کد خبر: 4075529
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۴

ختم قرآن برای دفع فتنه در دارفور سودان

نائب رئیس شورای حاکمیتی سودان در مراسم ختم قرآن بر ضرورت رفع بلا و فتنه در منطقه غرب دارفور تأکید کرد.

به گزارش ایکنا به نقل از الیوم السابع، شهر الجنینه، مرکز استان دارفور غربی سودان  روز سه‌شنبه، 11 مرداد شاهد برگزاری مراسم بزرگ ختم قرآن کریم با حضور حافظان کتاب خدا و شماری از مسئولین دولت مرکزی این کشور بود.

منطقه دارفور سودان از جمله همین شهر الجنینه از چند دهه پیش شاهد درگیری‌های خونبار قبیله‌ای بوده است. مراسم ختم قرآن در مسجد الشرطه شهر الجنینه و با عنوان رفع بلا و فتنه از ملت سودان برگزار شده است.

محمد حمدان دقلو، نائب رئیس شورای حاکمیتی سودان هم با حضور در این مراسم طی نطقی امامان جماعت و روحانیون دینی را خطاب قرار داد و گفت: باید مردم را به اتحاد و همبستگی حول کتاب الهی و سنت پیامبر(ص) دعوت کرد.

وی با بیان اینکه دنیا محل گذر و نه ماندن است، گفت: سزاوار نیست مسلمان برادر مسلمان خود را مظلومانه بکشد. باید با فتنه‌ای که شدیدتر از کشتار است، مبارزه و شیوخ و ائمه را به تلاش برای توقف خونریزی‌ها و پایبندی به وحدت ملی دعوت کرد؛ به خصوص که در این درگیری‌ها، کل سودان هدف قرار گرفته است.

مراسم ختم قرآن برای دفع فتنه در دارفور سودان/آماده

این مقام سودانی بر لزوم عمل به فرمان خدا که در قرآن کریم و سنت پیامبر آمده است، تأکید کرد و گفت: خداوند مردم را برابر دانسته و فرقی بین آنها نمی‌داند. مردم را باید توصیه به حق کرد و از خداوند بخواهیم سودان و مردم آن را از شر داعیان فتنه و کسانی که می‌خواهند این کشور از هم فروبپاشد، در امان بدارد.

او ضمن تأکید بر پایبندی دولت سودان به حمایت از اهل قرآن و مساجد به منظور ایفای نقش اسلامی و انسانی در جامعه گفت: این روزها خبر می‌رسد که بخش کشاورزی دارفور رونق خوبی گرفته و این، نشانه خوبی از بازگشت زندگی به روال طبیعی خود است.

مراسم ختم قرآن برای دفع فتنه در دارفور سودان/آماده

تنش‌ها در سراسر دارفور در طول دو سال گذشته افزایش یافتند، در اوایل دهه اول قرن جاری، جنگ میان نیروهای شورشی و شبه‌نظامیان تحت حمایت نیروهای دولتی به کشته شدن حدود ۳۰۰ هزار تن و آوارگی میلیون‌ها تن دیگر ختم شد.

درگیری‌ها در دارفور طی چند ماه اخیر هم چند صد کشته و زخمی و چند صد هزار آواره برجای گذاشته است.

پیشتر فولکر پرتس، نماینده دبیرکل سازمان ملل در سودان عملیات قتل شنیع غیرنظامیان و حملات علیه مراکز بهداشتی در دارفور غربی را محکوم کرد و خواهان توقف فوری خشونت‌ها در این منطقه شد.

از زمانی که ارتش سودان در ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ قدرت را در دست گرفت بیش از ۲۵۰ تن کشته شده‌اند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha