کد خبر: 4091963
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹
مدیرعامل ستاد دیه کشور خبر داد؛

آزادی سه هزار و 606 زندانی غیر عمد با کمک خیران

مدیرعامل ستاد دیه کشور ضمن ارائه گزارش عملکرد این مجموعه از آزادی سه هزار و 606 زندانی جرائم غیرعمد با رقم بدهی بالغ بر بیست هزار و 855 میلیارد ریال در نیمه نخست سال خبر داد.

مدیرعامل ستاد دیه کشور

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، علی شمس، مدیرعامل این نهاد مردمی با اعلام آمار آزادی‌های صورت گرفته از سوی ستاد مردمی دیه اظهار کرد: به همت کمک‌های خیرین نوع‌دوست و مساعدت مسئولین، از ششم فروردین تا پایان شهریورماه تعداد 3423 زندانی مرد و 183 بانوی گرفتار بند از سطح ندامتگاه‌های کشور خلاصی یافتند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به تلاش‌های ستاد دیه در کاهش رقم بدهی زندانیان مشمول کمک بیان کرد: به دلیل زایل شدن حقوق حقه برخی هم‌وطنان همواره تلاش کمیته‌های صلح و سازش ستاد دیه در اخذ گذشت از طلبکاران پرونده دایر به رعایت مصحلت طرفین دعوا بوده و برحسب همین سیاست در فرآیند آزادی سه هزار و 606 زندانی حمایت‌شده در شش ماهه ابتدایی سال تا میزان 51 درصد محکومٌ‌به در قالب اعسار و تقریباً 35 درصد مطالبات به برکت اخذ رضایت از کل بدهی 20.855.037.000.000 ریالی کسر شده است.

از پرداخت هر وجهی به محکومان جرائم عمد معذوریم

شمس ضمن تأکید بر اینکه طبق مفاد مندرج در اساسنامه ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند هر مساعدتی به مرتکبین جرائم عمدی ولو محکومان با تخلفات سبک به‌کلی از حوزه شمول حمایتی ستاد دیه خارج هستند، اضافه کرد:: بنا به تعهدی که به خیرین داریم و با توجه به تکالیف قانونی، تمام تلاش کارکنان این مجموعه امدادرسان در سراسر کشور دایر بر این اصل استوار است که در حمایت از زندانیان جرائم غیرعمد، نه باید ریالی از محبوس واجد شرایطی دریغ شود و متقابلاً نه در پرداخت هر وجه، ولو مبالغ ناچیز به احدی از محبوسان غیرمشمول باید اعتباری به ناحق اختصاص یابد.

تشکیل پرونده برای محکومان غیرعمد حداکثر تا 10 روز

مدیرعامل ستاد دیه کشور همچنین با اشاره به اینکه زندان جای تبهکاران است، افزود: با عنایت به این که بدهکاران در زمره جانیان و خلافکاران و مخلان امنیت جامعه تعریف نمی‌شوند، تمام تلاش ما در مجموعه ستاد دیه، به شناسایی و مساعدت به‌موقع مددجویان واجد شرایط معطوف شده است و بر همین اساس نمایندگی‌های استانی موظف شده‌اند برای آن دسته از زندانیان که بابت محکومیت‌های مالی (غیرعمد) در بند حضور دارند ظرف مدت ده روز تشکیل پرونده داده و پس از تحقیقات دقیق میدانی و طی مراحلی چون اخذ استعلامات ثبتی و قضائی، با رعایت کامل ضوابط مندرج در شیوه‌نامه‌ ارسالی از سوی ستاد مرکز نسبت به ارائه کمک در چهارچوب فرآیند تعیین‌شده، اقدام کنند.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به ضوابط حمایتی ستاد دیه از زندانیان محکوم به پرداخت دیه ناشی از جرح یا قتل غیرعمد، اظهار کرد: طبق ضوابط بدهکاران ناشی از تسبیب و موجب ضمان در دیات جرح و یا قتل غیرعمد درصورتی‌که حداقل پنجاه درصد مبلغ بدهی آن‌ها از طریق آورده، اخذ گذشت، استفاده از نهادهای حقوقی اعسار و تسهیلات بانکی تأمین شود از حمایت ستاد دیه برخوردار خواهند بود.

شمس همچنین با اشاره به آخرین دستورالعمل اجرایی صادرشده از سوی هیات مدیره ستاد دیه کشور گفت: زندانیان محکوم مالی درصورتی‌که خودشان حداقل هفتاد درصد از میزان بدهی را از طرق مختلفی تأمین کرده باشند، مشمول دریافت کمک‌های این نهاد مردمی خواهند بود. در این بخش اظهارات زندانی یا خانواده او دایر بر عدم تمکن مالی مانع از تشکیل پرونده در نمایندگی ستادهای دیه استانی نیست بلکه پس از انجام سلسله تحقیقات میدانی و کشف صحت و سقم مطالب اظهارشده از سوی کارشناسان حقوقی مجموعه، نتایج برای تصمیم‌گیری در جمع اعضاء هیات امناء که در رأس آن‌ها رئیس‌کل دادگستری استان حضور دارد، مطرح می‌شوند.

هیچ مساعدت بلاعوضی برای زندانیان مهریه نداریم

مدیرعامل ستاد دیه کشور شرط اساسی حمایت از بدهکاران به پرداخت مهریه را 2 ماه حضور در بند مطرح کرد و افزود: مساعدت به آن دسته از زندانیان که تک‌قرار بوده و تنها بابت ناتوانی در تأمین صداق زوجه در ندامتگاه هستند، بلاعوض نبوده و صرفاً از محل تسهیلات بانک‌های عامل و بنا به ماندگاری در حبس تا سقف معینی خواهد بود.

اولویت‌های کمک ستاد دیه

وی در ادامه با اشاره به زندانیانی که افزون بر مؤلفه «ناتوانی مالی» با شرایط خاص در حبس به‌سر می‌برند، گفت: خانواده درجه اول شهدا (پدر، مادر و فرزندان)، جانبازان 25 درصد به بالا و آزادگان سرافراز، مددجویان کمتر از 18 سال، زنان زندانی سرپرست خانوار یا بالای 55 سال سن، زندانیان دارای معلولیت جسمی و حرکتی و البته زندانیان ورودی سال‌های 1399 و ماقبل در اولویت رسیدگی‌های ستادهای دیه در سراسر کشور هستند.

شمس ارائه هر مبلغی از سوی ستاد دیه به زندانیان نیازمند را مشروط به گزارش مکتوب تحقیقات اعلام و اضافه کرد: مستندات بسیاری در خصوص تأیید صلاحیت یک متقاضی کمک باید از سوی محققان ستاد دیه که اغلب از کارشناسان رسمی و باسابقه دادگستری هستند ارائه شود. مستندانی که گزارش مکتوب اهل‌خبره اعم از گواهی اداره ثبت، اداره کار، پلیس راهور، پزشکی قانونی، آتش‌نشانی و دیگر مبادی ذیربط باید ضمیمه پرونده باشد.

وی تأسیس ستاد مردمی دیه را خدمت‌گزار اقشار فرودست جامعه خواند و یادآور شد: از شروع فعالیت این نهاد حمایتی در رمضان سال 1369 تا به امروز به برکت حضور شخصیت‌هایی چون شهید سید اسدالله لاجوردی در کسوت مؤسس و البته دوندگی، پیگیری شبانه‌روزی و خدمات ماندگار او در همه این سال‌ها، زمینه آزادی بیش از 151 هزار زندانی جرائم غیرعمد فراهم شده است که اگر حمایت‌های ستاد دیه از محبوسان غیربزهکار نبود، به علت ماهیت خصوصی دیون، برخی از مددجویان گرفتار بند ممکن بود تا سال‌های سال در حبس بمانند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور در پایان ضمن اشاره به برنامه‌های حبس‌زای ستاد دیه اظهار کرد: در سال جاری با کمک صندوق تأمین خسارت‌های بدنی، تعداد قابل‌توجهی از زندانیان جرائم غیرعمد آزاد خواهند شد که آمار کمی و کیفی این همکاری متعاقباً به‌طور مستند به اطلاع عموم خواهد رسید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha