کد خبر: 4067021
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۶
در قالب طرح کتابخوانی قربان تا غدیر

منابع طرح کتابخوان ماه ویژه تیر ۱۴۰۱ معرفی شد

منابع طرح کتابخوان ماه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ویژه تیر ۱۴۰۱ در قالب طرح قربان تا غدیر، با ارائه کتاب‌های «امام امین»، «پرنده های ابراهیم»، «پسرک نازنین»، «جاودانه تاریخ» و «دسته‌های گل بوته‌های خار» معرفی شد.

منابع طرح کتابخوان ماه ویژه تیر ۱۴۰۱ معرفی شد

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، منابع طرح کتاب‌خوان ماه تیر ۱۴۰۱ با هدف تبیین منویات رهبر معظّم انقلاب برای ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه، دسترسی همگانی به کتاب، لزوم معرفی کتاب‌های مفید برای پرورش فکری آحاد مختلف مردم جامعه و همچنین ارتقای فضایل اخلاقی و فرهنگ عمومی از طریق مطالعه کتاب‌های مفید و فاخر، در سطح کشور معرفی شد.

  1. امام امین، نوشته نرگس آبیار، انتشارات سوره مهر

«امام امین» روایتی داستانی از زندگی امام موسی کاظم(ع) است. داستانی مستند از دوران سخت و دشواری که بر امام(ع) و شیعیانشان گذشت، از زمان تولد و کودکی تا دوره‌ای که ایشان به امامت می‌رسند؛ در حال و هوای زمانِ خلفای عباسی، از لحظه رفتن به زندآن‌هارون‌الرشید تا هنگام شهادت.

منابع طرح کتابخوان ماه ویژه تیر ۱۴۰۱ معرفی شد

 این اثر جلد دوازدهم از مجموعه «قصه نیکان»، برای نوجوانان و علاقه‌مندان به تاریخ اسلام و سرگذشت امامان، با بیانی ساده و شیرین، روایتگر شجاعت، صبر و استقامت آنان است.

نرگس آبیار در جلد ۱۲ از مجموعه قصه نیکان، با قلم اثرگذار خود، مخاطب را بااخلاق، منش، شخصیت و بزرگواری‌های هفتمین امام معصوم(ع) آشنا ‌می‌کند. او با توصیف فرازهایی از تاریخ زندگی آن حضرت این برهه بسیار حساس تاریخ را برای نوجوانان ترسیم می‌کند، برهه‌ای که به جهت طولانی بودن حضور امام کاظم(ع) در زندان و عدم دسترسی مستقیم اکثریت مطلق شیعیان به امامشان، برای دوران ما که به غیبتِ کبرای حجت خدا مبتلا هستیم، بیشترین شباهت و به‌تبع، بالاترین درس و عبرت‌ها را در پی دارد و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  1. پرنده‌های ابراهیم، نوشته ابراهیم حسن بیگی، انتشارات کتاب جمکران

خواندن یا شنیدن داستان‌های شیرین و جذاب برای کودکان علاوه بر آموزش و استفاده صحیح از اوقات فراغت، می‌تواند در شکل‌گیری شخصیت آن‌ها تأثیرگذار باشد. والدین آگاه، معتقد و مذهبی اغلب برای رشد فکری و رفتاری صحیح در فرزندان‌شان الگوهای مناسبی را در نظر می‌گیرند و با استفاده از ظرفیت‌های فراوان قصه و داستان مفاهیم عمیق اخلاقی و اعتقادی را به آن‌ها می‌آموزند.

منابع طرح کتابخوان ماه ویژه تیر ۱۴۰۱ معرفی شد

نویسنده در این کتاب با پرداختن به قصه‌های:‌ شکستن بت‌های کعبه، تبدیل‌شدن آتش به گلستان، جنگ نمرود با خداوند در آسمان، پشه‌ای که مأمور گرفتن جان نمرود بود، داستان زنده‌شدن مردگان و قربانی‌کردن حضرت اسماعیل در راه خدا، کودکان را با داستان‌های حضرت ابراهیم علیه‌السلام آشنا می‌کند.

«پرنده‌های ابراهیم» از مجموعه داستان پیامبران، نمونه خوبی از روایت‌های تاریخی برای آشنایی کودکان با زندگی ۱۲ پیامبر بزرگ است که در آن ماجراهای جذابی از زندگی حضرت ابراهیم علیه‌السلام با زبانی ساده و تصاویر رنگی روایت می‌شود.

  1. پسرک نازنین، نوشته دیوید شِف با ترجمه فروزنده داورپناه، انتشارات رشد

وابستگی به یک عمل و رفتاری که موجب اختلال در زندگی فرد می‌شود، نوعی اعتیاد به آن عمل را در شخص نشان می‌دهد که علاوه بر آسیب‌های فردی، در جامعه نیز آثار سوء اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی برجای می‌گذارد.

«پسرک نازنین» سعی پدری برای نجات فرزندش از دام اعتیاد به مواد مخدر است. دیوید شف که با مواد آشنا نبود، در این سال‌ها با شناخت انواع آن، فرزندش را برای درمان حمایت می‌کند و ۱۰ سال تلاش برای نجات «نیک» را در قالبی داستان‌گونه با بازگویی خاطرات شرح می‌دهد.

منابع طرح کتابخوان ماه ویژه تیر ۱۴۰۱ معرفی شد

او در بخشی از کتاب می‌گوید: «با ننگ‌زدایی از اعتیاد، باید این وضعیت را بیماری هولناکی در نظر گرفت که بهتر است هرچه زودتر تشخیص داده شود.» او پس از تحقیقات بسیار به این نتیجه می‌رسد که فرد معتاد خودش باید بخواهد که درمان شود و با همه عشقی که به پسرش دارد، خودِ او را مسئول سلامت جسم و روانش می‌داند.

مطالب و تجربیات نویسنده در ۲۵ فصل با مباحث راه‌کارهای جنگ با اعتیاد، تأثیر اعتیاد فرزندان بر والدین، توانایی برای درمان، بازگشت به مصرف، بهبود و پیشگیری از اعتیاد و ... تنظیم شده است.

این اثر تجربه‌ای کاربردی است که در آن خواننده همراه با شف در برنامه‌های بازپروری شرکت می‌کند و نکات بسیاری از تأثیر اعتیاد بر خانواده، حس سرزنش، خشم و اضطراب و بی‌خوابی که به سراغ آنان می‌آید و نقش خانواده برای نجات فرزندان را می‌آموزد.

  1. جاودانه‌ تاریخ، تالیف محمد محمدیان، انتشارات انقلاب اسلامی

«جاودانه تاریخ» نگاهی به ابعاد شخصیت حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) برگرفته از گفتارهای رهبر فرزانه انقلاب است؛ سخنرانی‌هایی که ایشان طی ۲۷ سال پیرامون شخصیت حضرت امیر(ع) از بدو پیروزی انقلاب اسلامی داشته‌اند، مجموعه باارزشی است که به ابعاد مختلف شخصیت آن حضرت پرداخته و نکاتی دقیق و درعین‌حال مفید و کاربردی‌ای مطرح کرده‌ که برای مشتاقان امیرالمؤمنین(ع) معرفت‌افزا و راه‌گشاست.

منابع طرح کتابخوان ماه ویژه تیر ۱۴۰۱ معرفی شد

از نکات بسیار جالب این کتاب، این است که تکرار در مطالب رهبر انقلاب بسیار کم است؛ چراکه ایشان برای هر سخنرانی که پیرامون شخصیت امیرالمؤمنین علیه‌السلام داشتند، به مطالب قبلی خویش مراجعه کرده و از تکرار آن‌ها خودداری و فراز جدیدی از زندگی و یا شخصیت آن حضرت مطرح کرده‌اند. همین امر موجب شده در این اثر با مجموعه‌ی نسبتاً کامل، جامع و بسیار متنوعی از بیانات رهبر انقلاب پیرامون شخصیت علی بی ابی‌طالب علیهماالسلام مواجه شویم.

آوازه‌ی عالم‌گیر شخصیت امیرالمؤمنین(ع) شرح احادیثی از زبان پیامبر اکرم(ص) امام مجتبی و امام صادق(ع) در توصیف حضرت علی(ع) جامعیّت، توازن و جمع اضداد بودن شخصیّت حضرت امیر صلوات‌الله‌علیه؛ شرح ویژگی‌های بارزی چون ایمان، اخلاص و تقوا، صبر و بصیرت، عبادت، ایثار و انفاق، زهد، تسلیم‌بودن در برابر پیامبر صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، انتخاب سخت‌ترین‌ها، جهاد و تلاشگری، عدالت، شجاعت، قاطعیّت در جنگ‌های داخلی، مراقبت از بیت‌المال، یتیم‌نوازی و توجّه به فقیران در ابعاد شخصیتی حضرت علی علیه‌السلام؛ تبیین مظلومیت ایشان در عین قدرت و صلابتشان؛  لوازم و بایسته حفظ و تعمیق محبت و دلداگی به حضرت علی علیه‌السلام برخی مباحث مهم کتاب را تشکیل می‌دهد.

  1. دسته‌های گل بوته‌های خار، به قلم سید محمد مهاجرانی، انتشارات عروج اندیشه

پرورش و آموزش دینی کودکان ازجمله مقوله‌هایی است که در ساحت تربیتی برای والدین و مربیان بسیار مهم و حساس است. مسیری که در صورت خطا و یا انتقال ناصحیح در دوران کودکی، آسیب‌های عمیق و جبران‌ناپذیری را به وجود می‌آورد. مطالعه کتاب‌هایی با مضامین دینی در شکل‌گیری الگوهای مناسب رفتاری و شخصیتی در این دوران گزینه مناسبی است.

مجموعه «دسته‌های گل بوته‌های خار» با ۱۵ عنوان، شخصیت ائمه معصومین علیهم‌السلام و رویدادهای دوران زندگانی آنان را روایت می‌کند. جلد چهاردهم از این مجموعه به دوران امام هادی، امام‌حسن عسگری و امام زمان علیه‌السلام که از نسل پیامبرند، اختصاص دارد. کودکان در این کتاب با امامانی آشنا می‌شوند که با شجاعت، دانش و آگاهی همراه با مهربانی تلاش می‌کنند که مردم زمانه خود را راهنمایی کنند.

منابع طرح کتابخوان ماه ویژه تیر ۱۴۰۱ معرفی شد

مهاجرانی در این کتاب ماجراهای جالبی همچون نقشه از میان برداشتن امام هادی، کوتاه کردن دست یارانش از رهنمودها و حضور ایشان، داستان نِحریر، دستگیری و در قفس شیر انداختن امام حسن عسگری(ع) نقشه‌های جلوگیری از تولد فرزند امام یازدهم و یا تعقیب مأمورانِ مُعتضد برای دستگیری امام زمان(عج) را با قلمی شیرین و تصاویری جذاب، بازگو می‌کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :