کد خبر: 4060470
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۲
احمدوند خبر داد:

فرایند واردات کاغذ با تخصیص ارز لازم آغاز شد

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز فرایند واردات کاغذ خبر داد و گفت: با پیگیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستور ریاست جمهوری ارز مورد نیاز برای ثبت سفارش واردات کاغذ اختصاص پیدا کرده و فرایند واردات کاغذ آغاز شده است.

فرایند واردات کاغذ آغاز شد

به گزارش خبرنگار ایکنا، یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه نشست خبری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب عنوان کرد: با پیگیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستور ریاست جمهوری ارز موردنیاز برای ثبت سفارش واردات کاغذ اختصاص پیداکرده و فرایند واردات کاغذ آغاز شده است. به محض اینکه این کاغذها دریافت شود، در اختیار ناشران قرار خواهد گرفت.

وی افزود: همچنین توانستیم از یکی از پرونده‌های کاغذ که در دادگستری پیگیر بودیم، بخشی از کاغذ را دریافت کنیم؛ که هفته گذشته دریافت و کار تخصیص آن به ناشران از هفته آینده آغاز و اعلام خواهد شد.

احمدوند با تأکید بر اینکه تخصیص‌های صورت‌گرفته به ناشران به‌صورت شفاف در آینده اعلام خواهد شد؛ تصریح کرد: اینکه وزارتخانه به هر ناشری چه میزان کاغذ تخصیص داده‌ یا چرا به برخی ناشران کاغذ داده شده و به برخی داده نشده، به تفصیل اعلام خواهد شد. البته خود ناشران در بخش اختصاصی درگاهی که برای آنان تعریف شده، مطلع می‌شوند که درخواست آن‌ها بررسی شده است یا خیر و به چه دلیل کاغذ نگرفته‌اند.

وی افزود: درخواست‌ها بر اساس تاریخ ثبت سفارش ناشران و کتاب‌هایی که برای چاپ معرفی کرده‌اند، بررسی شد و آنان‌که واجد شرایط بودند، کاغذ دریافت کرده‌اند. البته این تخصیص‌ها به میزان اندک کاغذی که وجود داشته، اتفاق افتاده و بازهم با توجه به منابع کاغذ باز هم خواهد افتاد. میزان کاغذ مصرفی به‌صورت شفاف اعلام خواهد شد و نتیجه بررسی کاغذهای مصرف‌شده در دوره‌های قبل هم به اطلاع خواهد رسید.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تشکیل کمیته کاغذ در این معاونت، اضافه کرد: مسئولیت کمیته کاغذ با علی رمضانی، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران است و با حضور مدیران معاونت فرهنگی وزارت ارشاد تصمیم‌گیری می‌شود.

احمدوند با تأکید بر اینکه تخصیص‌ها براساس تاریخی که اعلام شده و موضوعات مؤکد قانون برای حمایت صورت می‌گیرد؛ عنوان کرد: در قانون تشکیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوعاتی ذکر شده که باید برای تولید آثار و کتاب از آن‌ها حمایت کند؛ بنابراین طبیعتا تخصیص کاغذ به حوزه‌های مورد حمایت مستند در قانون در دستور کار است.

وی افزود: وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که از تولید آثار در زمینه‌هایی که قانون ما را مکلف کرده، حمایت کند. طبیعتا با همین رویکرد کمیته تخصیص کاغذ کار خود را شروع و جلساتی برگزار کرده است و کاغذها تخصیص داده شده است.

احمدوند با بیان اینکه موضوع و کیفیت کتاب و ناشری که درخواست می‌کند جزو مواردی است که در تخصیص کاغذ به آن توجه می‌شود، عنوان کرد: البته احتمالاً ناشرنماها که آثار ناشران دیگر را کپی و بازار نشر را آشفته می‌کنند، جنجال درست کنند که کاغذ به ما داده نشده و درخواست‌‌های ما ترتیب‌ اثر داده نشده است.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از بررسی ابعاد واقعی کاغذهای تخصیص داده شده در دور قبلی و افرادی که کاغذ دریافت کرده‌اند،  خبر داد و گفت: بازرسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اینکه چه اتفاقی در دور قبل افتاده  و آیا کاغذها به‌طور قانونی تخصیص داده شده یا خیر را از ماه‌ها قبل شروع کرده است و در آینده نتایج بررسی‌ها و پیگیری‌ها اعلام خواهد شد. اگر احیاناً تخلفاتی  هم صورت گرفته باشد، از مجاری قانونی پیگیری می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :