کد خبر: 4066624
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳

استقبال واتیکان از لغو حق سقط جنین در آمریکا

واتیکان روز شنبه از تصمیم دیوان عالی ایالات متحده برای لغو حق قانونی که به زنان در ایالات متحده سقط جنین رایگان می‌دهد، استقبال کرد.

به گزارش ایکنا به نقل از آناتولی، دیوان عالی آمریکا روز جمعه در حکمی جدید حق سقط جنین در این کشور را لغو کرد.

آکادمی پاپتیکال برای زندگی در واکنش به این خبر در بیانیه‌ای اعلام کرد: این واقعیت که یک کشور بزرگ با سنت‌های دیرینه دموکراتیک در حال تغییر موضع خود در این موضوع است، چالشی برای کل جهان است.

این بیانیه می‌افزاید که حفاظت و دفاع از جان انسان‌ها موضوعی نیست که بتوان آن را در چارچوب اعمال حقوق فردی محدود کرد، بلکه موضوعی است که اهمیت اجتماعی گسترده‌ای دارد.

وی افزود که دولت‌ها باید سیاست‌هایی را وضع کنند که از زندگی و حیات بشری حمایت کند، بدون اینکه در مواضع ایدئولوژیک قرار بگیرند.

دیوان عالی آمریکا روز جمعه حکمی را صادر کرد که بر اساس آن حکم تاریخی پرونده مشهور به «Roe v. Wade» (رو علیه وید) در سال 1973 میلادی که حق زنان برای سقط جنین را به رسمیت می‌شناخت، لغو کرد.

این حکم دیوان عالی که با حمایت شش قاضی محافظه‌کار دیوان عالی تصویب شد، سقط جنین را پس از هفته پانزدهم ممنوع می‌کند. به این ترتیب و با خروج سقط جنین از حقوق مورد حمایت قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، هر ایالتی حق اعمال محدودیت دلخواه بر سقط جنین را دارد.

بنا بر اعلام قضات مدافع لغو این حکم، رأی صادر شده در پرونده سال 1973 که اجازه می‌داد سقط جنین بین هفته‌های 24 تا 28 بارداری هم انجام شود، اشتباه بوده زیرا در قانون اساسی ایالات متحده هیچ اشاره روشنی به حقوق سقط جنین نشده است.

این در حالی است که جو بایدن،  رئیس جمهور آمریکا با انتقاد تند از این حکم و غم‌انگیز توصیف کردن آن برای آمریکا مدعی شد: حیات و سلامت زنان و دختران آمریکایی از این پس در خطر است. امروز دیوان عالی یک حق اساسی را از مردم آمریکا گرفت. قضات این دیوان، این حق را محدود نکردند بلکه آن را کاملاً حذف کردند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :