کد خبر: 4085693
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۲
حجت‌الاسلام رئیسی بیان کرد:

گسترش روابط ایران و ازبکستان در حوزه مسائل امنیتی

رئیس جمهور، خواستار گسترش روابط در زمینه مسائل امنیتی مانند جرائم سازمان‌یافته، مقابله با قاچاق مواد مخدر و تروریسم با ازبکستان شد.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در اولین بخش از برنامه‌های سفر به ازبکستان، در نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور گفت: با اراده موجود در مسئولان دو کشور، حجم تبادلات تجاری طرفین می‌تواند در گام اول از ۵۰۰ میلیون دلار فعلی ۳ تا ۴ برابر افزایش یابد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی همچنین در بخش‌های بازرگانی و همکاری‌های فنی ـ مهندسی نیز ظرفیت‌های خوبی برای گسترش همکاری با ازبکستان دارد.

رئیس جمهور، خواستار گسترش روابط در زمینه مسائل امنیتی مانند جرائم سازمان‌یافته، مقابله با قاچاق مواد مخدر و تروریسم شد و از رئیس جمهور ازبکستان بابت نوشتن مقاله‌ای که در آن چندجانبه‌گرایی را به جای یکجانبه‌گرایی راهکار اداره درست جهان دانسته بود، تقدیر کرد.

وی در ادامه، از رأی مثبت و نظر مساعد ازبکستان برای تبدیل عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای نیز تشکر کرد.

حجت‌الاسلام رئیسی از سفر به شهر تاریخی سمرقند ابراز خرسندی کرد و گفت: ازبکستان در سال‌های اخیر و به ویژه در دوره نخست‌وزیری و در حال حاضر در دوره ریاست جمهوری جنابعالی پیشرفت‌های خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه روابط ایران با ازبکستان صرفاً یک روابط همسایگی و منطقه‌ای نیست، روابط دو کشور را روابطی عمیق، فرهنگی، تمدنی و قلبی دانست و افزود: ما پیشرفت‌های ازبکستان را پیشرفت خودمان می‌دانیم و برای توسعه روابط بین دو کشور مانعی نمی‌بینیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه گسترش روابط فرهنگی و تمدنی، از مهم‌ترین زمینه‌های گسترش روابط دوجانبه است، اظهار کرد: گسترش روابط در حوزه تمدنی می‌تواند بستر مناسبی برای سرعت بخشیدن به گسترش روابط دو جانبه در زمینه‌های دیگر باشد.

وی با اشاره به پیشرفت‌های ایران علی‌رغم تحمیل تحریم‌های ظالمانه در سال‌های اخیر، بیان کرد: ملت ایران اراده کرد که تهدیدها را تبدیل به فرصت کند و در نتیجه تلاش‌های صورت گرفته، ظرفیت‌های بسیاری در جمهوری اسلامی ایجاد شده است که بر اساس آن‌ها این آمادگی وجود دارد تا روابط دوجانبه را در حوزه‌های مختلف به ویژه در حوزه تبادلات تجاری و اقتصادی افزایش دهیم.

وی، حوزه‌های ترانزیت و حمل و نقل را از حوزه‌هایی دانست که ظرفیت‌های خوبی برای گسترش همکاری‌ها میان دو کشور دارند و تصریح کرد: در دیدار قبلی با جنابعالی در تاجیکستان هم مطرح کردم که جمهوری اسلامی با توجه به امکانات خود، در حوزه انرژی نیز زمینه و ظرفیت خوبی برای همکاری با ازبکستان دارد و امیدوارم با مذاکرات انجام شده میان مسئولان دو کشور در بخش انرژی و تفاهمات حاصل شده، گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شود.

حجت‌الاسلام رئیسی، امضای اسناد میان دو کشور را جلوه خوبی از اراده طرفین برای توسعه روابط در حوزه‌های مختلف دانست و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنین در عرصه کشاورزی تجربیات خوبی دارد که این حوزه می‌تواند یکی از زمینه‌‌های خوب همکاری بین دو کشور باشد.

وی، مسائل و مشکلات مردم افغانستان را بخشی از مشکلات موجود منطقه دانست و افزود: حضور ۲۰ ساله آمریکایی‌ها و سیاست‌های اعمالی آن‌ها دلیل اصلی بروز این مشکلات است.

رئیس جمهور ازبکستان، نظر رئیس جمهور کشورمان را درباره سهم آمریکایی‌ها در ایجاد مشکلات فعلی مردم افغانستان تأیید کرد.

شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان نیز در این نشست با ابراز خرسندی از اینکه در یکسال گذشته برای سومین بار با آیت‌الله رئیسی ملاقات و گفت‌وگو می‌کند، سفر رئیس جمهور کشورمان به این کشور را تاریخی توصیف کرد.

رئیس جمهور ازبکستان با تبریک فرارسیدن سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور از، رئیسی خواست که سلام‌ گرم وی را به مقام معظم رهبری برساند.

وی با تبریک کامل شدن روند عضویت کشورمان در سازمان همکاری شانگهای در نشست سمرقند، گفت: ما در آغاز یک راه بزرگ و طولانی با یکدیگر قرار داریم. از زمان برگزاری اولین دیدار بنده و جنابعالی دیدارها و رایزنی‌های مقامات دو کشور افزایش قابل توجهی داشته که این پایه محکمی برای توسعه بیش از پیش روابط فیمابین خواهد بود.

میرضیایف افزود: برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، تأسیس کمیسیون مشترک سرمایه‌گذاری، برگزاری چند همایش تجاری و علوم و فناوری بین دو کشور، باعث افزایش انگیزه گسترش همکاری‌ها و روابط تهران و تاشکند است.

وی بیان کرد: در نتیجه این تعاملات، حجم مبادلات تجاری دو کشور در یکسال گذشته ۷۳ درصد افزایش یافته است و تعداد کل شرکت‌‌های مشترک با ایران، یا شرکت‌هایی که با سرمایه ایرانیان در ازبکستان تأسیس شده به ۳۰۸ شرکت رسیده است که این امر باعث می‌شود ما به توسعه روابط در آینده با امید بیشتری نگاه کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha