و تجارب خود از موارد نقض حقوق انسانی در گستره اروپا را به شورای مرکزی اتحادیه گزارش کنند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha