کد خبر: 4068939
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۳
معاون فرهنگی وزیر آموزش و پرورش خبر داد؛

برگزاری اجلاسیه سراسری نماز دانش‌آموزی در استان فارس

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش از برگزاری چهارمین دوره اجلاسیه سراسری نماز دانش‌آموزی به میزبانی استان فارس با عنوان طرح نور چشم خبر داد.

اصغر باقرزاده

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش؛ اصغر باقرزاده، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در اولین جلسه شورای سیاستگذاری برگزاری پیش اجلاسیه های نماز دانش‌آموزی گفت: به نظر می‌رسد یکی از موارد ارزیابی عملکرد مدیران مدارس باید نحوه عملکرد آن‌ها دراقامه نماز جماعت مدارس باشد. چهارمین دوره اجلاسیه سراسری نماز دانش‌آموزی به میزبانی استان فارس با عنوان طرح نور چشم برگزار خواهد شد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: یکی از طرح‌هایی که باید در مدارس تقویت شود طرح «خادم الصلاة» است. تهیه اطلس جغرافیایی نمازخانه‌های مدارس کشور اقداماتی است که باید در دستور کار قرار گیرد. باید برای اقامه نماز جماعت در مدارس بین تشکل‌های دانش‌آموزی ایجاد رقابت کنیم و همچنین برنامه‌های طرح نور چشم در شبکه شاد در کانالی با همین نام منعکس شود.

آموزش احکام نماز از پایه دوم ابتدایی

در ادامه جلسه میکائیل باقری، مدیرکل قرآن عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش گفت: سیاست‌های تحولی در بحث نماز مدنظر قرار گرفته است که یکی از آن‌ها همکاری با سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی است که آموزش احکام نماز را از پایه دوم ابتدایی تا پایه نهم در کتاب‌های درسی عنوان کرده است و جلساتی هم با معاونت آموزش ابتدایی و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی در رابطه با همین موضوع برگزار شده و مقرر شده است که در تمام کتاب‌های درسی بارکدهای آموزشی وجود داشته باشد تا بتوانند از فیلم‌های آموزشی در این زمینه نیز بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: همچنین فرآیند برگزاری جشن تکلیف دانش آموزان با عنوان طرح بهار بندگی در دوره ابتدایی پایه‌های دوم و سوم برای دانش آموزان دختر و دوره متوسطه اول پایه هفتم و هشتم برای دانش آموزان پسر برگزار خواهد شد.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: فرآیند برگزاری طرح نور چشم و چهارمین دوره اجلاسیه سراسری نماز دانش آموزان از نیمه اول مهرماه به صورت پیش اجلاسیه در استان‌های سراسر کشور با انعکاس نمازهای پرجمعیت در مراکز استان‌ها و مجموعه فعالیت‌های حول محور نماز آغاز خواهد شد و در نهایت اجلاسیه سراسری آن در استان فارس برگزار می‌شود.

بزرگترین رسالت انبیا ترویج اقامه نماز

سپس سید احمد زرهانی، قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور در این جلسه گفت: بزرگترین رسالت انبیا و دستگاه تعلیم و تربیت استحکام و ترویج اقامه نماز است و باید در این زمینه اقدامات چشم‌گیری صورت گیرد و انتظار می‌رود دستگاه تعلیم و تربیت بیش از پیش در این زمینه اقدام نماید.

وی تصریح کرد: با توجه به سیاست‌های تحولی در زمینه نماز باید در این زمینه یک سند تهیه شود و طرح‌ها و برنامه‌ها، ساختارها و راهکارها و برنامه‌های اجرایی در آن عنوان شود تا میثاقی بین وزیر و متصدیان امر اقامه نماز در مدارس باشد.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور تصریح کرد: اقدام بعدی این است که باید علاوه بر برانگیختن دانش آموزان به برپایی اقامه نماز معلمان و اولیای دانش آموزان را نیز به برپایی نماز برانگیخته شوند تا فعالیتی ارزشمند و تأثیرگذار در جامعه شکل گیرد.

زرهانی در پایان گفت: همچنین طرح نور چشم باید به عنوان یک سؤال که چرا نماز نور چشم من است برای دانش آموزان مطرح شود تا دانش آموزان در قالب‌های مختلف فیلم کوتاه، پویانمایی، نقاشی، مقاله، قطعه ادبی و غیره هنر خود را در این زمینه به نمایش بگذارند و به این سؤال مهم پاسخ دهند و در پایان برای آن‌ها اردوهایی با موضوع نماز برگزار شود.

ارتباط نماز با کاهش آسیب‌های اجتماعی

همچنین محمد خلیل عسکری، مدیر کل آموزش و پرورش استان فارس گفت: برگزاری اجلاس سراسری نماز دانش آموزان در استان فارس یک افتخار ارزشمندی است که نصیب ما شده است و می‌دانیم اگر به معنای واقعی کلمه نماز را در دل مدارس ببریم از آسیب‌های اجتماعی کاسته می‌شود.

وی ادامه داد: باید سعی کنیم از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا مردم را پای کار اقامه نماز بیاوریم و باید بگوییم که تمام ظرفیت‌های استان را برای برگزاری باشکوه اجلاس سراسری نماز دانش آموزان پای کار خواهیم آورد.

برگزاری بیست و نهمین اجلاس سراسری نماز

در ادامه منصور سرگزی، معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش ستاد اقامه نماز کشور در این جلسه گفت: امسال بیست و نهمین اجلاس سراسری نماز بعد از دو سال تعطیلی که به دلیل شلوغ ویروس کرونا بود با عنوان پیوند منزل، مدرسه و مسجد در فصل پاییز برگزار خواهد شد.

در پایان مراسم ابلاغ رئیس ستاد اجرایی چهارمین دوره اجلاس سراسری نماز دانش آموزان سراسر کشور در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ توسط قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور و معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به مدیر کل آموزش و پرورش استان فارس تقدیم گردید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha