کد خبر: 4062532
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۲
مرعشی اعلام کرد:

مصونیت 90 درصدی زائران ایرانی به آبله میمونی

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت با اشاره به اعزام 95 پزشک به مناسک حج تصریح کرد: زائران ایرانی به دلیل دریافت واکسن آبله در دوران گذشته، بالای ۹۰ درصد نسبت به آبله میمونی مصونیت دارند.‌

مرعشی به گزارش خبرنگار ایکنا، نشست خبری رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در مورد نحوه ارائه خدمات پزشکی به زائران حج تمتع 1401 امروز، ۱۷ خردادماه در محل سالن جلسات ساختمان صلح هلال احمر برگزار شد.

در ابتدای این‌ نشست خبری، حجت‌الاسلام ذکاوت، مسئول روابط عمومی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر طی سخنانی اظهار کرد: اعلام حضور حجاج ایرانی در حج تمتع ۱۴۰۱ کمتر از یک ماه پیش از سوی دولت عربستان انجام شد؛ بنابراین برنامه‌های فشرده‌ای در این زمینه از سوی بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و مرکز پزشکی حج و زیارت پیگیری شد تا حج امسال برای حجاج ایرانی به خوبی انجام شود.

در ادامه این نشست، سیدعلی مرعشی، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر نیز در سخنانی بیان کرد: امسال از زمانی که دولت عربستان برگزاری مراسم حج تمتع را با ۵۰ درصد ظرفیت به کشورهای اسلامی اعلام کرد، زمان زیادی نگذشته است. هر سال پیش از شیوع کرونا برنامه‌ریزی‌ها برای انجام مراحل اعزام حجاج به عربستان از ۹ ماه قبل از آغاز مراسم حج انجام می‌شد اما امسال به دلیل اعلام دیر هنگام دولت عربستان برنامه‌ریزی‌ها به صورت فشرده انجام شد. طی چند سال‌ گذشته هیچ‌گونه تشکیلاتی اعم از سیاسی و پزشکی و ... در عربستان نداشتیم و بنابراین برنامه‌ریزی برای آمادگی و اعزام زائران با فشردگی تمام از سوی سازمان حج و زیارت، بعثه مقام معظم رهبری و مرکز پزشکی حج و زیارت انجام شد.

وی افزود: انتخاب زائران و تأیید سلامت از سوی مرکز پزشکی حج و زیارت کار سنگینی می‌طلبید که به توفیق الهی به خوبی پیگیری شد. امسال دولت عربستان ۶۵ سال را حداکثر سن حضور در حج اعلام کرده که در این زمینه نیز ابتدا دستورالعملی از سوی دولت عربستان به کشورهای اسلامی فرستاده و بعدها نیز دستورالعملی جدید به آن اضافه شد که ۱۵ صفحه از آن در رابطه با شرایط پزشکی بود.

مرعشی ادامه داد: هماهنگ کردن با دولت سعودی در زمینه ‌چگونگی رعایت شرایط پزشکی از جمله واکسیناسیون شرایط جدیدی می‌طلبید که از سوی مرکز پزشکی حج و زیارت به خوبی پیگیری شده است.

اعزام اولین گروه پزشکی به عربستان 

وی بیان کرد: فردا اولین گروه از عاملان در بعثه و مرکز پزشکی حج و زیارت در قالب گروهی ۴۵ نفره به عربستان اعزام می‌شوند که در مکه و مدینه مستقر شده و بحث دریافت مجوزهای لازم برای بیمارستان، آمبولانس و ورود دارو را تا زمانی که اولین گروه از زائران ایرانی در روز ۲۳ خردادماه وارد عربستان شوند، پیگیری خواهند کرد.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت تصریح کرد: تمام برنامه سلامت زائران ایرانی در پرونده‌های ویژه الکترونیک ثبت شده و در حال حاضر فشار خون بالا و قند خون بیشترین مورد ثبت شده این پرونده‌هاست. توصیه می‌شود که زائران داروهای خاص خود را برای حداقل ۴۰ روز در اختیار داشته باشند.

مرعشی بیان کرد: براساس میزان دارویی که در سال های قبل و با توجه به میزان ۸۰ هزار نفر زائر مصرف شده، امسال نیز با توجه به کاهش ۵۰ درصدی تعداد زوار، داروی مورد نیاز در چند نوبت به عربستان ارسال خواهد شد.

اعزام 95 پزشک به مناسک حج 

وی با بیان اینکه با توجه به اعلام دولت عربستان واکسن فلج اطفال شل برای زائران انجام شد، تصریح کرد: واکسن مننژیت نیز که هر سال برای حج تزریق می‌شد، امسال نیز برای زائران انجام شد و البته زواری که دارای کارت واکسیناسیون مننژیت از سال ۹۹ بودند، نیازی به تزریق نداشتند.
وی با بیان اینکه به ازای هر ۴۰۰ نفر زائر، یک پزشک درنظر گرفته شده است، گفت: با احتساب ۳۷ هزار نفر زائر ایرانی تعداد ۹۵ نفر پزشک درنظر گرفته شده است که این تعداد به جز کادر درمانی هستند که در بیمارستان‌ها حضور داشته و به زوار خدمت می‌کنند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت با بیان اینکه داروهای حاوی مخدر و ترکیبات مرفین و کدئین جزو داروهای ممنوعه در عربستان هستند، گفت: براساس دستورالعمل دولت عربستان هر یک از زائران باید حداقل دو دز از واکسن‌های تأیید شده کرونا را دریافت کرده باشند.

مصونیت 90 درصدی زائران ایرانی به آبله میمونی 

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت تصریح کرد: زائران ایرانی به دلیل دریافت واکسن آبله در دوران گذشته، بالای ۹۰ درصد نسبت به آبله میمونی مصونیت دارند.‌ البته با توجه به حضور زوار دیگر کشورها چنانچه زائران ایرانی با مشکل مواجه شوند، پزشکان ما آموزش‌های لازم در این زمینه را دارا بوده و نسبت به درمان بیماران اقدام خواهند کرد.

مرعشی با بیان اینکه دارا بودن نتیجه آزمایش پی سی آر برای زوار از سوی دولت عربستان الزامی اعلام شده است، اظهار کرد: تمامی زوار باید ۷۲ ساعت پیش از عزیمت به عربستان نتیجه آزمایش پی سی آر خود را دریافت کرده و همراه خود داشته باشند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha