کد خبر: 4089480
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۳

زائران ایرانی راهی کاظمین و سامرا شدند

در نشست امروز شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه اعلام شد: امروز 35 کاروان زیارتی زائران ایرانی به کاظمین و سامرا اعزام شدند.

زائران ایرانی راهی کاظمین و سامرا شدند

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، در نشست امروز شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که به ریاست حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تشکیل شد، معاون عتبات سازمان حج و زیارت با اعلام از سرگیری سفر زائران ایرانی به شهرهای کاظمین و سامرا، گفت: امروز 35 کاروان زیارتی به کاظمین و سامرا اعزام شدند.

حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی با بیان اینکه درحال حاضر پنج هزار و 800 زائر در قالب کاروان‌های سازمان حج و زیارت در عراق به سر می‌برند، گفت: از 28 شهریورماه تا 28 مهرماه برای اعزام 28 هزار زائر به عتبات عالیات ظرفیت‌سازی شده که تاکنون 21 هزار نفر ثبت نام کرده‌اند و از این تعداد هشت هزار نفر اعزام شدند.

در ادامه این جلسه، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: قرار است در جلسه آینده شورای عالی حج به ریاست رئیس جمهور موضوع مدیریت ستاد اربعین بررسی و درباره آن تصمیم‌گیری شود.

حجت‌الاسلام نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز بر لزوم بررسی آسیب‌ها و ارائه گزارش مستند در خصوص فعالیت‌های صورت گرفته را ضروری دانست و بر برنامه‌ریزی برای ارائه خدمات هوشمند در حوزه اربعین و اطلاع رسانی مناسب در بخش‌های مختلف به زائران اربعین تاکید کرد.

فوت 164 زائر طی مراسم اربعین

معاون عتبات سازمان حج و زیارت نیز گفت: طبق آمار ارائه شده توسط بیمه، طی عملیات اربعین تا دیروز 164 زائر فوت شدند که از این تعداد 36 نفر بر اثر حادثه و بقیه هم به مرگ طبیعی جان خود را از دست دادند.

در این جلسه حجت‌الاسلام رحمانی همچنین گزارشی از آمار مفقودین از 20 شهریورماه  تاکنون و آمار خدمات پزشکی بیمه سامان به زائران ایرانی را ارائه کرد و گفت: بعد از پایان عملیات اربعین تاکنون چهار هزار زائر در قالب کاروان‌های زیارتی ارزان قیمت به عتبات اعزام شدند.

سیدعلی مرعشی، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر نیز اعلام کرد: در اربعین امسال بیش از دو میلیون و 400 هزار زائر ویزیت شدند در حالیکه این رقم در سال 1398 هشتصد و بیست هزار زائر بود و بیش از سه میلیون خدمت هم به زائران حسینی ارائه شد.

خدمات هوشمند حج و اجلاس هوش مصنوعی در عربستان

این جلسه با گزارش اکبر رضایی، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت درباره خدمات هوشمند حج و اجلاس هوش مصنوعی که در عربستان برگزار شد، ادامه یافت و وی این اقدامات را در راستای برنامه‌های سعودی در افق 2030 ارزیابی کرد.

رضایی افزود: در ارتباط با خدمات هوشمند حج کارگروه‌هایی در سازمان حج و زیارت تشکیل شده است و مواردی که با فقه شیعه مغایرت دارد استخراج و به کشور میزبان منعکس خواهدشد.

وی همچنین تصریح کرد: با بررسی روند فعالیت‌ها در حوزه‌های ستادی، پزشکی، کارگزاری و واحدهای همکار در حج تلاش برای بازنگری در راستای کاهش نیروهای اعزامی به حج ادامه دارد و گزارش آن به شورای برنامه ریزی ارائه خواهدشد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه بر لزوم اصلاح ساختار و بازنگری در وظایف نیروها و کارسنجی را یادآور شد و خواستار ظرفیت‌سازی متناسب با شرایط جدید در عربستان و توجه به استفاده حداکثری از خدمات و امکانات کشور میزبان متناسب با سیاست‌های کلی مجموعه حج و زیارت شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب همچنین بر لزوم مطالعه و مشورت با مسئولان کشورهای مختلف در خصوص راهکارها و شیوهای جدید در ارائه خدمات به زائران و اعزام حداقل نیروی لازم به عربستان را یادآور شد و گفت: باید از تجربه و شیوه‌های مطلوب دیگر کشورها استفاده شود و همه تلاش کنیم که با کاهش نیروهای ستادی، اجرایی و فرهنگی، تعداد زائر بیشتری به حج اعزام شود.

سرپرست حجاج ایرانی در پایان خواستار ارائه طرح سازمان حج و زیارت در حوزه اداره هوشمند حج شد و با توجه به تحولاتی که در روابط  کشورمان و عربستان انتظار می‌رود رخ دهد و درخواست‌های مردمی، بر لزوم انجام مطالعات لازم برای اعزام زائران ایرانی به سفر عمره تأکید کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha