کد خبر: 4064215
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۴

«جهاد فرهنگی براساس آموزه‌های قرآن و اهل‌ بیت(ع)» منتشر شد

کتاب «جهاد فرهنگی براساس آموزه‌های قرآن و اهل‌بیت(ع)» اثر عباس کوثری به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به چاپ رسید.

کتاب «جهاد فرهنگی بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل‌بیت(ع)» منتشر شد

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کتاب «جهاد فرهنگی براساس آموزه‌های قرآن و اهل‌بیت(ع)»، اثر عباس کوثری است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در ۱۳۷ صفحه منتشر شد.

پژوهشکده مذکور تلاش کرده است با پژوهشگران فرهیخته و بهره‌گیری از آموزه‌های نورانی قرآن و اهل‌بیت(ع) و تدوین فرهنگ‌نامه سبک زندگی، کاربردی‌ترین اطلاعات موضوعات مرتبط با حوزه‌های گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط‌زیست را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

در میان مدخل‌های این فرهنگنامه، برخی موضوعات فرهنگی ویژه‌ای برخوردارند و عموم افراد جامعه به‌صورت گسترده با آن سروکار دارند. ازاین‌رو، به‌منظور ارتقا و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این‌گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگنامه، به‌صورت کتابچه‌های مستقل نیز در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. بر همین اساس، در اثر پیش‌رو شاخصه‌های مربوط به جهاد فرهنگی در آموزه‌های قرآن و اهل‌بیت(ع) تهیه می‌شود و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

در این کتاب، پس از مفهوم شناسی سبک زندگی اسلامی و بیان مبانی سبک زندگی اسلامی و گستره آن، جهاد فرهنگی در آموزه‌های قرآن و اهل‌بیت(ع) تشریح و ضمن بیان فرق فرهنگ و علم، نسبت میان فرهنگ و تمدن بررسی شده است.

نویسنده در ادامه این اثر، ضمن بیان مبانی جهاد فرهنگی (مبانی عقلی و مبانی قرآنی)، ویژگی‌های فرهنگ اسلامی را برشمرده است.

از دیگر مباحث این اثر می‌توان به اهداف جهاد فرهنگی اشاره کرد که در این راستا، راهکار اجرایی در تبیین منطقی امامت اهل‌بیت(ع) مطرح شده است.

«مجاهدان فرهنگی»، از دیگر مباحث مطرح شده در اثر مذکور است که در این راستا، ویژگی‌های مجاهدان فرهنگی (ایمان خالصانه، دانش، عدم شیفتگی به دنیا، مرزبانی از ارزش‌های الهی، زمان‌شناسی، گسترش عدالت، همراهی با مستضعفان، و تربیت افراد متخصص) بیان شده است.

همچنین، شیوه‌های جهاد فرهنگی، جهاد فرهنگی و تقیه، و اصول اجرایی برای عمل به جهاد فرهنگی، از دیگر مباحث مطرح شده در این اثر است.

در بخشی از کتاب با عنوان «اصول اجرایی برای عمل به جهاد فرهنگی» می‌خوانیم:

«اصول اجرایی اموری هستند که رسیدن به هدف را تسهیل می‌کند. برای جهاد فرهنگی نیز که از مسائل مهم و سرنوشت‌ساز است، کاری است ضروری و بایسته که لازم است در سطح نخبگان و مقامات اجرایی جلسات پیوسته و همایش‌های جهت­دار با انتخاب درست متخصصان تشکیل شود، ولی به دلیل اینکه این اثر از عناوین اصول اجرایی برای عمل به جهاد فرهنگی خالی نباشد، مواردی یادآور می‌شود که عبارت‌اند از: هماهنگی و اتحاد، استفاده از تخصص‌های مرتبط، ایجاد جایگزین، فرهنگ‌سازی، ایجاد تشکیلات مردمی، مسئولیت‌پذیری حکومت.»

علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/  مراجعه کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :