کد خبر: 4082162
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰

افشای نقش کانادا و انگلیس در قاچاق دختران برای داعش

نویسنده یک کتاب که قرار است به زودی منتشر شود، نقش سرویس اطلاعاتی کانادا در اعزام دختران برای داعش را فاش و تأکید کرده است که دولت انگلیس از نقش کانادا در این ماجرا اطلاع داشته و در این زمینه پنهان‌کاری کرده است.

افشای نقش کانادا و انگلیس در قاچاق دختران برای داعشبه گزارش ایکنا؛ به نقل از میدل ایست آی، ماجرای «شمیمه بیگم»، شهروند سابق انگلیس که در سن ۱۵ سالگی در سال ۲۰۱۵ به داعش پیوست، همچنان جنجالی است.

دولت انگلیس سال گذشته تابعیت انگلیسی وی را که برای پیوستن به داعش به سوریه رفته بود، سلب کرد؛ اما اکنون مشخص شده است که او توسط مردی که برای سرویس اطلاعات کانادا کار می‌کرد به سوریه قاچاق شد و انگلیس آگاهانه نقش اتاوا را پنهان کرد. 

The untold story of the international spy network :The Secret History of the Five Eyes (تاریخ پنهانی پنج چشم: داستان ناگفته شبکه بین‌المللی جاسوسی)، کتابی است که توسط ریچارد کرباج، خبرنگار امنیتی سابق ساندی تایمز در این باره نوشته شده و به زودی منتشر می‌شود. پنج چشم، یک اتحادیه اطلاعاتی متشکل از سازمان‌های اطلاعاتی استرالیا، کانادا، نیوزیلند، بریتانیا و ایالات متحده است.

کانادا نیز در جریان اقدامات جاسوس دو جانبه مذکور بود؛ چراکه او تصویر مدارک هویتی این سه دختر را به سرویس اطلاعات امنیت کانادا (CSIS) ارسال کرده بود.

اتاوا فقط پس از دستگیری جاسوس دوجانبه مذکور در ترکیه، به صورت خصوصی به انگلیس در این باره خبر داد و از لندن خواست تا نقش کانادا در این پرونده مخفی بماند.

یک سخنگوی سرویس اطلاعات امنیت کانادا گفت که نمی‌تواند به طور علنی درباره جزئیات تحقیقات، منافع عملیاتی، روش‌ها یا فعالیت‌های سازمان متبوعش اظهار نظر و یا آن را تأیید یا رد کند.

سخنگوی دولت انگلیس نیز مدعی شد: این سیاست دیرینه ماست که در مورد مسائل اطلاعاتی عملیاتی یا امنیتی اظهار نظر نکنیم.

وکیل شمیمه بیگم ۲۳ ساله که به دلیل سلب تابعیت انگلیس در بلاتکلیفی در اردوگاهی در شمال شرق سوریه نگهداری می‌شود، گفت: به نظر می‌رسد جمع‌آوری اطلاعات کودکان برای دولت انگلیس در اولویت قرار دارد.

شمیمه بیگم که از والدین بنگلادشی متولد شده است، در سال ۲۰۱۵ هنگامی که ۱۵ ساله بود، لندن را ترک کرد و به همراه دو دختر مدرسه‌ای دیگر از طریق ترکیه به سوریه رفت. در سوریه، او با یک تروریست داعشی ازدواج کرد.

بیگم در سال ۲۰۱۹ در یک اردوگاه پیدا شد. دولت بریتانیا تابعیتش را سلب و اعلام کرد كه وی تهدید امنیتی است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha