کد خبر: 4066046
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۲
مرور رهنمودهای حکیمانه رهبری در سالروز دیدار با جهادگران:

جهاد دانشگاهی فقط یک‌ نهاد نیست

مرور رهنمودهای حکیمانه رهبر انقلاب در سالروز دیدار سال ۱۳۸۳ با محققان، متخصصان و متصدیان جهاد دانشگاهی حکایت از آن دارد که ایشان از جهاد دانشگاهی به‌عنوان یک فرهنگ یاد کردند که هرچه بتوانیم ما این فرهنگ را در جامعه گسترش دهیم و آن را پایدار و استوار کنیم، کشور را به سمت سربلندی و عزت و استقلال حقیقی بیشتر پیش برده‌ایم.

دیدار رهبر انقلاب با متصدیان جهاد دانشگاهی

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی، رهبر معظم انقلاب در طول حیات جهاد دانشگاهی، در سخنرانی‌ها و دیدارهایی که با اعضای این نهاد داشتند، نکاتی پیرامون فعالیت‌ها و عملکرد آن بیان فرمودند که مرور این رهنمودهای حکیمانه همانند چراغی، نقشه راه آینده این نهاد برخاسته از انقلاب اسلامی را نشان می‌دهد.

جهادگران جهاد دانشگاهی در طول حیات خود تبعیت از رهبری نظام را به‌عنوان وظیفه انقلابی خود مدنظر داشته‌ و این افتخار را دارند که همواره فعالیت‌های این نهاد مورد لطف و عنایت مقام معظم رهبری بوده و ایشان در مقاطع مختلف با حمایت خود نور امید را در دل‌هایشان روشن نگاه داشته‎‌اند.

علم جهادی و جهاد علمی

امروز، یکم تیرماه نیز سالروز یکی از دیدارهای تاریخی رهبر انقلاب در سال 1383 با محققان، متخصصان و متصدیان جهاد دانشگاهی به شمار می‌رود. دیداری که در آن رهبر انقلاب پیرامون جهاد دانشگاهی فرمودند: در مورد جهاد دانشگاهی من اعتقادم این است که این ترکیب - جهاد و دانشگاه و تلفیق جهاد که یک امر ارزشی معنوی است با علم و دانش و با دانشگاه - دارای پیام است؛ نشان می‌دهد که می‌توان علم جهادی و نیز جهاد علمی داشت. این همان کاری است که شماها مشغولید. علم شما علم جهادی است؛ با جهاد و با اجتهاد همراه است؛ دریوزه‌گری و منتظر نشستن برای هدیه شدن علم از این‌سو و آن‌سو نیست. دنبال علم می‌روید تا آن را به دست بیاورید. این علم جهادی و علم برخاسته‌ از مجاهدت و اجتهاد و تلاش است. از طرفی شما مشغول جهاد هستید. جهاد یعنی مبارزه برای یک هدف والا و مقدس. میدان‌هایی دارد؛ یکی از میدان‌هایش حضور در نبردهای مسلحانه رایج جهانی است. میدان سیاست هم دارد؛ میدان علم هم دارد؛ میدان اخلاق هم دارد. ملاک در صدق جهاد، این است که این حرکتی که انجام می‌گیرد، جهت‌دار و مواجه با موانعی باشد که همت بر زدودن این موانع گماشته می‌شود؛ این می‌شود مبارزه. جهاد یعنی یک چنین مبارزه‌ای که وقتی دارای جهت و هدف الهی بود، آن‌وقت جنبه‌ تقدس هم پیدا می‌کند. شما مبارزه‌ علمی می‌کنید؛ زیرا این کار شما به‌طور واضح، دشمنان بسیار سرسختی دارد که نمی‌خواهند این حرکت علمی و تحقیقی انجام بگیرد.

جهاد دانشگاهی فقط یک‌نهاد نیست، بلکه یک فرهنگ است

ایشان همچنین از جهاد دانشگاهی به عنوان یک فرهنگ یاد کردند و فرمودند: به نظر من جهاد دانشگاهی فقط یک نهاد نیست، بلکه یک فرهنگ است؛ یک سمت‌گیری و حرکت است. هرچه بتوانیم ما این فرهنگ را در جامعه گسترش دهیم و آن را پایدار و استوار کنیم، کشور را به سمت سربلندی و عزت و استقلال حقیقی بیشتر پیش برده‌ایم.

جهاد به انتظاری که از آن می‌رفت، پاسخ داد

در آن روز رهبر انقلاب با ابراز خرسندی از فعالیت‌های جهادگران تأکید فرمودند که خوشبختانه جهاد به انتظاری که از آن می‌رفت، پاسخ داد. در ادامه رهبری با اشاره به این موضوع که «یک روز شاید فکر می‌شد که جهاد یک حرکت گلخانه‌ای است که برای نمونه‌سازی درست کردیم»، عنوان کردند: امروز این گلخانه دارد فضای جامعه را به گلستان تبدیل می‌کند. نه تنها به نمونه‌سازی اکتفا نکرده، بلکه برکات خودش را دارد سرریز می‌کند. اینکه شما در صفوف مقدم علم در بعضی از بخش‌ها دارید حرکت می‌کنید و آن را برای پیشرفت علمی و صنعتی و فنّاوری کشور به کار می‌گیرید و تحقیق را رشد می‌دهید، معنایش این است که این گلخانه دیگر گلخانه نیست، بلکه فضای باز و معطری است که در حال گسترش است و من طرفدار این گسترش هستم. باید این گسترش روزبه روز بیشتر شود.

ایشان با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در آن جلسه، همچون تولید و تکثیر و انجماد سلول‌های بنیادی تبیین کردند: من گزارش‌های بسیار خرسندکننده‌ای را از این کار تحقیقی برجسته دریافت کردم که این‌ها گویا اولین بار در دنیا - آن طور که در ذهنم هست - سلول‌های انسولین ساز را تولید کردند و من اخیراً در روزنامه خواندم که سلول‌های بنیادی قلب را برای ترمیم قلب به مرحله آزمایش و عمل درآورده‌اند و پیوند زده‌اند. این‌ها معنایش همان سرریز شدن این برکات به سطح جامعه است. بقیه مواردی هم که ذکر کردند، هر کدام مثال بارزی برای برکات جهاد دانشگاهی است.

شما اسمتان جهاد دانشگاهی است؛ روی این اسم تکیه کنید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به این موضوع که جهاد یک ارزش است. حقیقت مطلب هم این است که علم و عقل، ابزار دو جنبه‌ای است و می‌تواند در خدمت ارزش‌ها قرار بگیرد، فرمودند: شما اسمتان جهاد دانشگاهی است؛ روی این اسم تکیه کنید و به مقتضای این اسم تمسک کنید و حقیقتاً جهاد کنید. وقتی جهاد یعنی تلاش هدف‌دار برای خدا، وجود داشت، بدون تردید موفقیت هم با آن همراه خواهد بود. ما راهی که به سمت مرزهای پیشرفته دانش در همه زمینه‌ها داریم، مسلم بدانید که جز با روحیه استقلال، روحیه توکلِ به خدا و روحیه کار برای ایمان طی نخواهد شد. باید این راه را سریع طی کنیم و راه‌های میانبُر را پیدا کنیم و خودمان را برسانیم؛ مرزهای دانش را باز و مرزهای جدیدی را ایجاد کنیم. این کار ممکن است؛ زیرا اینجا سرزمین علم خیز است و شماها نشان دادید که می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :