کد خبر: 4065214
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۶
با رأی پارلمان؛

ذبح حلال در بروکسل قانونی شد

پارلمان منطقه بروکسل بلژیک، با رأی منفی به لایحه ممنوعیت ذبح حلال و کوشر (ذبح حیوانات مطابق شریعت یهودی)، این نوع ذبح را قانونی اعلام کرد.

ذبح حلال در بروکسل

به گزارش ایکنا به نقل از جی تا ای، با رأی منفی نمایندگان پارلمان بروکسل به ممنوعیت ذبح حلال، این منطقه، تنها منطقه بلژیک است که این نوع ذبح در آن هنوز قانونی است.

 روز جمعه پارلمان منطقه بروکسل ـ یکی از سه ایالتی که پادشاهی فدرال بلژیک را تشکیل می‌دهد ـ به لایحه پیشنهادی ممنوعیت ذبح حلال رأی منفی داد. این لایحه که توسط احزاب لیبرال و طرفداران محیط‌ زیست ارائه شده بود، در کمیته‌ای به رأی گذاشته و به پارلمان بازگردانده شد.

پایگاه خبری 7sur7 گزارش داد که از مجموع 89 نماینده پارلمان منطقه، 42 نفر به این لایحه رأی مخالف، 38 نفر رأی موافق، 8 نفر ممتنع و یک نفر حضور نداشتند و در حال حاضر قانونی بودن ذبح حلال و حلال در بروکسل حفظ شده است.

اگر اکثریت قانون‌گذاران به لغو این لایحه رأی منفی می‌دادند، به رأی‌گیری در پارلمان می‌رسید، جایی که قانون‌گذاران با پیشینه‌های ایدئولوژیک مختلف می‌گویند که هر گونه ذبح حیوان بدون بیهوش کردن باید غیرقانونی باشد.

اکثریت قانون‌گذاران در پارلمان‌های سایر ایالت‌های بلژیک (منطقه فرانسوی‌زبان والون و منطقه هلندی‌زبان فلاندری) به ترتیب در سال 2017 و 2019 به ممنوعیت این عمل رأی دادند. ممنوعیت در بروکسل باعث می‌شد بلژیک به تعداد انگشت‌شماری از کشورهای اتحادیه اروپا بپیوندد که در آنها ذبح حلال و کوشر حیوانات کاملاً غیرقانونی است.

بروکسل، یک شهر دو ملیتی و مقر چندین سازمان وابسته به اتحادیه اروپا است و اغلب به عنوان نماد این اتحادیه در نظر گرفته می‌شود. در سراسر اروپای غربی، ناسیونالیست‌ها بر سر تمایل به ممنوعیت ذبح حلال متحد هستند.

احزاب متعددی که علیه اسلام تعصب دارند و در برخی مواقع نیز یهودیان، از ممنوعیت ذبح حلال حمایت می‌کنند، زیرا آنها این اعمال را نشانه‌ای از حضور ناخواسته خارجیان می‌دانند.

به‌علاوه، احزاب چپ‌گرا با گرایش سکولاریستی و اومانیستی هم با ذبح آیینی حیوانات مخالف هستند.

خاخام پینچاس گلداشمیت، رئیس مجمع خاخام‌های اروپا در بیانیه‌ای از این رأی‌گیری استقبال کرد و گفت: این ممنوعیت‌های ناخواسته یک سابقه تاریخی تاریک دارند. این ممنوعیت‌های نگران‌کننده، به‌جای اینکه به آسایش حیوانات منجر شوند، گامی خشن و مخرب رو به عقب است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha