کد خبر: 4088896
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۵
روی میز مطالعه/«سوار بر باد»

روایت نبرد «خندق» از زبان یک «اسب»

«سوار بر باد» اثر محمد رودگر، داستانِ یکی از جنگ‌های حضرت علی(ع) است که از زبان یک اسب برای نوجوانان نقل می‌شود.

معرفی کتاب سوار بر باد

به گزارش خبرنگار ایکنا، روایت داستان ائمه معصوم(ع) به دلایلی چون  کمبود منابع و محدودیت ‌شخصیت‌پردازی داستانی کاری سخت و برای مخاطب نوجوان به مراتب دشوارتر است.

از آنجا که مخاطب کودک و نوجوان به نسبت مخاطب بزرگسال به کتاب‌های با روایت‌های متفاوت و شخصیت‌های غیرمعمول اقبال بیشتری نشان می‌دهد، لازم است روایت‌هایی که از معصومین(ع) برای این دسته از مخاطب تولید می‌شود، رنگ و بوی متفاوت‌تر و جذاب‌تری از آثار بزرگسال داشته باشد.

محمد درودگر در کتاب «سوار بر باد» با انتخاب یک اسب برای روایت یکی از جنگ‌های حضرت علی(ع)، دست به خلق اثری متفاوت برای مخاطبان نوجوان زده است که استقبال خوب مخاطبان را هم در پی داشته است.

«سوار بر باد» روایتی متفاوت از جنگ خندق است. مخاطبان نوجوان، این بار داستان را از سوی متفاوتی به تماشا می‌نشینند و داستان را از زبان دشمنان علی(ع) می‌شنوند. در وسط همین داستان است که اسب جوان تصمیم می‌گیرد میان حق و باطل یکی را انتخاب کند ‌اما نمی‌داند این انتخاب عواقبی را در پی دارد.

راوی کتاب «سوار بر باد» اسب عمروبن عبدود است. او داستانش را از زمانی نقل می‌کند که از مکه تا یثرب در سفر است و کمی پیش‌تر درباره‌ جوانی شنیده است که تنها برای خدای کعبه شمشیر می‌زند.

 اسب جوان در ادامه‌ سفرش دچار چالش‌هایی در تشخیص سره از ناسره می‌شود. او تا همین ‌لحظه همراه همیشگی بزرگترین جنگاور عرب یعنی صاحبش بوده است اما ممکن است به زودی سرنوشتش تغییر کند. 

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «عمرو عوض شده بود. مدتی بود که تغییر کرده بود. هیچ‌وقت این قدر بلند با من حرف نمی‌زد جوری که همه بفهمند که با اسبش حرف می‌زند. هم با من خیلی حرف می‌زد، هم بی‌توجه شده بود. هیچ وقت این قدر مضطرب نبود. دیگر آن سوار همیشگی نبود، آن عمرو همیشگی نبود.»

«سوار بر باد» به قلم محمد درودگر و با تصویرگری هاجر سلیمی نمین اواخر سال ۹۸ در ۳۲ صفحه و با قیمت هفت‌هزار تومان در انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،  برای نوجوانان بالای ۱۱ سال منتشر و رونمایی شد. اکنون این کتاب به چاپ دوم و شمارگان آن به پنج‌هزار نسخه رسیده  و در فروشگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مجموعه شهر کتاب در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

معرفی کتاب سوار بر باد

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha