کد خبر: 4097409
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۴
حجت‌الاسلام خاموشی:

وقف زندگی ایرانیان را بهینه می‌کند

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه وقف در عصر حاضر تحولات فراوانی داشته است، گفت: وقف می‌تواند به بهینه‌سازی زندگی ایرانیان کمک کند و برای بهینه‌سازی بشریت در آینده برنامه دارد.

خاموشیبه گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه امروز 15 آبان‌ماه، طی سخنانی در مراسم شصتمین سال اعطای جایزه ملی البرز (ویژه دانش‌آموزان) اظهار کرد: افتخار می‌کنم در محضر یکایک شما آینده‌سازان و فرهیختگان این سرزمین‌ هستم‌. افتخار می‌کنم‌ سرزمینی دارم که در آن انسان‌هایی رویش کرده و می‌کنند که در سراسر جهان نامور می‌شوند و‌ افتخار می‌کنم‌ انقلاب اسلامی فرزندانی را به جامعه بشری تحویل می‌دهد که می‌توانند شناسنامه ما در جهان باشند.

وی ادامه داد: بیش از ۷۰۰ سال قبل فردی در شمال غرب ایران دانشگاهی تأسیس می‌کند که علوم مختلف در چهار ضلع آن ارائه می‌شده و از آن به نام ربع رشیدی یاد می‌کنند. یکی از دانشمندان اتریشی این‌گونه عنوان می‌کرد که ایران مهد علم و تولید دانش است و در گفتار خود از ربع رشیدی برای این امر مصداق می‌آورد.
 
خاموشی بیان کرد: شاعران پارسی گوی ما نیز به ما آموختند که «توانا بود هر که دانا بود/ ز دانش دل پیر برنا بود». اگر با دقت به این موضوع بنگریم، به خود افتخار خواهیم کرد. وجود مقدس امام کاظم(ع) در روایتی به هشام از شاگردان خود می‌فرمایند که علم فقرات نافعی دارد و یک‌ فقره آن توأمان بودن علم با عقل است.

وی افزود: عقل مدیریت بکار گیری علم‌ است. شما دانش‌آموزان نخبه کشور چنانچه عالمانی ژرف‌‌اندیش و با قدرت تفکر باشید، می‌توانید دنیا‌ را متحول کنید. هر فرد دغدغه ویژه خود را دارد. برخی خانواده، برخی جامعه و بعضی دغدغه بشریت دارند. شما می‌توانید با تعقل و تفکر بر روی معادلات جهانی تأثیرگذار باشید.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: وقف در عصر حاضر تحولات فراوانی داشته است. وقف می‌تواند به بهینه‌سازی زندگی ایرانیان کمک کند و برای بهینه‌سازی بشریت در آینده برنامه دارد. نیات واقفان در طول تاریخ اینچنین بوده و نشان دهنده این موضوع است. امروز وقف در حوزه انرژی، بکارگیری آب به روش صحیح، کشت‌ و زرع در عمق خاک، استفاده از ظرفیت آب خلیج فارس که در صورت استفاده صحیح بیش از نفت تأثیرگذار خواهد بود، تولید انرژی پاک، ابزار مورد‌ نیاز کشور، تولید تجهیزات پزشکی و قطعات فنی مورد نیاز و ارزان‌سازی این‌ قطعات ورود جدی داشته است.
 
وی بیان کرد: صندوق حمایت از دانش‌بنیان‌ها در سازمان اوقاف و امور خیریه تشکیل شده و با بیش از ۳۵ شرکت دانش‌بنیان، قرارداد مشارکت داریم. سازمان اوقاف، سازمانی پشتیبان در این عرصه است.‌ شما دانش‌آموزان نخبه با قدرت، کار علمی خود را پیش ببرید؛ ما نیز به شما کمک خواهیم کرد. فقط درس بخوانید و با تفکر و تعقل عمیق زمینه بالندگی‌‌ و توسعه ایران اسلامی را فراهم کنید.

خاموشی اظهار کرد: دشمن امروز از درون ما را تهدید می‌کند اما بدانید که ما با تفکر صحیح این مرحله را پشت سر می‌گذاریم. مردم ما فهیم هستند. شما بدانید نظام‌ استکبار خونریز است و ما باید عزت و اقتدار و قدرت ملی را با علم اندوزی و تفکر صحیح پیش ببریم. دانش‌آموزان شکل‌دهنده آینده بوده و مرزهای آینده جهان، مرزهای علمی است. ما باید امیدوارانه این راه را پیش ببریم.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha