کد خبر: 4118891
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

آغاز پیگرد قانونی قرآن‌سوزی از سوی ترکیه

دفتر دادستانی کل ترکیه، تحقیقاتی را درباره حوادث هتک حرمت قرآن کریم توسط فعالان راست افراطی در سوئد و دانمارک آغاز کرده است.

به گزارش ایکنا به نقل از صدی البلد، دفتر دادستانی کل ترکیه با آغاز تحقیقات درباره قرآن‌سوزی در سوئد و دانمارک از سوی چهره‌های برجسته احزاب راست افراطی، پیگرد قضایی این اقدامات را آغاز کرد.

این تحقیقات علیه راسموس پالودان، از رهبران جریان راست افراطی دانمارک، آغاز شده است. وی در  21 ژانویه اقدام به سوزاندن قرآن در برابر سفارت ترکیه در استکهلم کرد و به گفته خود، پیش‌تر از مقامات سوئدی برای این اقدام مجوز گرفته بود.

از سویی اقدامات ادوین واگنسفلد، رهبر جنبش راست افراطی پگیدا، که چندین صفحه از قرآن کریم را در لاهه هلند پاره کرد و سپس آنها را سوزاند، نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

با توجه به اقدامات انجام شده در روزهای 21 و 27 ژانویه و اقدامات رهبر پگیدا، دادستانی کل ترکیه تحقیقاتی را در مورد مظنونان به اتهام تحریک علنی نفرت و دشمنی و توهین علنی به ارزش‌های مذهبی آغاز کرد.

طبق قوانین کیفری ترکیه، سوءاستفاده عمومی از ارزش‌های دینی از شش ماه تا یک سال حبس و برای تحریک نفرت علیه بخشی از مردم، دارای مجازات حبس از یک تا سه سال است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha