کد خبر: 4103934
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۰

راه‌اندازی مرکز ویژه قرآن‌های فرسوده در مالزی

اداره امور اسلامی مالزی (جاوی) در حال برنامه‌ریزی برای ساخت یک مرکز جدید در حومه کوالالامپور است تا اطمینان حاصل کند که نسخه‌های فرسوده قرآن کریم به شیوه‌ای صحیح امحا می‌شود.

به گزارش ایکنا به نقل از برناما، محمد عجیب اسماعیل

مدیر این برنامه  گفت که مرکز امحای دارالکلام القرآن در روضه السکینه، در حومه کوالالامپور تاکنون تنها توانسته است 150 کیلوگرم نسخه آسیب‌دیده یا فرسوده قرآن را در یک روز امحا کند. 

به گفته وی، با ایجاد مرکز امحای جدید، دفن نسخه‌های قرآن را می‌توان در مقایسه با وضع موجود سه برابر افزایش داد که با استفاده از فناوری روز به حدود نیم تن در روز خواهد رسید.

وی افزود: اگر اعتبار تازه تخصیص یابد، روند دفع سریع‌تر می‌شود، زیرا ما این کار را با کمک چند نهاد دیگر انجام می‌دهیم و به جای امحای دستی از فناوری پیشرفته‌تری استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ساخت مرکز دفع در مرحله تکمیل است و ما به مقامات بالاتر برای دریافت تصویب بودجه و دیگر الزامات اطلاع خواهیم داد. 

پیش از این، در مجموع 6.8 تن خاکستر قرآن به شکل بلوک به کشتی MVPEDOMAN در 12 مایل دریایی بندر کلنگ (Klang) آورده شد تا در وسط اقیانوس دفع شود.

محد عجیب گفت که این خاکستر حاصل بیش از 30 هزار کیلوگرم نسخه قرآن است که به دلیل سیل در اطراف پهنگ و سلنگور در سال گذشته آسیب دیده یا از بین رفت و همچنین نسخه‌هایی که توسط نهادهای دیگر برای امحا فرستاده شده است.

این برنامه با همکاری چند شرکت زیست‌محیطی، وزارت کشور، وزارت توسعه اسلامی مالزی (JAKIM)، دفتر مفتی مناطق فدرال و شورای اسلامی مذهبی منطقه فدرال انجام می‌شود. 

محمد عجیب در پایان گفت: در سی امین جلسه کمیته ملی فتوا که در 22 اگوست 1992 تشکیل شد، پیشنهاد شد که قرآن‌های آسیب دیده و فرسوده را بسوزانند و در خاک و یا در وسط دریا که آب عمیق در آن وجود دارد دفن شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha