کد خبر: 4076468
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۷
یادداشت

غفلت رسانه ملی از طرح اندیشه‌های حسینی شهید مطهری

حجت‌الاسلام مسیح مهاجری در یادداشتی به استفاده از افکار بلند شهید مطهری در تبیین حماسه حسینی تأکید کرد و گفت: شهید مطهری، بیشترین مطالب را درباره ابعاد مختلف حماسه حسینی نوشته ولی متأسفانه رسانه ملی از این مطالب استفاده نمی‌کند.

حجت‌الاسلام مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی نسبت به استفاده از افکار بلند شهید مطهری در تبیین حماسه حسینی تأکید کرد.

رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی، سال‌هاست که در روزهای نزدیک به آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و در آستانه روز قدس، جملاتی را از شهید مطهری با صدای خود ایشان در حمایت از ملت مظلوم فلسطین و ضرورت مبارزه با اشغالگران این سرزمین اسلامی پخش می‌کند که انصافا کار درستی است.

آرمان فلسطین، یک آرمان اسلامی است و استفاده از افکار بلند شهید مطهری برای تشریح آن و ترغیب عموم مسلمانان به حمایت از این آرمان، لازم است.

مشابه این اقدام رادیو و تلویزیون برای انتشار افکار شهید مطهری در زمینه حماسه حسینی در ایام عاشورا مورد انتظار است ولی متأسفانه رسانه ملی از این اقدام بسیار لازم خودداری می‌کند.

شهید مطهری، بیشترین مطالب را درباره ابعاد مختلف حماسه حسینی نوشته و گفته و آثار ایشان، منبع بسیار غنی برای آشنا ساختن نسل‌های کنونی و آینده با فلسفه قیام امام حسین(ع) و نهضت عاشورا است.

امتیاز مهمی که آثار شهید مطهری در زمینه حماسه حسینی بر آثار دیگران دارد، این است که ایشان مطالب زیادی علیه خرافات و دروغ‌هایی که مداحان و منبری‌های کم‌سواد به وقایع عاشورا اضافه کرده‌اند، گفته و نوشته است. این مطالب هم‌اکنون در فضای مجازی دست به دست می‌شوند ولی رسانه ملی از پخش آن‌ها به شدت خودداری می‌کند، چنان که گویی اصولا چنین متفکر بزرگی در عصر ما وجود نداشته و یا درباره حماسه حسینی اظهار نظری نکرده است!.

علت این اجتناب شاید این باشد که مطالب شهید مطهری درباره تحریفات عاشورا دقیقا با آنچه صداوسیمای جمهوری اسلامی در ایام عاشورا از مداحان پخش می‌کند، در تضاد است.

صداوسیما نه تنها به توصیه اکید امام خمینی(ره) که بر ادامه عزاداری‌های سنتی اصرار داشتند، عمل نمی‌کند، بلکه عزاداری‌ها را به کمک مداحان جدیدالولاده به صورت صنعتی درآورده و با ترویج مطالب خرافی و خواب و خیال‌های جعل شده توسط آنان در جهت خلاف مسیر مورد نظر شهید مطهری که مبارزه با تحریفات عاشورا بود، حرکت می‌کند.

این روش رسانه ملی که مبتنی بر سطحی‌سازی عزاداری‌های حسینی و تهی ساختن آن از محتوای حماسی است، قطعا میان نسل‌های آینده با محتوای نهضت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) فاصله خواهد انداخت و این، خطرناک‌ترین ضربه‌ای است که می‌توان به نهضت عاشورا وارد کرد.

رسانه ملی باید برای دور ساختن از این خطر از نهضت عاشورا، با افکار شهید مطهری درباره کربلا نیز همانند افکار ایشان درباره فلسطین همراه باشد.

مسیح مهاجری

۱۵ مرداد ۱۴۰۱
شب تاسوعای حسینی سال ۱۴۴۴

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha