کد خبر: 4074602
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۴

کلاهبرداری از کاربران سایت‌های ثبت آگهی + فیلم

پلیس فتا هشدار داد: در یکی از شیوه‌های کلاهبرداری، مجرمان سایبری با ارسال پیامک حاوی لینک جعلی به کاربران سایت‌های آگهی آنلاین با عنوان جلوگیری از حذف آگهی، شهروندان را به درگاه بانکی جعلی هدایت کرده و پس از سرقت اطلاعات بانکی، حساب آن‌ها را خالی می‌کنند.

پلیس فتا

به گزارش ایکنا؛ این روزها در وضعیتی به سر می‌بریم که به دلیل شیوع کرونا که زندگی اجتماعی و اقتصادی افراد را تحت تأثیر قرار داده و به تبع آن توان خرید مردم کاهش یافته، اغلب به خرید کالاهای دست‌دوم روی آورده‌اند، کلاهبرداران نیز از این فضا سوءاستفاده کرده و اقدام به اغفال هموطنان می‌کنند.

کلاهبرداران از شگردهای بسیاری در فضای مجازی به واسطه خرید و فروش‌های بدون واسطه استفاده می‌کنند و نداشتن آگاهی و سواد رسانه‌ای نیز سبب می‌شود تا بسیاری از افراد در دام این شیادان گرفتار شوند.

شهروندان برای معامله اجناس، خودرو، ملک، کاریابی و خدمات متنوع دیگر اقدام به انتشار آگهی و یا جستجوی نیازمندی‌ها از طریق وب‌سایت‌های داخلی کرده که در کنار مزایای مطلوب و ارزشمند این‌گونه وب‌سایت‌ها، افراد تبهکار و مجرم با به‌کارگیری شگردهای کلاهبرداری اقدام به فریب کاربران ناآگاه می‌کنند، بنابراین آگاهی شهروندان از ترفندهای مجرمان سایبری بسیار ضروری است، به همین دلیل کالبدشکافی انواع جرائم سایبری باعث هوشیاری کاربران فضای مجازی و پیشگیری از وقوع جرائم می‌شود.

در همین راستا پلیس فتا هشدار داد: در یکی از شیوه‌های کلاهبرداری، مجرمان سایبری با ارسال پیامک حاوی لینک جعلی به کاربران سایت‌های آگهی آنلاین با عنوان جلوگیری از حذف آگهی، شهروندان را به درگاه بانکی جعلی هدایت کرده و پس از سرقت اطلاعات بانکی، حساب آن‌ها را خالی می‌کنند.

پلیس فتا در ادامه افزود: در این شیوه کلاهبرداری متن پیامک معمولاً به این شکل است‌: «کاربر گرامی، آگهی شما لحظاتی پیش با موفقیت ثبت شد. جهت تمدید آگاهی خود نیز باید ۲۰ هزار ریال پرداخت کنید، در غیر این صورت آگهی شما تا دقایقی دیگر از سایت حذف می‌شود.» کلاهبرداران بیشتر قربانیان خود را از کاربرانی که در سایت‌های آگهی آنلاین آگهی درج می‌کنند، انتخاب می‌کنند.

پلیس فتا اعلام کرد: شهروندان مراقب لینک‌های ارسال شده از طریق پیامک و با شماره‌های شخصی یا سامانه‌های ناشناس باشند و از کلیک بر روی هرگونه لینک دریافتی خودداری کنند. شهروندان دقت کنند که تمامی سایت‌های معتبر برای اطلاع‌رسانی به کاربران خود از سرشماره‌های اختصاصی و رسمی خود استفاده می‌کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha