کد خبر: 4084553
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۵

اجراهای تئاتر مقاومت در پیاده‌روی اربعین آغاز شد

نخستین روز از اجراهای تئاتر مقاومت با اجرای شانزده گروه نمایشی در نقاط مختلف مسیر پیاده‌روی اربعین برگزار شد.

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت، سیدوحید فخرموسوی دبیر هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت با اعلام خبر آغاز اجراهای بخش بین‌الملل این جشنواره در مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی، گفت: بعدازظهر روز گذشته هجدهم شهریور، اجراهای 16 نمایش آئینی، تعزیه، نقالی و پرده‌خوانی و خیابانی به زبان‌های فارسی، عربی، ترکی و انگلیسی آغاز شد که با همراهی و استقبال خوب مخاطبان کشورهای مختلف مواجه شد.

وی ادامه داد: این اجراها که با توجه به آئین‌های سوگواری نواحی مختلف کشور در این مسیر نورانی حضور دارند، توانسته‌اند با مخاطبان کشورهای مختلف ارتباط خوبی بگیرند. پنج نمایش از آثار رویداد نمایشی زخم عتیق آثار کودک و نوجوان هستند که به صورت دو زبانه عربی و فارسی اجرا می‌شوند، کودکانی که بخش مهمی از این مسیر را حضور دارند و نیاز است که در کنار تجربه فراموش نشدنی اربعین حسینی آثار محتوا محور نمایشی را نیز تماشا کنند، آثاری که به واقع برایشان فراموش نشدنی است.

فخر موسوی با اشاره به شرایط اجرا در کشور عراق گفت: در این مدت که کاروان تئاتر «زخم عتیق» در کشور عراق و مسیر پیاده‌روی حضور دارند، برادران عراقی در کنار پذیرایی و خادمی مخلصانه و برادرانه در امور فنی و تخصصی و ایجاد شرایط بهتر اجرای آثار نیز در کنارمان بوده‌اند.

اجراهای تئاتر مقاومت در پیاده‌روی اربعین آغاز شد

دبیر جشنواره تئاتر مقاومت در پایان تأکید کرد: تمام تلاش ما این است که در کنار بهره‌مندی از فضای معنوی پیاده‌روی اربعین حسینی، به نحوی آنچه از دستمان به عنوان هنرمندان تئاتر برای خدمت به زائران امام حسین(ع) بر می‌آید انجام دهیم و آن هم اجرای تئاتر‌های عاشورایی است. ایستادگی و مقاومت ما بزرگترین درسی است که از عاشورا گرفته‌ایم و ما نیز پیرو خط سرخ حسینی هستیم.

برای نخستین بار در بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر مقاومت، رویداد آیین‌های نمایشی «زخم عتیق» مصادف با اربعین حسینی در کشور عراق برگزار می‌شود.

این رویداد با حضور گروه‌های نمایشی در شهرهای نجف اشرف، کربلای معلی، حله و مسیر پیاده‌روی اربعین برگزار خواهد شد که اتکای آن بر بازتاب آئین‌های سوگواری از اقوام مختلف ایرانی و چند گروه خارجی، در قالب نمایش و تئاتر است. این اجراها در روزهای آینده هم به کار خود ادامه می‌دهند.

اجراهای تئاتر مقاومت در پیاده‌روی اربعین آغاز شد

هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و با دبیری سیدوحید فخرموسوی در بازه زمانی شهریور تا آذر 1401، در گستره ایران و کشور‌های اسلامی برگزار می‌شود.

اجراهای تئاتر مقاومت در پیاده‌روی اربعین آغاز شد

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha