کد خبر: 4072868
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۸

اهمیت تاریخی و معماری مسجد ایاصوفیه کتاب شد

به مناسبت دومین سالگرد تبدیل کلیسای ایاصوفیه به مسجد، دو کتاب در باره تاریخچه این مسجد و ویژگی‌های معماری این بنا در ترکیه منتشر شد.

به گزارش ایکنا به نقل از تی آر تی، در آستانه دومین سالگرد تبدیل بنای ایاصوفیه به مسجد، در ترکیه کتاب‌هایی  منتشر شد که جزئیات معماری مسجد و واکنش ترک‌ها به تبدیل آن به مسجد را نشان می‌دهد. این بنا در 24 جولای  2020 به مسجد جامع تبدیل شد.

اداره ارتباطات ترکیه یک روز پیش از دومین سالگرد بازگشایی مسجد جامع ایاصوفیه استانبول از دو کتاب رونمایی کرد. این اداره روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کتاب‌‌ها ویژگی‌های معماری مسجد و واکنش مردم این کشور به تغییر کاربری این بنا را نشان می‌دهد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با تألیف مقدمه کتاب ویژگی‌های معماری این بنای نمادین، به اهمیت تاریخی افتتاح مسجد جامع ایاصوفیه اشاره کرد و نوشت: تبدیل دوباره ایاصوفیه به مسجد یک رؤیا است که نه تنها برای ملت ترکیه بلکه برای همه مسلمانان جهان به حقیقت پیوسته است.

وی افزود: مسجد جامع ایاصوفیه با ویژگی‌های تاریخی، مذهبی و فرهنگی خود بهترین پاسخ به اسلام‌هراسی است و جنایات نفرت‌انگیز علیه مسلمانان است که در نقاط مختلف جهان به‌ویژه در اروپا رو به افزایش است.

این بیانیه افزود که این اداره همچنین روز یکشنبه مستندی از 9 مسجد در شهرهای مختلف آناتولی که ایاصوفیه نام دارند منتشر خواهد کرد.

در 10 جولای 2020، دادگاه ترکیه حکم سال 1934 را که ایاصوفیه را به موزه تبدیل کرده بود، لغو کرد و راه را برای استفاده مجدد از آن به عنوان مسجد پس از 86 سال وقفه هموار کرد. این بنا در 24 جولای 2020  به عنوان مسجد جامع ایاصوفیه بازگشایی شد.

ایاصوفیه به مدت 916 سال به عنوان کلیسا و 86 سال به عنوان موزه فعال بود، اما از سال 1453 تا 1934، نزدیک به 500 سال، مسجد بود. ایاصوفیه در سال 1985 به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد. این بنا یکی از مقاصد برتر توریستی ترکیه است و برای بازدیدکنندگان داخلی و خارجی باز است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha