کد خبر: 4100560
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۳
ایکنا گزارش می‌دهد

پایان چهاردهمین مسابقات قرآن وزارت نیرو با استقبال 6 هزار و 500 نفر

آئین اختتامیه چهاردهمین مسابقات قرآن کارکنان، همسران کارکنان و فرزندان دانشجوی تحت تکفل وزارت نیرو با حضور وزیر، معاونان و مدیران این وزارتخانه و تعدادی از فعالان قرآنی در تهران برگزار شد. رویدادی که شش هزار و 500 نفر از آن استقبال کردند.

به گزارش خبرنگار ایکنا، آئین اختتامیه چهاردهمین مسابقات قرآن کارکنان، همسران کارکنان و فرزندان دانشجوی تحت تکفل وزارت نیرو 27 آبان با حضور علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در سالن اجتماعات شرکت منطقه‌ای برق تهران برگزار شد.
 
در ابتدای این جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید از سوی حميدرضا رستمی؛ نفر سوم رشته قرائت تحقيق از خراسان شمالی و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، عباس سلیمی؛ پیشکسوت قرآنی، اجرای مراسم را برعهده گرفت و در ابتدا طی سخنانی گفت: از خداوند می‌خواهم مسیر ما را، راه قرآن قرار دهد. در همین راستا جا دارد از همه افرادی که در برگزاری چنین مسابقه‌ای شرکت داشتند، کمال تشکر را داشته باشم.

وی با اشاره به حدیثی از امام ششم افزود: امام صادق (ع) می‌فرمایند: «سزاوار است انسان مؤمن، قبل از مرگ قرآن را بیاموزد یا در راه آموزش قرآن از دنیا برود. قرآن باید چراغ راه ما باشد، زیرا با تمسک به قرآن است که می‌توانیم بسیاری از مشکلات را پشت سر بگذاریم.


در ادامه مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین مهاجری، مشاور وزیر و مسئول امور دینی وزارت نیرو در سخنانی اظهار کرد: مسابقات قرآن هم محفل انس با قرآن است، هم انس با ولایت. قرآن بیانگر همه چیز است. قرآن، نور است و این نور فرق حق و باطل را به ما نشان می‌دهد. به واسطه قرآن می‌توان از پس مشکلات روحی بر آمد.
پایان چهاردهمین مسابقات قرآن وزارت نیرو با استقبال 6 هزار و 500 نفر

وی افزود: رشته‌های حفظ آیات موضوعی و تحقیق در موضوعات قرآنی را نیز به این دوره از مسابقات قرآن اضافه کردیم. از جمله موضوعاتی که در این دوره مد نظر است؛ مهدویت، سبک زندگی، اصراف، عفاف و حجاب و ... است. برای حضور در مسابقات این دوره، ۶۵۲۶ نفر در مرحله استانی شرکت داشتند که این تعداد در مرحله کشوری به ۲۲۶ شرکت‌کننده رسید. مناسب است از همه کسانی که ما را در برگزاری این رویداد یاری رساندن کمال تشکر را داشته باشد به ویژه از پیشکسوتان قرآنی و همچنین استاد عباس سلیمی که ما را در اجرای این مسابقات یاری رساندند.

مهاجری تاکید کرد: خدمات وزارت نیرو برای مردم فراگیر است، چون در هر جایی که نیاز باشد به کمک مردم خواهد شتافت. حضور در سیلاب شهرکرد و خدمت‌رسانی در ایام اربعین از جمله خدمات وزارت نیرو است. در این وزارتخانه یک دستورالعمل جامع مد نظر قرار گرفته است و آن هم پیروی از روش و سیره قرآنی است.

در بخش بعدی جلسه احمد حیدری، معاون وزیر نیرو ضمن گرامیداشت یاد شهدا بیان کرد: این تعداد شرکت‌کننده، امری فرخنده است. در مسابقات قرآن همه حاضران برنده هستند، چون در راه قرآن قدم گذاشته‌اند، قرآن، کلام وحی است. قرآن، تنها کتابی است که دستخوش بشریت نمی‌شود و در تمام اعصار و قرون مختلف کاربرد دارد. قرآن، کتاب شفا و رحمت است، برای هر کسی که اهلش باشد. افرادی که مقابل قرآن قرار می‌گیرند، نیز محکوم به گمراهی هستند.

وی تاکید کرد: قرآن پیش روی ما چهار مسیر را مشخص می‌کند. ارتباط انسان با خود، ارتباط انسان با خداوند، ارتباط انسان با انسان‌های دیگر و ارتباط انسان با طبیعت. از زمان حضرت آدم(ع) تا به امروز دو اردوگاه شکل گرفته است. ابتدا اردوگاه الله، که به راه دین است. دوم اردوگاه شیطان که ضد بشریت است، قرآن، قادر است، مسیر را پیش روی ما قرار دهد تا به اردوگاه اشتباهی نرویم.

حیدری درباره اهمیت ختم قرآن گفت: امام راحل (ع) هر سه یا پنج روز یک بار، ختم قرآن انجام می‌داد، آن هم در شرایطی که مسئولیت فراوان داشت. برای همین همیشه باید تلاوت و تفکر در قرآن در زندگی ما جاری باشد. انقلاب اسلامی در مقابل تمامی کفر و استکبار ایستاد و شعار امام استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود، اما یک نکته وجود دارد و آن اینکه انقلاب اسلامی به مدد بهره‌گیری از قرآن توانسته در جهان پر آوازه شود.
وزارت نیرو
حیدری با بیان اینکه تمسک به قرآن در انقلاب کمرنگ نشده است، بیان کرد: شبکه‌های ضد دینی و ضد انقلابی سعی می‌کنند هجمه‌های خود را نسبت به انقلاب بیشتر کنند، اما بعد از گذشت ۴۳ سال از انقلاب اسلامی کشور ما مستقل‌ترین کشور دنیا است. برای همین خیل عظیمی از مردم دنیا در صدد پیوستن به این استقلال هستند. در ضمن باید اضافه کنم انقلاب به مدد دستان گوهربار رهبر انقلاب هر روزه متعالی‌تر می‌شود.

وی با بیان اینکه ملت ایران عاشق شهادت است، تأکید کرد: خون ۲۰۰ هزار شهید در ابتدای انقلاب نهال انقلاب را تنومند کرده است. در زمان حال نیز، جوانان بسیاری حاضرند جانشان را برای انقلاب فدا کنند. استکبار جهانی برای این با انقلاب اسلامی مشکل دارد که ایران اسلامی با فرهنگ قرآن و اهل بیت عجین شده است. اگر امروز برخی اغتشاشات را هم در کشور می‌بینیم، نشان از عجز و ناتوانی دشمن است.

وی تاکید کرد: در وزارت نیرو، تعهد و تخصص به صورت ویژه مد نظر است. بخشی از این تعهد را در تابستان امسال مشاهده کردیم که هیچ یک از مردم بابت رفتن برق در گرمای هوا اذیت نشدند، چون تقریباً در تابستان امسال خاموشی برق نداشتیم. درباره مصرف صحیح انرژی باید این نکته را اضافه کنم که در قرآن کریم پیرامون این موضوع نیز توضیحاتی داده شده است.

حیدری گفت: باید از همه موقعیت‌ها و زیرساخت‌ها استفاده کنیم تا بتوانیم فرهنگ قرآنی را در جامعه اشاعه دهیم. فضای مجازی یکی از این عرصه‌هاست که باید به صورت ویژه به آن توجه شود. وزارت نیرو در راستای اشاعه مفاهیم قرآنی برای اولین بار یک مرکز قرآنی در کل کشور راه‌اندازی کرده است.

در ادامه مراسم متن پیام آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی قرائت شد. همچنین وحید نظریان، قاری ممتاز از اهالی کرمانشاه به تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید پرداخت. بخش بعدی مراسم اجرای تواشیح گروه بین‌المللی قدر بود.
وحید نظریان
در این مراسم همچنین بیانیه هیئت داوران این دوره از مسابقات از سوی کریم دولتی، قرائت شد.(متن بیانیه هیئت داوران)

علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو نیز در این اختتامیه سخنرانی داشت و با گرامیداشت یاد و خاطره شهید قرآنی شاهچراغ؛ سیدفریدالدین معصومی گفت: این شهید در کنار تخصص، تعهد داشت و برای وزارت نیرو افتخاری به حساب می‌آمد البته افتخارآفرینی او همچنان ادامه دارد. این دانشمند شهید ۲۸ جزء قرآن را حفظ بود.

وی افزود: از عزیزانی که در برگزاری این مسابقه شرکت داشتند کمال تشکر را دارم. حضور در چنین مراسمی برایم افتخار است زیرا به نام قرآن مزین است. پرسنل وزارت نیرو در کنار خدمت‌رسانی به مردم در عرصه قرآنی نیز فعال هستند. این مسابقه در راستای همین امر صورت گرفته است. برای مثال چند روز پیش با مدیران صنعت برق جلسه داشتم و یکی از مدیران این جلسه قاری قرآن بود.

وزیر نیرو با بیان اینکه حضور بیش از ۶۵۰۰ شرکت‌کننده در این مسابقات قابل افتخار است، تصریح کرد: قرآن آمده تا نسخه انسان کامل را معرفی کند. هر اندازه با قرآن مأنوس باشیم به قله الهی نزدیکتر می‌شویم. همچنین به واسطه نزدیکی به قرآن از القائات شیطان همیشه در امان خواهیم بود.

محرابیان تاکید کرد: در قرآن هیچ شکی راه ندارد؛ خداوند می‌فرماید اگر می‌توانید سوره‌ای مثل قرآن بیاورید. قرآن در کنار معجزه بودنش نسخه شفابخش برای انسانها نیز است. قرآن آمده تا حق را از باطل تمیز دهد. قرآن آمده تا هر سؤالی را پاسخ دهد چون تمام پرسش‌ها در این معجزه آسمانی جواب داده شده است. پس ضروری است از دوستانی که با برگزاری این مسابقه فضایی نورانی در وزارت نیرو به وجود آورده‌اند کمال تشکر را داشته باشم.

مسعود نوری

پیش از اهدای جوایز به برگزیدگان بخش رقابت‌ها، از حبیب قراگوزلو، مدیرعامل برق تهران و مسعود نوری، قاری و مدرس قرآن و نماینده کشورمان در شصت و دومین دوره مسابقات مالزی(مهر ۱۴۰۱) که از کارکنان وزارت نیرو هست، تجلیل شد.(اعلام اسامی نفرات برتر مسابقات کارکنان وزارت نیرو)
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha