کد خبر: 4060280
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۵
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام:

پیش‌نویس سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه به تأیید رهبری رسید

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: پیش‌نویس سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه پس از تأیید مقام معظم رهبری برای بررسی به مجمع ابلاغ شده است،

به گزارش ایکنا، به نقل از مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام 7 خردادماه در ابتدای جلسه با اشاره به ساختار سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه کشور، گفت: سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه به نسبت سیاست‌های کلی برنامه‌های سابق، از نظر تعداد بند محدودتر شده و بر همین اساس امیدواریم که اعضای محترم مجمع با تدقیق هر چه بیشتر در بندهای سیاست‌ها طی جلساتی فوق‌العاده، متنی دقیق و کارشناسی شده را به محضر مقام معظم رهبری تقدیم کنند تا دولت محترم نیز پس از ابلاغ سیاست‌های کلی، فرصت کافی برای تدوین برنامه و ارسال آن به مجلس داشته باشد.

وی با بیان اینکه سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه، بستر ریل‌گذاری اجرایی کشور برای پنج سال آینده است، بر ضرورت حضور جدی همه اعضا در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام و تامل و دقت در بررسی مفاد سیاست‌های کلی تأکید کرد.

محمدباقر ذوالقدر، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این نشست با اشاره به روند تهیه متن سیاست‌های کلی برنامه هفتم از ابتدای سال ۹۹ تا ابلاغ پیش‌نویس متن از سوی رهبر معظم انقلاب در ۱۰ بهمن سال ۱۴۰۰، به برگزاری جلسات متعدد کمیسیون مشترک برای بررسی ایده‌های ارائه شده و تدوین آن‌ها در قالب بندهای سیاست‌های کلی اشاره کرد.

وی در ادامه بیان کرد: با انجام کاری دقیق و علمی در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام همراه با آسیب‌شناسی سیاست‌های کلی پیشین و همچنین ارزیابی میزان تحقق برنامه‌های سابق و نسبت آن با نیازهای واقعی کشور، روی ایده‌ها کار متراکمی صورت گرفت و برای نخستین بار در قالب جمع‌سپاری، حدود هشت هزار صفحه از نظرات همه صاحبنظران و کارشناسان تهیه شد و مورد بررسی قرار گرفت.

ذوالقدر ادامه داد: سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه برخلاف سیاست‌های کلی سابق که موضوع محور بودند، کاملا مبتنی بر مسئله‌محوری شکل گرفته تا با تدوین این سیاست‌ها بتوان به نقشه راهی مطلوب برای حل مهم‌ترین چالش‌ها و مسائل کشور دست یافت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه پیش‌نویس سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه پس از تأیید مقام معظم رهبری برای بررسی به مجمع ابلاغ شده است، اظهار کرد: در ابتدای امر، ۳۲۰ بند پیشنهاد شد که پس از بررسی در کمیسیون مشترک مجمع به ۴۵ بند رسید و پس از آن به ۲۹ بند کاهش یافت و نهایتا متن حاضر در قالب ۲۱ بند پیش روی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که با برگزاری جلسات فوق‌العاده و با نگاه دقیق و کارشناسی اعضای مجمع، سیاست‌های کلی برای تدوین برنامه هفتم توسعه کشور پس از تأیید رهبر معظم انقلاب در اختیار دولت قرار گیرد.

در ادامه این نشست، بحث در کلیات انجام شد و برخی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را درباره کلیات سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه مطرح کردند و با آسیب‌شناسی برنامه‌های قبل و برنامه ششم توسعه خواستار تدوین برنامه‌ای جامع و قابل اجرا شدند که با همکاری سه قوه، امکان اجرای آن بیش از شش برنامه توسعه قبل فراهم باشد.

آیت‌الله آملی لاریجانی، در پایان نشست امروز، با اشاره به تقاضای تعداد دیگری از اعضای مجمع برای ارائه دیدگاه‌های خود، از آن‌ها خواست در جلسه آینده، بر اهداف و اولویت های کشور در پنج سال آینده و همچنین منابع قابل تحقق برنامه متمرکز شوند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :