کد خبر: 4067723
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۳

سازمان ملل: آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند

نشست شورای امنیت برای بررسی اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) آغاز شد.

به گزارش ایکنا، فارس نوشت: در این جلسه نمایندگان کشورها و طرف‌های مختلف درباره روند اجرای قطعنامه سخنرانی کردند که مهم‌ترین بخش‌های مربوط به سخنرانی هر طرف در زیر آمده است.

معاون دبیرکل سازمان ملل در این جلسه گفت: همراه با دبیرکل از جمهوری اسلامی ایران و آمریکا می‌خواهیم فوراً همکاری ذیل برجام را از سر بگیرند. از آمریکا می‌خواهیم تحریم‌های خود علیه ایران را به نحو تشریح‌شده در برجام رفع یا متوقف کند.

وی تصریح کرد: از آمریکا می‌خواهیم تحریم‌های خود علیه ایران را به نحو تشریح‌شده در برجام رفع یا متوقف کند. از ایران می‌خواهیم اقدامات مغایر با برجام را به عقب برگرداند.

نماینده اتحادیه اروپا در این نشست ادعا کرد: اقدام ایران در قطع دوربین‌های آژانس باعث محروم شدن آژانس از اطلاعات حساس درباره برنامه هسته‌ای ایران شده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل با اشاره به مذاکرات وین و با تکرار ادعاهای گذشته دولت آمریکا گفت: ما از ماه‌ها پیش آماده به سرانجام رساندن مذاکرات وین بوده‌ایم. توافق وین از اوایل مارس آماده است. ما تنها زمانی می‌توانیم این توافق را به جمع‌بندی برسانیم که ایران خواسته‌هایش را که خارج از حیطه توافق هستند، کنار بگذارد.
وی ادعا کرد: اینکه ایران در مذاکرات دوحه درخواست‌های فراتر از برجام مطرح کرده ما را مأیوس کرده است. ایران هنوز هیچ اضطرار زمانی برای به سرانجام رساندن توافق و به اتمام رساندن این بحران نشان نداده است. اقدام ایران در اشاعه و انتقال فناوری‌های موشکی به گروه‌های نیابتی خود در منطقه باید متوقف شود. ایالات متحده آماده بازگشت دوجانبه به برجام است. ما اطمینان داریم این اقدام، امنیت بین‌المللی را ارتقا خواهد بخشید. توپ در زمین ایران است و تصمیم برای بازگشت به سمت اجرای کامل برجام به عهده ایران است.

نماینده بریتانیا در این نشست گفت: برنامه هسته‌ای ایران هیچ‌گاه به اندازه الان پیشرفته نبوده است. تنش‌زایی هسته‌ای ایران تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌الملل است. ایران از طریق نصب سانتریفیوژهای پیشرفته توان خود برای غنی‌سازی را افزایش داده است.
وی افزود: ایران ۲۷ دوربین نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را قطع کرده است. ایران همچنین در حال ساخت موشک‌های بالیستیک به نحو مغایر با ضمیمه B قطعنامه ۲۲۳۱ است . برنامه هسته‌ای ایران هیچ‌گاه به اندازه الان پیشرفته نبوده است.

نماینده چین در این نشست مدعی شد:تنش‌زایی هسته‌ای ایران تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌الملل است. ایران از طریق نصب سانتریفیوژهای پیشرفته توان خود برای غنی‌سازی را افزایش داده است. ایران ۲۷ دوربین نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را قطع کرده است. ایران همچنین در حال ساخت موشک‌های بالیستیک به نحو مغایر با ضمیمه B قطعنامه ۲۲۳۱ است.

وی تأکید کرد: برجام محصول ۱۰ سال گفت‌وگو و دیپلماسی چندجانبه است که به تأیید شورای امنیت رسیده است. ما از آغاز مجدد گفت‌وگوهای غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در دوحه استقبال می‌کنیم. هیچ جایگزین بهتری برجام وجود ندارد و گفت‌وگو، بهترین روش برای حل و فصل مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای ایران است. دولت آمریکا بدون توجه به هشدارهای جامعه بین‌المللی از برجام خارج شد و این عامل اصلی بحران کنونی است.

نماینده چین تصریح کرد: آمریکا باید به مسئولیت خود اذعان کرده، اشتباهاتش را اصلاح کند و اقداماتی ملموس برای دادن پاسخ مثبت به خواسته‌های منطقی ایران انجام دهد. آمریکا با آنکه بارها تصریح کرده که آماده بازگشت به برجام است تحریم‌ها علیه ایران و طرف‌های ثالث را حتی در حین مذاکرات تشدید کرده است. چنین اقدامی با پیشرفت‌های مثبت در گفت‌وگوها مضر است. آمریکا باید به وعده‌هایش پایبند بماند و همه تحریم‌های یکجانبه را رفع کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :