کد خبر: 4096097
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۳
در نامه به رئیس شورای عالی قضایی عراق مطرح شد؛

درخواست اژه‌ای برای تسریع در رسیدگی به پرونده ترور سپهبد شهید سلیمانی

رئیس قوه قضاییه در نامه ای خطاب به رئیس شورای عالی قضایی عراق خواستار تسریع در رسیدگی، محاکمه و مجازات مرتکبان ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان شد.

حجت‌الاسلام  و المسلمین محسنی اژه‌ای

به گزارش ایکنا، به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای طی نامه‌ای به فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری سه دور مذاکرات کمیته تحقیقات مشترک میان مقامات قضایی دو کشور، نتایج حاصل از این همکاری مشترک را نشان‌دهنده اراده دو کشور جهت مبارزه با تروریسم، برقراری عدالت، حفظ صلح و امنیت و گسترش روابط دوستانه به خصوص همکاری‌های دوجانبه قضایی دانست.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و ۸ نفر از همراهان ایشان توسط دولتمردان آمریکا و سایر ایادی آن‌ها در خاک عراق مغایر با صلح و امنیت بین‌المللی است،‌ افزود: این اقدام تروریستی منجر به نقض حاکمیت دو کشور، اصول مسلم شناخته‌شده حقوق بین‌الملل و همچنین نقض تعهدات بین‌المللی در خصوص حمایت از شخصیت‌های رسمی مورد حمایت بین‌المللی شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌‌ای، تصریح کرد: اگر چه این اقدام تروریستی توسط رئیس‌جمهور وقت آمریکا با مشارکت برخی مقامات رسمی و سایر کشورها صورت گرفته است، لکن سمت آن‌ها مانع مسئولیت و مجازات نیست و اقدامات آغاز شده در دستگاه قضایی عراق نیز نشان‌دهنده عزم و اراده آن کشور جهت دستگیری، محاکمه و مجازات این جنایتکاران است.

رئیس دستگاه قضا در ادامه یادآور شد: لازمه برقراری عدالت، رعایت اصل سرعت در رسیدگی است. با توجه به اینکه اقدام تروریستی مذکور در خاک عراق روی داده و از زمان وقوع آن بیش از دو سال گذشته است صدور دستور تسریع در رسیدگی، محاکمه و مجازات مرتکبان این جنایت مورد درخواست ملت ایران است. در این راستا، قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران همچنان آماده تداوم همکاری‌ها با دستگاه قضایی جمهوری عراق است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای، در پایان از درگاه خداوند متعال برای دولت و ملت دوست و برادر جمهوری عراق، توفیق و سربلندی مسئلت کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha