کد خبر: 4102028
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۸
رئیس‌جمهور در شورای اداری اسلامشهر:

جوانان و فرهنگ ایثار مهم‌ترین مؤلفه قدرت کشور است

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در جلسه شورای اداری شهرستان اسلامشهر گفت: مهم‌ترین مؤلفه قدرت در نظام و کشور جوانان و فرهنگ ایثار است و دلیل اینکه دشمنان در این ۴۳ سال علیرغم همه توطئه‌ها در مقابل جمهوری اسلامی موفق نشدند، حضور مردمی است که اساس حضور آنها در میدان اندیشه و انگیزه مردم است.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی صبح امروز پنجشنبه در ادامه بازدیدهای میدانی از شهرستان‌های استان تهران، در جلسه شورای اداری شهرستان اسلامشهر گفت: سفر ما به اسلامشهر باید زودتر انجام می‌شد، اما این به معنای آن نبود که کار در اینجا متوقف مانده باشد و گام‌های خوبی در اسلامشهر برای رفع مشکلات برداشته شده است.

رئیس جمهور مردم اسلامشهر را مردمانی متدین و وفادار به ارزش‌های انقلاب اسلامی توصیف کرد و افزود: شاهد صدق این مدعا ۱۰۰۰ شهید و تعداد زیادی جانباز و ایثارگری هستند که مردم این منطقه تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند.

حجت‌الاسلام رئیسی حفظ روحیه ایثارگری و انسجام را از مسائل اصلی اسلامشهر و دیگر مناطق کشور دانست و اظهار کرد: داشته‌های فرهنگی از بزرگترین سرمایه‌های ما هستند که پرچمداران توجه به این سرمایه ائمه محترم جمعه، مسئولین فرهنگی، معلمان، اساتید، موسسات فرهنگی و عموم خانواده‌ها هستند.

رئیس جمهور تصریح کرد: شهدای ما که تربیت یافتگان همین فرهنگ هستند پایه قدرت و اقتدار ما هستند و امروز مسیر اقتدارآفرینی از سوی همین مردم و جوانانی دنبال می‌شود که به تبعیت از فرهنگ ایثار حاضر هستند مسئولیت بپذیرند و خطرپذیرند؛ جوانانی که در مواجهه با دشمن به هیچ عنوان میدان را خالی نمی‌کنند.

حجت‌الاسلام رئیسی تصریح کرد: مهم‌ترین مولفه قدرت در نظام و کشور همین جوانان و همین فرهنگ است و دلیل اینکه دشمنان در این ۴۳ سال علیرغم همه توطئه‌ها موفق نشدند، دلیلش حضور مردمی است که اساس حضور آنها در میدان فرهنگ، باورها، اعتقادات، اندیشه و انگیزه مردم است و باید تلاش کرد که این اندیشه و انگیزه همچنان بماند و ارتقا پیدا کند.

مرزبانی از داشته‌های اعتقادی

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در مقابل هجومی که به فرهنگ، داشته‌های اعتقادی و باورهای ملت ایران وجود دارد باید مرزبانان فرهنگی از داشته‌های فرهنگی ملت مراقبت و صیانت کنند، گفت: این مرزبانان باید هم ترفندهای دشمن را بشناسند و هم در حوزه دفاع و هم در حوزه هجوم تلاش کنند که این داشته‌ها و این سرمایه بزرگ فرهنگی که امروز مورد هجوم است، حفظ شود.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به تعبیر رهبری معظم انقلاب از این هجوم به تهاجم و شبیخون فرهنگی، افزود: اگر همان زمان که ایشان هشدار دادند، مرزبانان فرهنگی مراقبت‌های لازم را می‌کردند، مدارس و دانشگاه‌ها، مراکز فرهنگی و مراکز علمی و فرهنگی وظیفه بزرگ خود را نسبت به صیانت از فرهنگ، اعتقادات و باورهای جامعه در مقابل هجوم بیگانگان به درستی انجام می‌دادند، امروز شاهد بعضی از مشکلات نبودیم.

رئیس جمهور اظهار کرد: امروز هم وضع همینطور است، امروز هم هشداری است برای همه که از این اعتقادات، باورها و داشته‌ها و سرمایه عظیم فرهنگی در کشور و در بین اقوام با گویش‌های مختلف صیانت شود.

حجت‌الاسلام رئیسی تصریح کرد: امروز اشتراک فرهنگی و اساس انسجامی که در میان ملت ما برقرار است، این اشتراکاتی است که کرد و لر و بلوچ و ترک و فارس و عرب و عجم را کنار هم قرار داده تا با هم بسیار مسالمت‌آمیز، با صفا، با صمیمیت و بدون احساس دوگانگی یا چندگانگی زندگی کنند.

دوگانه‌های غلط

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر دوگانگی هم در جامعه ما وجود داشته باشد، دوگانه کفر و نفاق و الحاد و بی‌دینی و سکولاریسم با متدینین و دینمداران است، تصریح کرد: این دوگانه دوگانه‌ای درست است، نه دوگانه‌‌هایی که می‌خواهند بسازند و شهر را با روستا، سنی را با شیعه، این گویش را با آن گویش مقابل هم قرار دهند. اینها دوگانه‌های غلط و نادرستی است که می‌خواهند در میان ملت ایجاد کنند. آن دوگانه‌ای که درست است، دوگانه صف دشمنان انقلاب اسلامی و دوستداران انقلاب اسلامی است.

حجت‌الاسلام رئیسی همچنین با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه هر کسی ایران‌دوست است، باید در دل مردم امید ایجاد کند و اگر کسی یأس ایجاد کرد، ایران‌دوست نیست، گفت: امروز حفظ ایران عزیز در گرو ایجاد امید در دل مردم است و مدیران در صف مقدم ایجاد امید هستند. همه کسانی که امروز در صف مقدم هستند می‌توانند در دل مردم ایجاد امید کنند. البته نه ایجاد امید در سخن، بلکه ایجاد امید در عمل و در انجام کارهایی که خواست مردم است تا مردم احساس کنند که گره‌ها از زندگی آنها در حال گشوده شدن است؛ این امید بسیار مسئله مهم و محوری است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز کار مضاعف مدیران نیاز کشور است، افزود: در ابتدای ورود به اسلامشهر به بیمارستان در حال احداث این شهر رفتم که ۱۴ سال است احداث آن آغاز شده است. این سوال وجود دارد که چرا احداث این بیمارستان ۱۴ سال طول کشیده ولی مسئله مهم این است که نباید گذاشت که احداث آن بیش از این طولانی شود.

حجت‌الاسلام رئیسی اظهار کرد: دوستان گزارش دادند که در حال حاضر برای تکمیل این بیمارستان سه شیفته کار انجام می‌شود و آثار کار سه شیفته را نیز آنجا دیدیم و نوید این داده شد که تا آخر سال فاز اول آن به بهره‌برداری برسد تا مردم بتوانند از بخش‌های اورژانس و بعضی از بخش‌های دیگر آن استفاده کنند. بخش‌های بعدی بیمارستان هم قرار اسست در ماه‌های سال بعد به بهره‌برداری کامل برسد که این کار امکانپذیر است.

رئیس جمهور اضافه کرد: معلوم می‌شود که با یک همت و با یک نگاه بسیجی و با همان روال کاری که بچه‌ها در جبهه‌ها کار کردند، می‌شود کارها را به پیش برد. با اراده پولادین بچه‌های بسیجی همه راه‌ها همواره می‌شود و کارهایی که خیلی‌ها فکر می‌کردند نمی‌شود، این جوانان با همت بلند خود انجام دادند.

خطوط قرمز دولت مردمی

حجت‌الاسلام رئیسی همچنین به بازدید خود از خط مترو اسلامشهر اشاره و تصریح کرد: هر سه راهی که آقای منصوری برای تامین اعتبار عنوان کردند را دنبال کنید تا سریع‌تر به ننتیجه برسید و به هیچ عنوان اجازه ندهید کار دچار کندی شود. به عزیزانی که برای مشکلات کارخانه خود با آنها ملاقات کردم نیز گفتم که خط قرمز ما این است که کارخانه بخواهد دچار کندی یا خدای ناکرده تعطیلی شود. تحت هیچ شرایطی نباید اجازه داد کارخانه‌‌ها و کارگاه‌ها نیمه تعطیل یا تعطیل شود و باید آنها را به چرخه تولید برگردانیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز مسئله اشتغال مسئله بسیار مهمی برای ما و این منطقه است، تصریح کرد: دو هفته قبل که به پاکدشت رفته بودیم، آنجا گفتند ما دنبال کارگر هستیم، اینجا هم باید زمینه‌ها به نحوی فراهم شود که بیکار در این شهرستان نداشته باشیم و این امکان پذیر است. اسلامشهر هم می‌تواند با راه‌اندازی بندر خشک زمینه‌ای فراهم کند که اینجا بیکار نداشته باشد و دنبال نیروی کار هم بگردند.

حجت‌الاسلام رئیسی به حضور مسئولان راه‌آهن و گمرک در جلسه شورای اداری اشاره کرد و گفت: آقای استاندار یک جلسه‌ای را همین جا برگزار کنند و آقای منصوری معاون اجرایی ریاست جمهوری هم حضور داشته باشند تا مسائل مربوط به بندر خشک را سریع حل کنید.

تاکید بر راه‌اندازی بندر خشک اسلامشهر

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در مدت حداکثر ۲ ماه مشکلات راه‌اندازی بندر خشک اسلامشهر را رفع کنید، افزود: کاری کنید که مردم ببینند همه این زمان‌هایی که در راه‌اندازی این بندر تاخیر افتاد، الان با همت شما جبران شده است. راه‌اندازی این بندر می‌تواند در مرحله اول تا ۵ هزار فرصت شغلی ایجاد کند که تا ۲۰ هزار فرصت اشتغال قابل افزایش است.

حجت‌الاسلام رئیسی همچنین با اشاره به استقرار بخش‌هایی از گمرک در اسلامشهر بر تکمیل استقرار گمرک تا ۱۰ روز آینده تاکید کرد و اظهار داشت: مسئولان گفتند یک ماه زمان برای تکمیل استقرار گمرک لازم است، اما پیشنهاد بنده ۱۰ روز است و مردم از امروز زمان را محاسبه کنند تا در ۲ ماه آینده بندر خشک و مقدمات فعالیت آن در اسلامشهر راه‌اندازی شده باشد.

نوسازی و بهسازی مدارس فرسوده

رئیس جمهور نوسازی و بهسازی مدارس فرسوده منطقه را نکته مهم بعدی عنوان کرد و گفت: اجازه ندهید دانش‌آموزان در مدارسی که فرسودگی شدید دارند، تحصیل کنند. کار نوسازی و بهسازی این مدارس را با سرعت به پیش ببرید تا خطری بچه‌های مردم را تهدید نکند و این جزو اولویت‌های کاری است.

حجت‌الاسلام رئیسی همچنین به ضرورت احداث اردوگاه تفریحی و ورزشی اشاره کرد و افزود: معتقدم این کار جزو ضرورتهای منطقه است. جوانان نیاز به ورزش و تفریح دارند. امروز یکی از نیازهای جدی در کشور، نشاط اجتماعی است که دشمن هم آن را هدف گرفته و نمی‌خواهد مردم نشاط داشته باشند. نشاط اجتماعی یکی از ضرورت‌هاست که مسئولین باید زمینه آن را فراهم کنند.

رئیس جمهور با اشاره به موضوع تداخلات مترو و راه‌آهن، با بیان اینکه بعضی از دوستان که گزارش می‌دادند به گونه‌ای صحبت می‌کردند که گویا این مسئله حل ناشدنی است، اظهار کرد: شاهد حضور چهره‌های جوان با اراده‌ای مثل مدیرعامل راه‌آهن در دولت هستیم که آمده‌اند تا این مشکلات را حل کنند. هر کجا در شرق و غرب یا شمال و جنوب کشور که می‌رویم گزارش می‌کنند که چقدر از مشکلات حل شده و ترانزیت افزایش یافته است. اساسا اصرار رهبری درباره اینکه کار دست جوان‌ها باشد بخاطر همین تاثیر روحیه جوانی در کار است که می‌تواند در افراد با سن بالا هم وجود داشته باشد.

حجت‌الاسلام رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فراسیدن هفته بسیج تصریح کرد: هفته بسیج برای ما پیام دارد؛ هم برای بنده طلبه و هم برای شما عزیز بزرگوار. جوانان بسیجی دیروز در دفاع مقدس افتخارآفرینی کردند و امروز در عرصه امنیت‌آفرینی به ما کمک می‌کنند. پیام این حرکت برای ما این است که می‌توانیم در برابر همه سختی‌ها و با وجود مشکلاتی که دشمن برای ما ایجاد می‌کند، موانع را پشت سر بگذاریم و انشاءالله قله‌ها را فتح کنیم. ممکن است برای عده‌ای باورکردنی نباشد، اما ما با چشم خود دیده‌ایم که جوان‌ها چه کارهای بزرگی می‌توانند انجام دهند و این برای ما الگو است.

دشمن از اینکه با وجود تحریم‌ها هر روز در کشور نوآوری و پیشرفت اتفاق می‌افتد، عصبانی است
رئیس جمهور با اشاره به این کلام امام راحل که توکل بر خدا و اعتماد به داشته‌های خودمان دو رمز اساسی موفقیت است، خاطرنشان کرد: در کشور ظرفیت کم نداریم و دشمن هم دنبال این است که این شتابی که امروز کشور برای رشد و پیشرفت دارد، این شتاب را کم کند و ما نباید چنین اجازه‌ای بدهیم؛ ملت ما اجازه نخواهند داد که این شتاب کم شود و آنچه که دشمن را عصبانی می‌کند همین است که می‌بیند هر روز در این کشور یک نوآوری، یک پیشرفت و خلاقیت در حوزه‌های مختلف اتفاق می‌افتد.

مشارکت همگانی در حرکت تحولی و جهادی

حجت‌الاسلام رئیسی گفت: از همه شما مردم و مسئولان می‌خواهم که در یک حرکت تحولی و یک کار متفاوت و یک کار جهادی برای خدمت به مردم، پیشرفت کشور، ایجاد نشاط اجتماعی، ارتقای مشارکت اجتماعی و افزایش سرمایه اجتماعی و حاکمیت ارزش‌های الهی بر زندگی مردم در کشور مشارکت کنید.

رئیس جمهور افزود: دشمن می‌خواهد حواس ما را به حواشی پرت کند، اما همه ما باید با کار شبانه‌روزی به دنبال حل مشکلات مردم و پیشرفت کشور باشیم. به عنوان مثال ۱۰ اولویت کاری که برای اسلامشهر عنوان شد را اگر چه همه مشکلات اسلامشهر نیست، اما تلاش کنید این ۱۰ مسئله به سرعت سامان یابد تا مردم احساس کنند که مشکلات دارد حل می‌شود. اطمینان دارم که این از عهده شما برمی‌آید و امکانپذیر است و دولت هم با تمام وجود در خدمت مردم عزیزمان و به ویژه مردم این سامان است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha