کد خبر: 4063745
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۷
بیانیه 260 نماینده مجلس:

مدیرکل و دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجاهت فنی خود را از دست داده است

260 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای ضمن محکومیت تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس اعلام کردند: با کمال تأسف، شخص مدیر کل و دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجاهت فنی خود را آشکارا از دست داده‌اند و سفر آقای گروسی به سرزمین‌های اشغالی فلسطین آشکارترین نشانه رفتار سوگیرانه وی بوده که تعهد او را برای اجرای مأموریت‌های سازمان متبوعش در مسیر حرکت به سمت خلع سلاح هسته‌ای زیر سؤال می‌برد.

بیانیه نمایندگان مجلس

به گزارش ایکنا 260 نفر از نمایندگان در جلسه علنی امروز، یکشنبه 22 خرداد، مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را علیه ایران محکوم کردند

متن بیانیه به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

اکثریت اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۱۸ خردادماه 1401 قطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کردند. ما نمایندگان مردم ایران، ضمن محکوم کردن این اقدام سیاسی زیاده‌خواهانه کشورهای غربی بانی قطعنامه موارد ذیل را یادآور می‌شویم:

۱- جمهوری اسلامی ایران، به شهادت گزارش‌های دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کشوری است که با حسن نیت، بیشترین فرصت‌های نظارت و دسترسی این سازمان را در بازه‌های زمانی متعدد فراهم نموده ولی این دسترسی‌ها به جای آنکه در حل و فصل ادعاهای غرب علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای مثمرثمر باشد، هر بار با پرسش‌های لجبازانه جدیدی از سوی دبیرخانه مواجه شده که اکنون موجبات تردید درباره ضرورت این همکاری‌ها را ایجاد کرده است. سؤال اینجاست که اگر همکاری با بازرسی‌های آژانس به تکرار بهانه‌گیرانه ابهامات دامن می‌زند، چرا باید این فرصت دادن‌ها تکرار شود؟

۲- با کمال تأسف، شخص مدیر کل و بالتبع آن دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجاهت فنی خود را آشکارا از دست داده‌اند. سفر آقای گروسی به سرزمین‌های اشغالی فلسطین و ملاقات با سران رژیمی که حاضر به پذیرش پیمان عدم اشاعه (NPT) نیست و گزارش‌های مختلف را در کسب غیر قانونی سلاح هسته‌ای انکار نمی‌کنند، آشکارترین نشانه رفتار سوگیرانه گروسی بوده و تعهد وی به اجرای مأموریت‌های سازمان متبوعش را در مسیر حرکت به سمت خلع سلاح هسته‌ای زیر سؤال می‌برد.

3- در همین چارچوب، بر خلاف مقررات و رویه‌های داخلی آژانس، ادعای برآمده از سرویس جاسوسی صهیونیستی، مبنای تقاضاهای دبیر خانه برای دسترسی‌ها در ایران قرار گرفته که نشانه روشنی از سیاسی و غیر فنی بودن در خواست آژانس در مورد موضوعات باقیمانده و ۳ مکان ادعایی است.

4- در مذاکرات و توافق اسفندماه 1400 بین سازمان انرژی اتمی کشورمان و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مدیر کل آژانس پذیرفت که با دریافت توضیحات اولیه و تکمیلی جمهوری اسلامی ایران از موضوعات باقیمانده، در گزارش خود به سمت حل و فصل موضوع در شورای حکام گام بر دارد. در این چارچوب کشورمان طی ۳ ماه گذشته، یکبار توصیحات کتبی و ۳ دور جلسات حضوری درباره موضوعات با آژانس برگزار کرد؛ اما از نطق جهت‌دار مدیر کل آژانس پیش از پایان گفت‌وگوها در پارلمان اروپا و پس از آن ارائه گزارش منفی وی به شورای حکام، معلوم شد که اغراض سیاسی جایگزین رویکرد فنی در مواضع گروسی شده است!

5- با ادامه روند سیاسی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مجلس شورای اسلامی از اقدامات دولت محترم و سازمان انرژی اتمی کشورمان در جهت کاهش همکاری با آژانس، از جمله توقف فعالیت دوربین‌های نظارت فراپادمانی، حمایت می‌کند.

6- ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن مطالبه جدی از دولت محترم و وزارت امور خارجه بر صیانت از حقوق ملت ایران در حفظ چارچوب برنامه هسته‌ای و همین‌طور رفع مؤثر تحریم‌ها به جهت انتفاع اقتصادی مردم کشورمان در مواجهه با طرف‌های غربی، تأکید نموده و اجرای دقیق «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» (مصوب مجلس یازدهم) را ابزار اصلی حفظ حقوق این ملت بزرگ می‌دانیم.

۷- به دولت خدمتگزار یادآور می‌شویم که دشمنان مردم ایران سعی دارند با ایجاد فشار و فضاسازی سیاسی، زندگی اقتصادی مردم عزیزمان را دستخوش تلاطم کنند که لازم است ضمن ایستادگی در مواضع اصولی و هسته‌ای کشورمان، در اجرای برنامه اقتصادی نیز نهایت دقت صورت گیرد تا زمینه سوءاستفاده بیگانگان فراهم نشود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha