کد خبر: 4100853
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۴

مخالفت با حضور عضو حزب لیکود در دانشگاه کمبریج

تشکل‌های دانشجویی کمبریج میزبانی عضو حزب لیکود و وزیر سابق اسرائیلی در اين دانشگاه را محکوم کردند.

به گزارش ایکنا به نقل از عربی 21، تشکل‌های دانشجویی دانشگاه کمبریج نامه‌ای را امضا کردند که در آن تصمیم این دانشگاه برای میزبانی از دان مریدور، یکی از اعضای حزب لیکود اسرائیل و وزیر سابق این رژیم، به دلیل نقض حقوق بشر علیه فلسطینی‌ها در سرزمین‌های اشغالی محکوم شده است.

در این نامه آمده است: مریدور، یکی از اعضای حزب راستگرای لیکود، سابقه طولانی در نقض قوانین بین‌المللی و ارتکاب نقض حقوق بشر دارد.

دانشجویان در این نامه تصریح کرده‌اند: ما هیچ ترسی از گوش دادن به مخالفان سیاسی خود نداریم، اما جنایتکاران جنگی را تحمل نخواهیم کرد.

مریدور در سال 2010،  سفر خود به انگلستان را لغو کرد تا از دستگیری به دلیل جنایات جنگی جلوگیری کند.

این اتهامات مربوط به دوران معاونت نخست‌وزیری وی بود، زمانی که ناوگان آزادی که کمک‌های بشردوستانه را به نوار غزه منتقل می‌کرد و توسط کماندوهای اسرائیلی در آب‌های بین‌المللی مورد حمله قرار گرفت و 9 نفر توسط نیروهای اسرائیلی کشته شدند.

در دوران تصدی وی، نیروهای اسرائیلی در سال 2012 نوار غزه را به مدت 8 روز بمباران کردند و بیش از 100 غیرنظامی فلسطینی به شهادت رسیدند.

بر اساس این نامه، مریدور در ادامه کوچاندان اجباری فلسطینی‌ها از خانه‌هایشان، گسترش شهرک‌ها، سلب مالکیت، تبعیض نژادی و پاکسازی قومی همدست بوده است.

مریدور همچنین از سال 2009 تا 2013 به عنوان وزیر اطلاعات خدمت کرده و بر سرویس‌های امنیتی اسرائیل که در شکنجه زندانیان فلسطینی از جمله زنان و کودکان شرکت می‌کنند، نظارت داشت.

او همچنین در سال 1982 به عنوان دبیر کابینه دولت خدمت کرده و در تهاجم و اشغال لبنان توسط اسرائیل همدست بود.

به گفته دانشجویان، اگرچه مریدور مدعی حمایت از لیبرال دموکراسی است، اما در سرکوب مردم فلسطین دست دارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha