کد خبر: 4078377
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۱
رئیس قوه قضاییه بیان کرد:

ضرورت حمایت همه‌جانبه از فعالان اقتصادی مولّد

رئیس قوه قضاییه به ضرورت حمایت همه‌جانبه از فعالان اقتصادی که فعالیت سالم و مولّد دارند، اشاره کرد و گفت: بخشی از شعارها ناظر بر اینکه اجازه فعالیت به فعالان اقتصادی داده نمی‌شود، صرفاً فضاسازی است تا برخورد قانونی با مفسدین صورت نگیرد.

به گزارش ایکنا، میزان نوشت: حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه در دیدار با اصحاب رسانه و مدیران عامل و تعدادی از خبرنگاران رسانه‌های کشور، با بیان اینکه باید روزنه‌های فساد را در مجموعه خودمان نیز مسدود کنیم، گفت: ما در قوه قضاییه و شما اصحاب رسانه در رسانه‌های خود ضمن آنکه باید به فساد دیگران و دستگاه‌های دیگر توجه داشته باشیم، نباید از خودمان غافل شویم.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه بیان کرد: باید از این فرصت هم‌اندیشی‌ها و نشست و برخاست‌ها برای نصیحت همدیگر بهره بگیریم؛ من خودم شخصاً نقد و نصیحت را بیشتر از تعریف و تمجید پذیرا هستم.

وی ادامه داد: یکی از افراد به من گفت که شما در قوه قضاییه ۵۰ درصد برنامه‌ها را پیش برده‌اید که من خطاب به او گفتم به هیچ وجه اینگونه نیست و شاید یک مقدار در راستای رفع مسائل تلاش کرده‌ایم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به پیشبرد طرح «اعتذار» در مجموعه‌های قضایی برخی استان‌های کشور، به تأثیر و برکت به صلح و سازش کشاندن دعاوی و ارجحیت این مقوله بر وارد شدن پرونده‌ها در فرآیندهای قضایی تأکید کرد.

وی خطاب به اصحاب رسانه، اظهار کرد: شما می‌توانید با مرکز رسانه قوه قضاییه و مرکز توسعه حل اختلاف دستگاه قضایی، نشست‌های هم‌اندیشی برگزار کنید و با ارائه ایده‌ها و طرح‌های خود در راستای تشکیل شوراهای حل اختلاف ویژه رسانه‌ها در بخش‌های مختلف و تخصصی رسانه‌ای به ما یاری رسانید و من نیز از این موضوع استقبال و شما را در این قضیه حمایت می‌کنم.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای به تبیین و تشریح کارکردهای متعدد و متنوع رسانه‌ها و نقش آن‌ها در پیشگیری از وقوع جرم و آگاهی‌بخشی حقوقی و قضایی به مردم، ادامه داد: رسانه‌ها می‌توانند در مقوله‌های مختلفی به ما در دستگاه قضایی کمک و مساعدت کنند.

وی بیان کرد: یک وجه این کمک و مساعدت ارائه راهکار و همفکری در قبال موضوعاتی است که با زندگی روزمره مردم مرتبط است؛ برای نمونه، قطعاً برای حفظ امنیت روانی مردم باید با سارقین و مجرمین برخورد قاطعانه و عبرت‌آموز انجام داد؛ اما از سویی دیگر باید توجه کنیم جوانی که محکوم می‌شود و به زندان می‌رود، زندگی اجتماعی آینده‌اش به طور کامل تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد؛ در اینجاست که اصحاب رسانه می‌توانند ورود کنند و به ما برای تفکیک میان مجازات محکومین و مجرمین در راستای حفظ امنیت روانی جامعه و جلوگیری از ایجاد تبعات سوء در زندگی اجتماعی آینده محکومین، راهکار ارائه دهند.

رئیس قوه قضاییه به ضرورت حمایت همه‌جانبه از فعالان اقتصادی که فعالیت سالم و مولّد دارند، اشاره کرد و گفت: من با توجه به شناختی که در این موضوع دارم، تصریح می‌کنم که بخشی از شعارها ناظر بر اینکه اجازه فعالیت به فعالان اقتصادی داده نمی‌شود، صرفاً فضاسازی است تا برخورد قانونی با مفسدین صورت نگیرد؛ البته برخی از این سخنان و گزاره‌ها مقرون به واقعیت و صحت است؛ این جا نیز ضرورت تفکیک موضوع وجود دارد، تا هم از فعالان اقتصادی سالم و مولّد حمایت شود و هم با مفسدین و متخلفین که تسهیلات کلان بانکی را در امور غیرمولّد و سوداگرانه صرف می‌کنند، برخورد قانونی و قضایی صورت گیرد که در اینجا نیز نقش تبیین و روشنگری رسانه‌ها حائز اهمیت است.

وی در ادامه به طولانی بودن فرآیند دادرسی‌ها که موجبات نارضایتی مردم را فراهم می‌آورد، اشاره کرد و گفت: با توجه به حجم بالای ورودی پرونده‌ها به مراجع قضایی، به هر میزان هم که تجهیز نیروی انسانی و تشکیلاتی از ناحیه ما صورت گیرد، باز هم کفاف این حجم بالا از ورودی‌ها را نمی‌دهد، لذا باید با راهکارهایی پیشگیرانه در امور حقوقی، مدنی و کیفری از ورودی پرونده‌ها به مراکز قضایی بکاهیم؛ در این مقوله نیز نقش و تأثیر رسانه‌ها، قابل توجه و مغتنم است.  

همچنین در این جلسه 24 نفر از مدیران مسئول، سردبیران و خبرنگاران رسانه‌های مختلف به بیان نظرات خود در باب مسائل مختلف پرداختند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha