کد خبر: 4078340
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۵
خزاعی در جمع اهالی رسانه:

اخلاق نیاز جامعه ما و دنیاست

مراسم تجلیل از خبرنگاران فعال رسانه‌های سینمایی امروز دوشنبه ۲۴ مرداد در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش ایکنا مراسم تجلیل از خبرنگاران فعال رسانه‌های سینمایی امروز دوشنبه ۲۴ مردادماه با حضور رئیس سازمان سینمایی، اهالی رسانه و جمعی از مسئولان و هنرمندان سینما در موزه سینما برگزار شد.

در ابتدای این مراسم محمد خزاعی ضمن تجلیل از مقام خبرنگاران و اهالی رسانه و با بیان اینکه افتخار می‌کنم که از اهالی رسانه بوده و هستم، ادامه داد: دنیای امروز دنیای رسانه‌ها و روایت‌هاست. بی‌دلیل نیست که استکبار پس از شکست‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی به ابزار رسانه پناه آورده است. بیش از 200 رسانه وابسته به نظام سلطه به صورت رسمی علیه افکار عمومی ایران سم‌پاشی و جوسازی می‌کنند. کوچک‌ترین اظهار نظر و تحلیل هنرمند ما، چهره فرهنگی ما یا بازیگر سینما، به هجمه و ناسزای رسانه‌های غربی و کاربرانشان قرار می‌گیرد. ‎پس جنگ شروع شده است. مهم‌ترین هدف آنان پروژه ناامیدسازی است که رهبری انقلاب اشاره فرموده‌اند. پس گرفتار اتمسفر آنها نشویم.

‏‎وی ادامه داد: سینمای ایران با همه افتخارات و موفقیت‌های بین‌المللی هنوز در ارائه تصویر ایران قوی و زیبا کاستی‌هایی دارد. متأسفانه گاهی مصرف‌کننده اندیشه و سلیقه‌های غرب است. ‏‎چنین خطری رسانه‌ها را هم تهدید می‌کند که باید هوشیار باشند. باید با همیاری سینما، تصویری درست و حقیقی از این سرزمین خلق کنید تا جهان ما را با آن بشناسد نه با روایت‌ها، اخبار و تصاویر دروغین.

اخلاق نیاز جامعه ما و دنیاست

رئیس سازمان سینمایی افزود: رسانه‌ها به دلیل قدرت تأثیرگذاری بر جامعه، همیشه در خطر نفوذ فرهنگی اتاق فکرهای دشمنان قرار دارند. پس ضروری است با آگاهی و هوشیاری نسبت به رسالت اجتماعی و ملی، به ناقل تفکرات دشمن تبدیل نشویم. بیش از هر گروه اجتماعی، این جامعه رسانه‌ای است که باید از قلم و قدمش مراقبت کند. ‎ در عصری زندگی می‌کنیم که رسانه‌ها تا اندرونی خلوت شهروندان نفوذ کرده‌اند. پس نسبت به انتشار هر پیامی مسئولیم. در جایی مطالعه کردم که «کلمات بیش از گلوله‌ها آدم می‌کشند». پس باید از این سلاح مهم درست استفاده کنیم. هیچ دینی به‌اندازه اسلام به قلم، نوشتن و خواندن حرمت و ارج نداده است. ن والقلم و ما یسطرون.

اخلاق، نیاز جامعه ما و دنیاست

‏‎خزاعی ادامه داد: اخلاق، نیاز جامعه ما و دنیاست. به عنوان کسی که روزگاری این افتخار را داشته‌ام در کسوت خبرنگار فعالیت کنم عرض می‎کنم در فضای گسترده رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی گاهی ممکن است دچار لغزش شویم و ناخواسته به سمت مسائل شخصی آدم‌ها کشیده شویم. باید مراقبت کنیم. همیشه حواسمان به دوربین مدار هستی باشد که خداوند نور آسمان‌ها و زمین است.

اخلاق نیاز جامعه ما و دنیاست

‏‎رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اهمیت نقد در رسانه‌ها گفت: از نقدهای سازنده و جهت‌بخش و منصفانه استقبال می‌کنم. البته ممکن است برخی نقدها ناشی از شیطنت، رانت‌خواهی، سهم‌خواهی و باج‌خواهی باشد. این‌گونه سنگ‌اندازی‌ها در عزم و اراده بنده و همکارانم و در حرکت قطار سینمای انقلاب تأثیری ندارد. پس ضمن احترام، استقبال و نیاز به نقدهای سازنده و راهگشا از نقدهای مریض، زرد، منفعت‌جویانه، شخصی، باندی و جناحی ابایی نداریم. معتقدم رسالت مطبوعاتی با شیطنت مطبوعاتی فرق دارد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: شک ندارم که همیاری و هم‌افزایی اصحاب رسانه در افق تحول سینما اجتناب‌ناپذیر است. ‎ سینمای ایران در چهار دهه اخیر با جهش‌ها و فرازهای قابل توجهی همراه بوده است. در دوره‌‌هایی با میلیون‌ها مخاطب و خانواده‌ها آمیخته بوده و این ظرفیت بالقوه موجود است و در محافل بین‌المللی نیز، همواره درخشیده است. امروز به‌نظر می‌رسد با سیر تحولات اجتماعی و رشد مناسبات صنعتی نیاز به تغییر در ساختارها داریم.

نیازمند جراحی ساختارها هستیم

‏‎خزاعی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در زمینه ساختارهای فرسوده، اقتصاد شکننده سینما، شیوه‌ها و مدل‌های سنتی، نگاه محتوایی و... نیاز به تحول داریم. سینمای ایران با این ظرفیت بزرگ، نیروی انسانی متمایز و تولیدات سالانه در بازار داخلی با مشکلات مواجه است و برای بازار منطقه‌ای و بین‌المللی آن هم به نقشه راه و تعاملات راهبردی نیاز داریم. همه اینها نیازمند جراحی ساختارهاست.

وی ادامه داد: بدون تردید، در جراحی ساختارها رسانه‌ها نقش مهم دارند. وقتی از رسانه حرف می‌زنیم از قدرت عظیمی حرف می‌زنیم که وظیفه آگاهی بخشی و تحول‌خواهی را بر دوش دارد. تاکنون هم این چراغ به همت و کمک شما روشن مانده است. ‎ طبیعی است هرگونه تغییری با واکنش برخی گروه‌های واپسگرا مواجه می‌شود. ‎با قطعیت می‌گویم؛ سینمای ایران در محتوا و اندیشه ورزی، در احیای مخاطب و مخاطب‌سازی، در بازاریابی منطقه‌ای و بین‌المللی و برای کمک به رشد فرهنگ عمومی به بازسازی، جراحی و تحول نیاز دارد. هراس از تغییر و تحول به ما اجازه کشف عرصه‌های جدیدتر را نمی‌دهد.

خبرنگاران مسئولیت خطیر و حساسی دارند

‏‎خزاعی تأکید کرد: در این دوره چشم‌انداز تازه‌ای ترسیم شده است. احیای شورای عالی سینما، بازنگری در آئین‌نامه‌های ساخت و نمایش، تدوین طرح‌ها و مأموریت‌های پنج‌ساله مؤسسات سینمایی، توجه به ظرفیت‌های تازه در حوزه استان‌ها و شهرستان‌های در مسیر تحقق عدالت فرهنگی، تعامل با صنوف، شناسایی ظرفیت ‌ای جدید برای تقویت بنیه اقتصادی و بودجه‌ای سینما، طراحی افق پژوهش‌های نوین سینمایی، توسعه و نوسازی زیرساخت‌ها، ارتقای ساختارهای آموزشی در حوزه سینمای جوانان، گسترش مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی با هدف تقویت ظرفیت‌های اکران و تجاری‌سازی سینمای ایران و گشایش بازارهای جدید و ... ازجمله از دستاوردهای این دوره است.

اخلاق نیاز جامعه ما و دنیاست

‏‎رئیس سازمان سینمایی در پایان گفت: خبرنگاران مسئولیت خطیر و حساسی دارند و در این میان، خبرنگاران حوزه فرهنگ و هنر مظلوم‌ترین گروه‌های رسانه‌ای هستند که پای عشق و علاقه‌شان در این عرصه ایستاده‌اند. کار و هنرتان شریف و قابل تمجید است. چراغ سینمای ایران با تلاش‌ها و همت شما دوستان فروزان مانده است. پس این تلاش جای قدرانی و تشکر دارد.

بخش دیگری از این مراسم به تجلیل از غلامرضا موسوی، حبیب اسماعیلی، فریدون جیرانی و رسول صدرعاملی که از روزنامه‌نگاران سابق و سینماگران امروز هستند، اختصاص داشت. همچنین از بابک برزویه عکاس باسابقه سینما و رسانه که ماه‌هاست در بستری بیماری است، با حضور امیر عابدی تقدیر شد.

تجلیل از اهلی رسانه بخش دیگری از  مراسم بود که در سه نوبت انجام شد و دبیر فرهنگی و خبرنگار ایکنا نیز در این مراسم تجلیل شدند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha