کد خبر: 4086828
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۹

افزایش الحاد و ندانم‌گرایی در آمریکا

نتایج یک نظرسنجی وسیع از سوی مرکز تحقیقات «پیو» حاکی از افزایش رویگردانی مردم آمریکا از دین مسیحیت و گرایش به الحاد و لاادری‌گری(ندانم‌گرایی) بوده است.

به گزارش ایکنا به نقل از الجزیره، بر مبنای یک نظرسنجی وسیع که توسط مرکز تحقیقات «پیو» (Pew Research Center) انجام شده و در این ماه انتشار یافته است، بسیاری از آمریکایی‌ها از سال‌های ابتدایی دهه 1990 میلادی مسیحیت را ترک گفته و به گروه در حال افزایش آمریکایی‌هایی پیوسته‌اند که هویت مذهبی خود را «ملحد»، «لاادری» یا «فاقد گرایش مذهبی» توصیف کرده‌اند.

برمبنای این مطالعه نرخ تغییر مذهب در گروه‌های سنی خاصی متمرکز است. به عنوان مثال تا سال 2019، تخمین زده شده است که 31 درصد از افرادی از ابتدا با تربیت مسیحی پرورش یافته‌اند، در سنین 15 تا 29 سالگی، از مسیحیت روی‌گردان شده است و تقریباً 7 درصد از افرادی که از کودکی تربیت مسیحی داشته‌اند، پس از 30 سالگی آن را کنار گذاشته‌اند.

در مقابل، بر اساس گزارش مرکز، حدود 90 درصد از بزرگسالان در ایالات‌ متحده در اوایل دهه 1990 خود را مسیحی توصیف می‌کردند.

در این گزارش چند سناریوی ممکن برای دگرگونی دین در جامعه آمریکا بیان شده است. این احتمال وجود دارد که مسیحیان اکثریت خود را تا سال 2070 در آمریکا از دست بدهند با این حال آنها بزرگ‌ترین گروه مذهبی در آمریکا باقی بمانند. از سویی ممکن است با تشدید رویگردانی از دین تا آن سال هیچ گروهی اکثریت یا بیشترین تعداد پیروان در مقایسه با سایر ادیان را نداشته باشد و در نهایت نیز ممکن است روند تحول دینی در آمریکا متوقف شود؛ امری که پژوهشگران با توجه به وضعیت کنونی تحقق آن را غیرواقعی ارزیابی کرده‌اند.

این پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ایالات‌ متحده ممکن است مسیری را طی کند که بیشتر کشورهای اروپای غربی در 50 سال گذشته آن را طی کرده‌اند. بسیاری از این کشورها پیش‌تر اکثریت قریب به اتفاق مسیحی داشتند اما اکنون دیگر این‌گونه نیستند.

افزایش الحاد و خداناباوری در نسل جوان آمریکا و اروپا

برای مثال در بریتانیا، بر اساس نظرسنجی نگرش‌های اجتماعی بریتانیا، درصد کسانی که خود را مسیحی نمی‌دانند، از کسانی که خود را مسیحی می‌دانند، فراتر رفته و در سال 2009 به بزرگ‌ترین گروه در این کشور تبدیل شده است.

در هلند، نیز رویگردانی از مسیحیت و گرایش به الحاد و لاادری‌گری در دهه 1970 شتاب گرفت و تنها 47 درصد از بزرگسالان اکنون می‌گویند که مسیحی هستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha