کد خبر: 4077062
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰

«یک نفس تا نگاهت» با نگاهی به زندگی امام حسن عسکری(ع) منتشر شد

رمان «یک نفس تا نگاهت» نوشته مریم ولی با مضمون زندگی امام حسن عسکری(ع) از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی انتشارات نیستان؛ رمان «یک نفس تا نگاهت» نوشته مریم ولی با مضمون زندگی امام حسن عسکری(ع) و تلاش شیعیان ایشان برای اجرای رهنمودهای ایشان و سعی در تقرب به امام معصوم(ع) و درک حضرتش از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.

داستان با محوریت جوانی به نام هامون و در ایران و شهرری آغاز می‌شود. هامون پسر عطار مشهور ری است که امین امام حسن عسکری(ع) و هماهنگ‌کننده نمایندگان و امینان او در شهرهای مختلف ایران است. هامون به واسطه پدر با زندگی مخفیانه شیعیان امام زمانه خود آشنا می‌شود و شرح دلدادگی پدر به امام و نوع مواجهه او با ایشان و فرامین ایشان را فرامی‌گیرد. روزگار اما در نهایت او را راهی سامرا و کاخ خلیفه می‌کند تا به زعم خود بتواند به امام(ع) نزدیک‌تر باشد. فرجام او اما، زندان و در نهایت وصال با امام(ع) و خاندانش است.

«یک نفس تا نگاهت» رمانی است با گونه نگارشی تاریخی مذهبی. رمانی پرتعلیق و آکنده از صحنه‌های گریز و فرار و نیز شرح زندگی و زیست مخفیانه شیعیان امام یازدهم در میان عمال خلیفه وقت. جوانی قهرمان داستان یعنی هامون در کنار جسارت‌هایش که در قالب موجودیت ذهنی و روانی او روایت می‌شود نیز به شیرینی داستان افزوده است.

یک نفس تا نگاهت در تمام روایت داستانی خود سعی کرده از مرثیه‌سرایی و توصیفات احساسی و هیجانی دور باشد و در مقابل صحنه و موقعیتی را ترسیم می‌کند تا مخاطبش خود را به عینه در جغرافیای رویداد داستان کشف کند. در شهرری و در ایام زیست و پس زیست عبدالعظیم حسنی(ع). در بازارهایی که آکنده از گوش و چشم خبیثان و جاسوسان است و تعریفی از زندگی و زیست مومنانه در یک خانواده کوچک.

رمان همچنین تلاشی ستودنی در به تصویر کشیدن منظومه فکری یک جوان در شناخت و دلدادگی به امام زمان خود دارد. تلاشی که سعی کرده از شعارزدگی دور و نزدیک به واقعیت اقتضای داستان‌نویسی باشد و از این منظر کارکرد خود را جدای از داستان مبدل به یک اثر تربیتی کرده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha