کد خبر: 4105034
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۵
دبیرکل شورای جهانی کلیساها:

اهتمام به تحقق عدالت و وحدت وظیفه مشترک ادیان است

دبیرکل اجرایی شورای جهانی کلیساها در نشست گفت‌و‌گوی دینی ژنو اظهار کرد: ما باید در مورد ایده‌های پویا و ایمان قوی در زندگی و باور دینی مستحکم که به بشریت رنجور و زمین آسیب‌دیده خدمت خواهد کرد، بیندیشیم و وظیفه خود را که ایجاد عدالت، آشتی و وحدت‌ است، به یاد داشته باشیم.

به گزارش ایکنا به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، پروفسور «ایان ساوکا» ( Ioan Sauc)، دبیرکل اجرایی شورای جهانی کلیساها در سخنرانی خود در آیین افتتاحیه دهمین دور گفت‌وگوی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها با شورای جهانی کلیساها در ژنو تأکید کرد: بسیار خرسندم که آغاز کننده گفت‌وگویی باشم که نمادی از یک نوع ارتباط است و همه ما برای تقویت و گسترش آن در دنیای امروز تلاش کرده‌ایم.

وی بیان کرد: روابط عمیق بین ایرانیان و کلیساهای عضو شورای جهانی کلیساها(WCC)باعث خوشحالی زایدالوصف من است.

پروفسور ایان ساوکا افزود: امیدوارم و دعا می‌کنم که بتوانیم صادقانه با هم در مورد ارزش‌ها و تلاش‌های مشترکمان برای حمایت از زندگی با عزت و پایدار و اینکه چگونه این ارزش‌ها ما را به وحدت بیشتر نزدیک کرده است، فکر کنیم.

دبیرکل اجرایی شورای جهانی کلیساها بیان کرد: ما امروز با احساس احترام متقابل، شفقت، سخاوت، مهمان‌نوازی و اقدامات غیرخشونت آمیز که از حقوق بشر دفاع می‌کنند، کنار هم ایستاده‌ایم.

وی با طرح این پرسش که چگونه می‌توانیم این ارزش‌ها را در جوامع خود حفظ کنیم، گفت: ما یک وظیفه فوری داریم که نه فقط در ایده‌ها، بلکه در اعمال کوچک زندگی روزمره نیز باید محقق شود.

 پروفسور ایان ساوکا تأکید کرد: باشد که گفت‌وگوی امروز ما به ما کمک کند تا فضایی ایجاد کنیم و فرصت‌هایی را برای جوامع خود بپرورانیم تا در مسیر عیسی(ع) با هم باشیم، برای خدمت به نیازمندان و مراقبت از خلقت بتوانیم کاری را که ما به عنوان مسیحیان برای انجام آن فراخوانده شده‌ایم، انجام دهیم.

وی ادامه داد: ما امروز در مورد بسیاری از جنبه‌های عملی کار خود صحبت خواهیم کرد، اما باید همیشه وظیفه خود را که ایجاد عدالت، آشتی و وحدت‌ است، به یاد داشته باشیم.

دبیرکل اجرایی شورای جهانی کلیساها افزود: امید است که امروز بتوانیم راه‌هایی برای مشارکت دادن نسل‌های بعدی در کار مشترکمان پیدا کنیم، زیرا ما نباید فقط در مورد نهادها صحبت کنیم، بلکه باید در مورد ایده‌های پویا و ایمان قوی در زندگی و باور دینی مستحکم که به بشریت رنجور و زمین آسیب دیده خدمت خواهد کرد، بیندیشیم.

یادآور می‌شود، دهمین دور گفت‌وگوی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها و شورای جهانی کلیساها با موضوع «بررسی بیش از بیست و پنج سال گفت‌وگو؛ نگاهی به گذشته، حال و چشم‌انداز آینده» دیروز، 14 آذرماه با حضور هیئت عالی رتبه‌ای از جمهوری اسلامی ایران در سوئیس آغاز شد و تا فردا، 16 آذر ادامه دارد.

ریاست این هیئت را حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی­‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رئیس شورای سیاست‌گذاری و هماهنگی گفت‌وگوی ادیان به عهده دارد. در این نشست، نمایندگان مسیحی از کشورهای رومانی، اندونزی، آمریکا، نروژ، سوئیس و آفریقای جنوبی نیز شرکت دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha