هیئت حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم
کد خبر: 4143483
تاریخ انتشار : ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۵
امیرعبداللهیان:

هیئت حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این که ما هیئت حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم و بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید داریم، افزود: طالبان بخشی از واقعیت افغانستان است نه همه افغانستان.

حسین امیرعبداللهیان

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی(س)، حسین امیرعبداللهیان صبح امروز در جریان دیدار مقامات وزارت خارجه و رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور  با حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در حرم امام خمینی(ره)، گفت:  ما در ارتباط با موضوع  حقابه ایران از هیرمند، گفت‌وگوهایی با مقامات افغانستان داشته‌ایم و معتقدیم که بر اساس قرارداد ۱۳۵۱ باید در این ارتباط مسیر حقوقی مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان این که به مقامات افغانستان گفته‌ایم که مشکل حقآبه از طریق بیانیه سیاسی حل نمی شود و باید در چارچوب اقدامات حقوقی این موضوع پیگیری شود، افزود: درگیری‌های مرزی پراکنده‌ای که در ماه‌های گذشته بعضا در مرز ایران و افغانستان رخ داده است، باعث نگرانی است.

وزیر امور خارجه با اشاره به همسایگی ایران و افغانستان و وجود مرزهای طولانی بین دو کشور در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در این ارتباط گفت: راهی جز تعامل بین دو کشور وجود ندارد.

نمی‌خواهیم حادثه تلخ مزار شریف تکرار شود

امیرعبداللهیان‌ همچنین با بیان این که ما نمی‌خواهیم حادثه تلخ مزار شریف تکرار شود، گفت: ما می‌خواهیم به روند تحقق صلح و امنیت در افغانستان کمک کنیم و انتظارات متقابل نیز از حاکمان کنونی افغانستان داریم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در مورد موضوع افغانستان گفت: افغانستان یک موضوع مهم برای ما است. ما از این که در افغانستان دولت فراگیر تشکیل نشده ناخرسندیم و این موضوع را به حاکمان کنونی افغانستان نیز اعلام کرده‌ایم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این که ما هیئت حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم و بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید داریم، افزود: طالبان بخشی از واقعیت افغانستان است نه همه افغانستان.

ابراز ناخرسندی امیرعبداللهیان از محروم کردن دختران افغانستانی از تحصیل

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت: ما از محروم کردن زنان و دختران افغانستانی از تحصیل و آموزش ناخرسندیم و این را رفتاری برخلاف تعالیم پیامبر اسلام می دانیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود  با بیان اینکه «سیاست خارجی متوازن که  از سوی دولت سیزدهم در عرصه سیاست خارجی دنبال می‌شود»، گفت:  سیاست خارجی  متوازن یعنی تعامل با بخش های مختلف جهان مبتنی بر دیپلماسی پویا و تعامل هوشمند و در همین چارچوب تعامل با  بخش‌های مختلف جهان مورد توجه ما قرار دارد.

 وی افزود: در همین چارچوب  نگاه به همسایگان و کشورهای آسیایی، توجه به دیپلماسی اقتصادی و بهره‌گیری از ظرفیت دیپلماسی عمومی مورد توجه جدی ماست.

امیرعبداللهیان گفت: ما در حوزه سیاست خارجی نگاه ویژه‌ای به ایرانیان خارج از کشور نیز داریم. اکنون به صورت رسمی حدود پنچ میلیون و ۱۰۰ هزار ایرانی در خارج از کشور زندگی می‌کنند که البته ممکن است عدد واقعی بیش از این باشد.

انتهای پیام
captcha