کد خبر: 4063656
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۷
قالیباف در نطق پیش از دستور:

باید روی پای خود بایستیم تا به بن‌بست نرسیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مکتب خمینی عظیم تنها یأس مشروط و مطلوب مأیوس شدن از کمک ابرقدرت‌هاست، گفت: باید روی پای خودمان بایستیم تا به بن‌بست‌نرسیم. برای این کار به هویت خودمان و ایمان این مردم رشید تکیه داریم.

محمدباقر قالیباف

به گزارش ایکنا، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز، یکشنبه 22 خرداد، مجلس شورای اسلامی با تسلیت درگذشت جمعی از هموطنان در سانحه تلخ و ناگوار خروج قطار مسافربری مسیر مشهد به یزد از ریل به ملت شریف ایران و خانواده‌های محترم بازماندگان گفت: از خداوند متعال برای درگذشتگان رحمت و مغفرت و برای مصدومین و مجروحین این حادثه شفای عاجل مسئلت دارم.

وی افزود: ضروری است کمیسیون عمران با بررسی دقیق علل و عوامل وقوع حادثه و قصور احتمالی، گزارش بررسی‌های کارشناسی خود را در سریعترین زمان ممکن به نمایندگان ملت ارائه کند.

قالیباف اظهار کرد: همچنین وظیفه خود می‌دانم تشکر وافر و عمیق خود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را از برگزاری دیدار حضوری و صمیمانه با رهبر معظم انقلاب و نظر لطف و رهنمودهای حکیمانه ایشان اعلام کنم و مجددا تصریح می‌کنم این حمایت‌ها نه تنها سبب نادیده گرفتن نقاط ضعف و اشکالاتمان نمی‌شود بلکه باور داریم که بار مسئولیت‌مان را در خدمت به مردم سنگین‌تر و عزم‌مان را برای تلاش بیشتر راسخ‌تر می‌کند.

رئیس‌مجلس یادآور شد: تأکید مجدد رهبر معظم انقلاب بر عنوان مجلس انقلابی، سرمایه بزرگ مسئولیت‌آور برای مجلس یازدهم است و تبیین اصول انقلابی ماندن مجلس توسط ایشان منشور مجلس انقلابی محسوب می‌شود. رهبر حکیم انقلاب در میانه جنگ‌های شناختی که هدفش ناکارآمد نشان دادن مجلس یازدهم به عنوان یکی از ارکان مدیریتی کشور است با اشاره به اقدامات ارزشمند اخیر مدال افتخار انقلابی بودن را به این مجلس اعطا فرمودند که سرمایه‌ای گرانسنگ برای خدمت بهتر به مردم است.

وی ادامه داد: ایشان پس از تثبیت این عنوان در منشور مجلس انقلابی اصول حاکم بر رفتار و عملکرد نمایندگان برای انقلابی ماندن را تبیین و نقشه راه دو سال پیش روی این مجلس را ترسیم کردند. ما نمایندگان مجلس یازدهم شکر نعمت این منشور راهگشا را عمل به اصلاح آن می‌دانیم و متعهد هستیم که تمام سعی و تلاش فردی و جمعی خود را برای پایبندی به این اصول و اجرایی کردن توصیه‌ها به کار ببندیم.

قالیباف تصریح کرد: از همه مردم، خصوصا جوانان مؤمن و انقلابی می‌خواهیم منشور مجلس انقلابی را شاخص اصلی برای سنجش عملکرد مجلبس و نمایندگان خود قرار داده و با تذکرها و مطالبه‌های دلسوزانه و کارشناسی به ما کمک کنند تا در ریل تعیین‌شده در این منشور باقی بمانیم و در حوزه اختیارات و ظرفیت‌های مجلس به مردم بیش از پیش خدمت کنیم.

رئیس مجلس با اشاره به بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب در سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) گفت: سنت هر ساله رهبر معظم انقلاب این بوده است که مکتب و خط امام(ره) را از زوایای مختلف برای مردم به ویژه جوانانی که امام(ره) را ندیده‌اند تشریح کنند تا هم از ضرورت روزافزون شناخت دقیق ابعاد شخصیتی امام راحل غفلت نشود و هم سدی در برابر تحریف و تخریب مکتب امام(ره) ایجاد شود.

وی تأکید کرد: معنویت، عقلانیت و عدالت؛ سه ضلع اصلی این مکتب بوده که امام راحل با شناخت درست اسلام و آشنایی نزدیک با مردم آن ر پایه حرکت انقلابی خود قرار دادند و امروز ملت ما با اقتدا به الگوی امام بزرگوار قیام لله را که از 15 خرداد 1342 آغاز کرده و برای تحققش هزینه داده‌ است، در پرتو راهنمایی‌های رهبر معظم انقلاب ادامه خواهد داد انشالله.

قالیباف بیان کرد: در همین راستا وظیفه حتمی دیگر که به خصوص در مجلس فرصت و زمینه پرداختن به آن فراهم است جلوگیری از بن‌بست‌نمایی نسبت به اوضاع کشور است که منجر به یأس مردم خواهد شد. ما در مکتب خمینی عظیم آموخته‌ایم که تنها یأس مشروط و مطلوب مأیوس شدن از کمک ابرقدرت‌هاست. باید روی پای خودمان بایستیم تا به بن‌بست‌نرسیم. برای این کار به هویت خودمان و ایمان این مردم رشید تکیه داریم.

رئیس مجلس با تأکید بر خصمانه و غیرسازنده بودن اقدام شورای حکام آژانس در تصویب قطعنامه علیه ایران گفت: این به معنای تأثیرپذیری مستقیم آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای از محافل صهیونیستی است. این اقدام همکاری‌های بسیار سازنده، داوطلبانه و سخاوتمندانه ایران با آژانس را نادیده گرفته و مسیری را گشوده است که تداوم آن حتما به سود مذاکرات جاری دیپلماتیک نخواهد بود.

وی ابراز کرد: این اقدامات نشان می‌دهد که طرف مقابل در رسیدن به توافق خوبی که تحریم‌ها علیه ملت ایران رفع شود جدی نیست. ما قاطعانه از اقدامات فنی و حقوقی اخیر سازمان انرژی اتمی در پاسخ به قطعنامه ظالمانه اخیر و رفتار غیر سازنده کشورهای بانی آن حمایت کرده و ضمن استقبال از رأی منفی دو کشور روسیه و چین به این قطعنامه، تأکید می‌کنیم تمرکز بر خنثی‌سازی تحریم‌ و ایجاد رونق اقتصادی با تکیه بر توان داخلی به گونه‌ای که منجر به گشایش در زندگی و شرایط معیشتی مردم بشود، مهمترین و قوی‌ترین پاسخی است که می‌توان و باید به دشمنان و بدخواهان ملت سرافراز ایران داده شود.

قالیباف در ادامه به مناسبت برگزاری اولین جلسه با حضور هیئت رئیسه جدید مجلس، از زحمات آقایان پیرهادی، متفکر آزاد و یوسفی به عنوان اعضای سابق هیئت رئیسه مجلس تقدیر و تشکر کرد و به آقایان امیرآبادی، دشتی و نادری به عنوان اعضای جدید هیئت رئیسه مجلس در سال سوم خیر مقدم گفت.

وی سپس با اشاره به درگذشت مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد دعایی، نماینده پیشین مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر این مصیبت را به خانواده داغدار ایشان و مردم شریف تهران و همه دوستان، عزیزان و فرهنگ‌دوستان تسلیت گفت.

رئیس مجلس اظهار کرد: انصاف جناب آقای دعایی از چهره‌های بااخلاص و انقلابی بود که از قبل از انقلاب و بعد آن در کنار امام بود و بعد هم در کنار مقام معظم رهبری به عنوان یک چهره شناخته‌شده انقلابی و فرهنگی بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha