کد خبر: 4058399
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۵

سید حسن نصرالله: مصطفی بدرالدین شهید راه مبارزه با صهیونیست‌ها و تکفیری‌ها است

«سید حسن نصر الله»، دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان در سخنرانی خود به مناسبت شمین سالگرد شهادت مصطفی بدرالدین، فرمانده حزب‌الله در سوریه گفت این شهید بزرگوار تمام زندگی خود را وقف مبارزه با صهیونیست‌ها و تکفیری‌ها کرد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از العهد، دبیر کل حزب الله در آغاز سخنرانی خود، ضمن تبریک و تسلیت شهادت بدرالدین به خانواده وی گفت که سال گذشته به خاطر کرونا، شرایط برگزاری این بزرگداشت فراهم نبود.

سید حسن نصرالله ضمن قدردانی از مردم لبنان به خاطر مشارکت در انتخابات پارلمانی، به ویژه اتباع لبنانی مقیم خارج که در صفوف طولانی اخذ رأی حضور داشتند، افزود: شاید برای برخی از این اتباع، به خاطر رأی دادن به حزب الله و همپیمانانش، مشکلاتی نیز ایجاد می‌شد، ولی با وجود این، رأی دادند و باید از همه این افراد، قدردانی کرد.

اراده و شجاعت بی‌نظیر شهید بدرالدین

دبیر کل حزب الله لبنان سپس به شخصیت شهید بدرالدین پرداخت و گفت: بسیاری از افراد مانند شهید بدرالدین به اقتضای شغل جهادی خود، نزد مردم شناخته شده نیستند. تصاویر آنان نیز مخفی است. ولی پس از شهادت، نامهای واقعی آنان اعلام می‌شود. فیلم‌های مستندی نیز درباره زندگی آنان ساخته می‌شود.

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه شهید بدرالدین شجاعت و شهامت و اراده بالایی داشت، تأکید کرد، این شهید کل زندگی خود را در مقابله با صهیونیست‌ها و تکفیری‌ها صرف کرد. این شهید، یکی از نمادهای نسل خود است؛ نسلی است که مؤمن و مجاهد بودند. وی با نام ذوالفقار در تمامی میادین جنگ از فلسطین گرفته تا لبنان و سوریه حضور داشت.

وی در ادامه به روز نکبت (سالروز تأسیس اسرائیل) اشاره کرد و اظهار داشت که مردم فلسطین در بیش از ۷ دهه گذشته از پیامدهای فاجعه اشغال فلسطین رنج برده‌اند و منطقه به خاطر اشغال فلسطین به منطقه جنگ‌ها تبدیل شده است.

نصرالله با اشاره به حضور گسترده مردم در تظاهرات سالروز نکبت تأکید کرد که حضور مردم فلسطین در صحنه‌های مختلف پیامی قوی به همه است که می‌گوید برای آزادی منتظر کسی نمی‌مانند. دشمن می خواست مانند آنچه در فلسطین روی داد، در لبنان نیز یک فاجعه بیافریند.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه گفت: روز نکبت فقط نکبت فلسطین نبود، بلکه نکبت همه اعراب بود و حادثه‌ای است که مصیبت‌ها و دردهایش تمام نمی‌شود.

وی افزود: برخی در جبهه ضد اشغالگری می‌گفتند که باید یک استراتژی عربی واحد برای آزادی اراضی اشغالی راه‌اندازی شود. در نبرد خلده در برابر اشغالگران صهیونیستی، رزمندگان امل، سوری‌ها، فلسطینییان، نیروهای ملی و گروهی که پس از مدتی حزب الله را تشکیل داد، شرکت داشتند. شهید مصطفی بدرالدین از اشخاصی بود که در نبرد خلده شرکت داشت و در آن زخمی شد.

باور به مقاومت در فلسطین عمیق‌تر شده است

وی با بیان اینکه مهمتر از فاجعه اشغال، موضع ملت فلسطین طی دهه‌های گذشته است، ادامه داد: ملت فلسطین، تصمیم خود را از مدتها پیش گرفته است و در حال حاضر در تمامی عرصه‌ها و میادین حضور دارد. این ملت دیگر منتظر کشورهای عربی، اتحادیه عرب سازمان همکاری و شورای امنیت و سازمان ملل نیست. برای همین فکر می‌کنم که طی ۲۰ سال گذشته، باور اکثریت قاطع ملت فلسطین به گزینه مقاومت، بیش از هر زمان دیگری، قویتر شده است.

دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه انتظار می‌رفت کشورهای عربی بتوانند فلسطین را آزاد کنند، افزود: اما این مسئله به از دست رفتن قدس، کرانه باختری، جولان، مزارع شبعا و منطقه سینا ختم شد. لبنان نیز می‌توانست مانند فلسطین شاهد این فاجعه باشد. تصور کنید که اگر مقاومت نبود، سرنوشت لبنان چه بود؟ سرنوشت مردم لبنان چه بود؟ چه فاجعه‌ای می‌توانست برای مردم لبنان رقم بخورد؟ همان طور که ملت فلسطین و ملتهای عرب از ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۸ تا به امروز، منتظر هستند، مردم لبنان نیز باید منتظر راهبرد عربی یکپارچه بودند تا لبنان از دست اسرائیل آزاد شود».

ناتوانی جهان عرب در مقابله با صهیونیسم

نصرالله ضمن انتقاد از عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی و اینکه مردم لبنان می‌توانند چه انتظاری از این کشورهای داشته باشند، تصریح کرد: تنها نظامی که واقعا در برابر اسرائیل ایستاد و در این راه، شهید هم تقدیم کرد، سوریه بود. اینجاست که ویژگی نسل بدرالدین مشخص می‌شود؛ نسلی که نه منتظر کشورهای عربی ماند، نه سازمانهای اسلامی، نه جامعه بین‌الملل و نه شورای امنیت، بلکه مقاومت از ساعت اولیه حمله اسرائیل، وارد درگیری مستقیم با دشمن و مبارزه با آن آغاز شد.

وی با بیان اینکه  هیچ کس نباید فکر کند که جهان عرب می‌تواند از لبنان حمایت کند، خاطر نشان کرد: جهان عرب زمانی که یکپارچه و منسجم بود، نتوانست فلسطین را آزاد کند و تا به امروز نیز نتوانسته است از فلسطین حمایت کند. حتی به آزادسازی لبنان نیز کمک نکرد. اما نسل بدرالدین منتظر این کشورها نماند. البته رابطه با جهان عرب، از اصولی است که قابل مناقشه نیست، ولی از این کشورها نباید انتظار کمک داشت. و در آن زمان فقط سوریه و جمهوری اسلامی ایران مواضع حمایتی از لبنان داشتند.

 سازشکاری نظامهای عربی از سر ضعف است

دبیر کل حزب الله با تأکید بر اینکه هیچ کس در لبنان، پس از ۷۴ سال جنگ کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی، نمی‌تواند بر روی نظام‌های رسمی عربی حساب باز کند، ادامه داد: در سال ۱۹۸۳، حکومت لبنان از سر ضعف با رژیم صهیونیستی وارد مذاکره شد و توافق ننگینی حاصل کرد؛ توافقی که حاکمیتی برای لبنان باقی نگذاشت و همه گروهها با آن موافقت کردند، به جز دو نماینده پارلمان. این معاهده، تحت حمایت گروهی قرار داشت که امروز، مدعی حاکمیت و ارتباط با جهان عرب است. اما برخی از گروههای ملی گرا و علمای مسلمان مخالف این معاهده بودند. سوریه و ایران نیز به شدت با این توافق مخالفت کردند.

وی با تأکید بر اینکه گروههای مقاومت لبنان این توافق را ناکام گذاشتند و نسل بدرالدین تسلیم این امر نشدند، خاطر نشان کرد: حکومت در 17 می، برای حمایت از لبنان در برابر دشمن تحت حمایت آمریکا که قویترین ارتش در منطقه خاورمیانه را در اختیار داشت، چه کاری انجام داد؟ مسئولان دولتی در آن زمان بدترین انتخاب را انجام دادند و به سمت مذاکره با دشمن از روی ضعف و تسلیم شدن حرکت و توافقی کردند که ناقض کرامت و آزادی لبنان بود. باید حکومت عادل و توانمندی شکل گیرد که جرأت تصمیم‌گیری داشته باشد. ولی آیا این دولت می‌تواند آمریکا و کشورهای مستکبر را به چالش بکشد و از منافع ملی دفاع کند؟

نقش برجسته شهید بدرالدین در مقابله با صهیونیست‌ها

دبیر کل حزب الله با اشاره به نقش شهید بدرالدین در مقابله با صهیونیستها و مدیریت عملیاتهای بسیار علیه رژیم صهیونیستی، گفت: مقاومت در سال 1996 توانست شبکه‌های جاسوسی صهیونیستها را منهدم کند. شهید بدرالدین نیز در این مسئله، در کنار حکومت قرار داشت. وی در تمامی مذاکرات تبادل اسرا و آزادسازی لبنان حضور داشت. او کسی بود که باعث شد تا به امروز، از لبنان در برابر دشمن اسرائیلی حمایت شود. مقاومت نیز در کنار ارتش و نیروهای امنیتی، امنیت داخلی لبنان را تأمین کرد.

وی با اشاره به اینکه سرویس‌های امنیتی مصمم هستند که شبکه‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی را منهدم کنند، خاطر نشان کرد: ما از همه گروههای سیاسی می‌خواهیم که از این اقدام حمایت کنند. همین مسئله و همچنین افزایش توانمندی مقاومت باعث شده است که رژیم صهیونیستی به مزدوران بیشتری نیاز داشته باشد و به صورت غیر حرفه‌ای، آنان را جذب کند. دادگاه نظامی نیز باید این مسئله را جدی بگیرد و حکمهای سنگین علیه این افراد صادر کند.

غافلگیری آمریکا از حضور حزب الله در جنگ القصیر 

نصرالله همچنین به مسئله حضور شهید بدرالدین در جنگ سوریه اشاره و عنوان کرد: این شهید، جنگ سوریه را از مراحل نخست از لبنان مدیریت می‌کرد، ولی پس از اینکه وضعیت وخیم شد، از داخل سوریه مدیریت آن را بر عهده گرفت. البته سال‌های آینده، اسنادی که منتشر خواهد شد، نشان خواهد داد که چه اهدافی از جنگ علیه سوریه وجود داشته است که بیشتر آن، چشم طمع به گاز و نفت سوریه و منابع این کشور است. لذا شهید، با قدرت در این جنگ حضور داشت.

دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به نبرد «القصیر» و اینکه حزب الله تصمیم خود را برای این جنگ گرفته بود، گفت: هزاران نفر از برادران ما عازم این جنگ شدند. کسانی که مدیران این جنگ بودند، به ویژه آمریکاییها نیز اعتراف کردند که از ورود حزب الله به  جنگ القصیر غافلگیر شدند. این جنگ نتایجی داشت که به تحولات راهبردی منتهی شد. شهدای ما در این جنگ در کنار نیروهای سوری، توانستند مسیر جنگ را تغییر دهند. این جنگ آزادسازی مناطق مرزی از جمله زبدانی و قلمون را پایه‌گذاری کرد. این جنگ باعث شد که لبنان از شر پهپادهای انتحاری در امان بماند.

شکست، تنها دستاورد سازشکاران

وی با بیان اینکه افراد لبنانی که بر روی رژیم صهیونیستی حساب باز کرده‌اند و به سنگرهایی برای حمایت از آن بدل شده‌اند، چه چیزی جز شکست و فرار عایدشان شده است، تأکید کرد: یک گروه دیگر نیز منتظر راهبرد کشورهای عربی هستند، ولی هیچ چیزی به دست نیاوردند. یک گروه نیز در پی مقاومتی هستند که برخاسته از اراده ملت لبنان است و این گروه به پیروزی رسید. البته هنوز هم جنگ بر سر گزینه‌ها در لبنان وجود دارد.اما ما با افتخار می‌گوییم که انتخابات و گزینه‌های سیاسی ما، درست بوده و پیروز شده است.

نصرالله با بیان اینکه حامیان اسرائیل در داخل لبنان به شدت شکست خورده‌اند، عنوان کرد: ما از جمله گروههای لبنانی هستیم که جانفشانی‌های بسیاری داشت و شمار زیادی از شهدا را تقدیم کرد و برای کرامت و عزت لبنان، به زندان افتادند. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :