کد خبر: 4058510
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۵

چهارمین نشست ماهانه جلسات قرآنی استان تهران شب گذشته جمعه‌ ٣٠ اردیبهشت‌ماه با حضور قاریان بین‌المللی و ممتاز کشور در حسینیه صاحب‌الزمانی تهران برگزار شد.

به گزارش ایکنا، چهارمین گردهمایی مجمع جلسات قرآن تهران در راستای همدلی و حمایت مردمی از جلسات قرآن، در قالب جلسات سه هفته یک‌بار و با حضور جمعی از اساتید قرآنی و قاریان ممتاز و بین‌المللی شب گذشته، جمعه‌ ٣٠ اردیبهشت در حسینیه صاحب الزمانی‌ها واقع در تهران، نرسیده به تقاطع خیابان ولیعصر(عج) و خیابان مولوی از ساعت ١۶ الی ١٨ برگزار شد.

قرائت ابتدایی این جلسه را امیرحسین جعفرزاده، قاری نوجوان کشورمان برعهده داشت. بعد از وی نیز عبدالله گودرزی، علی‌اکبر بصائری به اجرای تلاوت پرداختند. سخنرانی بهروز یاریگل، پیشکسوت قرآنی کشورمان بخش دیگری از این مراسم بود.

این مدرس قرآن با اشاره به چرایی برخی از جلسات با کیفیت قرآنی اما گمنام در کشور، گفت: در حالی جمعیت این جلسات اندک است که کیفیت آن بسیار بالا است، اما به جهت اینکه نام فلان استاد یا چهره قرآنی را یدک نمی‌کشد دیده نمی‌شود و این درد بسیار بزرگی است. برخی از جلسات قرآن از نظر محل، بودجه و امکانات، وضع به نسبت خوبی دارند و حتی می‌توانند برخی از جلسات خودشان را در طبیعت و در قالب اردو برگزار کنند.

گزارش تصویری چهارمین گردهمایی مجمع جلسات قرآن استان تهران

این قاری قرآن با اشاره به اینکه متاسفانه کسی به داد این جلسات نمی‌رسد، گفت: نه دولت و نه مردم به فکر این جلسات نیستند و این اولین ضعف مشترک برخی از جلسات قرآن ماست. لذا اینها یا باید از طرف دولت و مراکز قرآنی یا از طریق مردم و حمایت‌های مردمی رونق بگیرند.

یاریگل تصریح کرد: مشکل دیگر برخی از جلسات تبدیل شدن آنها به شبی با قرآن است تا یک جلسه قرآنی و آموزشی؛ البته بنده مخالف این نیستم که قرآن را با تقلید شروع کنیم، چراکه همه ما کم و بیش با تقلید از قاریان دیگر شروع کردیم و قاریان نوجوان هم به همین منوال هستند اما اگر یک قاری به سن بلوغ برسد، دیگر نمی‌تواند اوج‌ها و فرود قاری که از آن تقلید می‌کند، ادا کند.

وی با اشاره به اینکه برخی از جلسات قرآن هیچ بار آموزشی ندارد گفت: باید استاد با سلایق‌های حاضران در جلسه‌اش آشنا شود تا جلساتش پربارتر شود نه اینکه احساس کنیم جلسه ما بهترین است اما هیچ وزنی نداشته باشد؛ لذا باید روش‌ها را یاد بگیریم و یاد دهیم. 

در بخش دیگری از این مراسم  گروه تواشیح و سرود شاگردان حسن ابراهیم آبادی، قاری و مدرس قرآن کریم به اجرای برنامه پرداختند. بعد از این اجرا داوود جعفری، قاری بین‌المللی کشورمان دیگر تلاوت این مجلس را بر عهده داشت.

اجرای این جلسه نیز بر عهده منصور آقامحمدی، از فعالان قرآنی بود.


به گزارش ایکنا، حضور چهره‌های قرآنی و اساتید کشور در چهارمین نشست ماهانه جلسات قرآنی استان تهران نسبت سه جلسه قبل، کم‌رونق‌تر بود و این در حالی است که انتظار می‌رفت جلسات این مجمع ماه به ماه با حضور جمع بیشتری از جامعه قرآنی کشور همراه باشد. البته شاید نبود برنامه زمانی و محتوایی مشخص و از پیش تعیین شده و به اصطلاح تقویم زمانی در برگزاری این جلسات، موجب این اتفاق شده باشد که انتظار می‌رود مسئولان برگزاری آن نسبت به آن چاره‌اندیشی کنند.

به گزارش ایکنا، سه مجمع قبلی جلسات قرآن استان تهران هشتم بهمن‌ماه و بیستم اسفندماه 1400 و ۱۹ فروردین‌ماه 1401 با حضور جمعی از اساتید قرآنی و قاریان ممتاز و بین‌المللی برگزار شد.

از جمله اهداف راه‌اندازی این مجمع استفاده از ظرفیت بالقوه و بالفعل جلسات قرآن تهران در مجمع و حمایت از این ظرفیت‌ها در قالب حمایت‌های رفاهی، اجتماعی، تبلیغی و ترویجی و معرفی شاگردان و نخبگان هر جلسه به عموم مردم و سایر اساتید استان و کشور و همچنین ایجاد یکپارچگی و همدلی مضاعف بین جلسات استان در چارچوب حمایت‌های مردمی است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: