کد خبر: 4067151
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۴
مدیر شبكه رادیویی سلامت بیان کرد:

ارتقای سلامت معنوی و تغییر سبك زندگی در پی انس با قرآن

صدیقه اعتماد‌سعید گفت: راهكارهای ارتقای سلامت معنوی و تغییر سبك زندگی در پی آشنایی با آیات قرآن است، چنانكه در احادیث متفاوت به آن اشاره شده است و عدم آرامش درونی به دلیل دوری از قرآن و کمی مؤانست با این مصحف شریف است.

نشست مشترک صدیقه اعتماد‌سعید، مدیر شبكه رادیویی سلامت با غلامرضا احمدی، مدیر گروه اطلاع‌رسانی شبكه رادیویی قرآنبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی شبکه رادیویی قرآن، نشست مشترک صدیقه اعتماد‌سعید، مدیر شبكه رادیویی سلامت با غلامرضا احمدی، مدیر گروه اطلاع‌رسانی شبكه رادیویی قرآن در خصوص ارتقای سلامت معنوی و انس با قرآن كریم برگزار شد. 

اعتمادسعید طی این نشست گفت: راهكارهای ارتقای سلامت معنوی و تغییر سبك زندگی در آشنایی با آیات قرآنی است، چنانكه در احادیث متفاوت به آن اشاره شده است و عدم آرامش درونی به دلیل دوری از قرآن و کمی مؤانست با این مصحف شریف است.

وی افزود: یكی از انواع هوش‌ها، هوش معنوی است که مخصوص انسان‌هاست و ارتقای هوش در دین ما به راحتی قابل دسترسی است مثلا مادرانی كه می‌خواهند صاحب فرزند شوند دستورالعمل هایی را اجرا می‌كنند كه باعث نهادینه شدن هوش معنوی در جنین می‌شود. خواندن قرآن در دوران بارداری مهمترین عامل انتقال این هوش معنوی است. همچنین در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) آمده است «خانه‌ای كه در آن قرآن فراوان خوانده شود، خیر آن بسیار و به اهل آن وسعت داده شود و برای آسمانیان بدرخشد چونانكه ستارگان آسمان برای زمینیان بدرخشند».

مدیر رادیو سلامت با تأکید بر اینکه قرآن درمان دردها است، افزود: مكاتب غرب با بررسی‌هایی كه با تمركز بر روی جوامع شرق براساس مسائل علمی انجام داده‌اند، متوجه شدند كه امید به زندگی و آرامش و طول عمر بعضی از اقشار در سطح جامعه بالاتر از سایر افراد است.

وی ادامه داد: دانشگاه هامبورگ بر روی روحانیان اسلام و به ویژه امید به زندگی روحانیون شیعه تمركز داشته و به این یافته‌ها رسیدند؛ هنگامی كه طول عمر و امید به زندگی در جامعه ایرانی ۵۴ سال بوده است و در جامعه روحانیت این عدد ۷۳ سال بوده و وقتی در ایران امید به زندگی به ۷۳ سال افزایش پیدا كرد این عدد در روحانیت به حدود ۹۰ سال رسیده است. در این بررسی‌ها مشخص شد ارتباط با قرآن و مسائل معنوی، توكل و مراقبه مهمترین عواملی است كه این مؤلفه‌ها را تغییر داده و با ارتقای این مسائل در جوامع دیگر نیز می‌توان امید به زندگی را افزایش داد.

اعتماد‌سعید در پاسخ به این سوال كه آیا از دوران كودكی خاطره‌ای از پدر یا مادرتان درباره تلاوت قرآن و انس با قرآن دارید؟ گفت: ما با اذان گفتن پدرانمان به دنیا آمده‌ایم، یاد ندارم پدرم من را حتی یك بار برای نماز صبح بیدار كرده باشد، ولی همیشه صبح‌ها با صدای اذان و اقامه پدرم برای نماز بیدار می‌شدیم. اینها یك مناسك نبوده این‌ها رفتاری بوده برای افزایش هوش معنوی و راهكاری برای ایجاد ارتباط با حضرت حق تعالی كه كم‌كم این مناسك رو به فراموشی می‌رود.

وی ادامه داد: من متخصصانی را می‌شناسم كه با صدای اذان گفتن نوزاد را به دنیا می‌آورند و همه این اعمال باعث نهادینه شدن هوش معنوی در فرزندان می‌شود ما باید بتوانیم برای تربیت فرزندانمان ارتباط شهودی در آنها ایجاد كنیم تا بتوانند از دعا و نیایش لذت ببرند و هنگامی با این اعمال، هوش معنوی آنها را تقویت كنیم، تكالیف و اعمالی را كه در سنین تكلیف از فرزندانمان می‌خواهیم دیگر یك تكلیف اجباری نخواهد بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :