بازدید مدیران جهاددانشگاهی از بندر عسلویه
کد خبر: 4196953
تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۲
در قالب طرح ملی «ایران، مرزپرگهر» صورت گرفت؛

بازدید مدیران جهاددانشگاهی از بندر عسلویه

مدیران بخش‌های مختلف جهاددانشگاهی در قالب طرح ملی «ایران، مرزپرگهر» از بندر عسلویه و بخش‌های مختلف آن بازدید کردند.

بازدید مدیران جهاددانشگاهی از بندر عسلویهبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سازمان دانشجویان ایران، تعدادی از رؤسای سازمان‌ها و واحد‌ها و مدیران بخش‌های تخصصی جهاددانشگاهی در قالب طرح ملی «ایران، مرز پرگهر» از تأسیسات نفتی بندر عسلویه بازدید کردند.

در این بازدید که در آستانه دهه فجر و با هدف آشنایی با دستاورد‌های انقلاب اسلامی، طی روز‌های هفتم و هشتم بهمن‌ماه از سوی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی با همکاری و مشارکت وزارت نفت برگزار شد، مدیران جهاددانشگاهی از پالایشگاه گازی فاز ۱۴ پارس جنوبی، تأسیسات و مجتمع پتروشیمی نوری، بندر پتروشمی پارس و اتاق کنترل پالایشگاه سوم گازی (فاز‌های ۲ و ۳ پارس جنوبی) بازدید کردند.

اولین بازدید از «مجتمع پتروشیمی نوری» صورت گرفت که مهندس ارشد این مجموعه ضمن ارائه توضیحات در مورد نحوه فعالیت بخش‌های مختلف این مجموعه، از ظرفیت‌ها و برنامه‌های تحقیق و توسعه این پتروشیمی خبر داد و گفت: شرکت پتروشیمی نوری یکی از شرکت‌های صنایع پتروشیمی کشور است که در تیرماه ۱۳۸۶ از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و با سرمایه‌گذاری حدود ۸۰۰ میلیارد تومان راه‌اندازی شد. این مجتمع اکنون با ظرفیت ۴٫۵ میلیون تن در سال به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مواد آروماتیکی جهان شناخته می‌شود.

وی بیان کرد: پتروشیمی نوری به پاس قدردانی از زحمات محمود نوری که از طراحان این مجتمع بود و در فروردین‌ماه ۱۳۸۵ در این مجتمع درگذشت، تغییرنام یافت. از نظر جغرافیایی، مجتمع پتروشیمی نوری در زمینی به مساحت ۶۱ هکتار در حاشیه شمالی خلیج‌فارس به فاصله ۲۸۰ کیلومتری از مرکز استان بوشهر، در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در بندر عسلویه واقع شده است و خوراک آن از سوی شرکت ملی نفت ایران تأمین می‌شود.

در ادامه از بخش‌های مختلف پتروشیمی نوری و اتاق کنترل بازدید شد و اعضای جهاددانشگاهی نیز به توضیح و ارائه پیشنهاد نحوه همکاری خود با این بخش‌ها پرداختند. در بازدید از بندر پتروشمی پارس، رضا کاوه، رئیس عملیات بندر پتروشیمی پارس به توصیف مساحت، میزان ظرفیت بارگیری، تخلیه بار و ظرفیت پهلودهی کشتی‌ها پرداخت و گفت: این بندر با مساحت ۲۳۶ هکتار (۲۰۰ هکتار حوضچه، ۳۶ هکتار پسکرانه) جزء بزرگ‌ترین اسکله‌های داخل کشور است که ظرفیت ۳۵ میلیون تن در سال را دارد و همچنین، ظرفیت پهلودهی کشتی‌ها نیز ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰D.w.T است.

در روز دوم این سفر نیز از فاز ۱۴ پارس جنوبی بازدید شد و طی آن شاهین‌فر، مدیر سایت فاز ۱۴ پارس جنوبی در توضیحاتی کامل و جامع به تاریخچه، شروع بهره‌برداری، میزان تولیدات و... پرداخت و ضمن یادآوری این نکته که ۷۰ درصد از تجهیزات این فاز، تولید شرکت‌های داخلی بوده، اظهار کرد: در استخراج نفت، کار پرعظمتی را شاهد هستیم که افتخارآمیز است. به عنوان مثال میدان پارس جنوبی شامل دو بخش می‌شود که سهم ایران در استخراج از آن دو بلوک است. یکی از این بلوک‌ها ۲۹ فاز گازی را تشکیل می‌دهد. در این دو بلوک حدود ۳۴۱ حلقه چاه نفت برداشت شده و توانستیم از این طریق به میدان گازی دست پیدا کنیم. از این تعداد، فاز چهارده پارس جنوبی، به تنهایی گاز استان آذربایجان شرقی و حدود هفت میلیون نفر را تأمین می‌کند. همچنین، نیرو‌های متخصص جوان در دوره کرونا سه فاز جدید راه‌اندازی کردند و این مهندسان جوان ایرانی تاکنون اقدامات مهمی را در زمینه نفت و گاز کشور در این پالایشگاه انجام داده‌اند. این پالایشگاه با این حجم از فشردگی و در شرایط تحریم و با این شرایطی که جوانان ایرانی دست به دست هم دادند و ساختند، خوشبختانه بدون حادثه‌ای ناگوار طی این سال‌ها به بهره‌برداری رسیده است.

در این بازدید ابراهیمی، رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان جهاددانشگاهی ضمن تشکر از میزبانی شایسته وزارت نفت و مجموعه پارس جنوبی بیان کرد: در این بازدید از دستاورد‌های انقلاب اسلامی، نسبت به مسائل زیادی آگاهی پیدا کردیم. بنده هم ضمن توصیف کلی از مجموعه جهاددانشگاهی، برای همکاری مشترک و ورود به برخی از حوزه‌های علمی و فناوری اعلام آمادگی می‌کنم. جهاددانشگاهی در حوزه‌های فناوری کشور فعالیت زیادی داشته و در حال حاضر بیش از ۱۵۰ گروه پژوهشی در این مجموعه انقلابی فعالیت می‌کنند که یکی از مهم‌ترین آنان پژوهشگاه رویان است. همچنین، جهاددانشگاهی در حوزه‌های نفت و مهندسی در واحد‌های علم و صنعت و خوزستان فعالیت‌های مفید و دستاورد‌های بزرگی داشته است. از جمله حوزه‌های همکاری این دو مجموعه را می‌توان در پروژه‌های مواد مصرفی حوزه نفت که تولید داخلی باشد، کنترل و اتوماسیون فنی تعریف کرد. همچنین، در واحد‌های صنعتی خواجه نصیر و شهیدبهشتی و... نیز در جهاددانشگاهی پروژه‌های فناورانه‌ای، در حوزه تجهیزات فنی مهندسی، حفاری، دکل نفتی و... در دست اقدام است.

نشست نهایی این سفر دو روزه نیز با حضور خانم فرشیدی، مدیرکل امور پژوهش وزارت نفت، شاهینی، مدیر پژوهش و فناوری منطقه ویژه انرژی پارس، صیادی، رئیس پژوهش و فناوری مجتمع گازی پارس جنوبی و اعضای جهاددانشگاهی برگزار شد و در این جلسه فرشیدی، مدیر کل امور پژوهش وزارت نفت ضمن تشکر از میزبانی شایسته مجموعه پارس جنوبی گفت: مطابق منویات مقام معظم رهبری ارتباط صنعت و دانشگاه از مهم‌ترین مسائل امروز کشور است؛ لذا با توجه به اینکه جهاددانشگاهی در زمینه‌های متنوعی فعالیت می‌کند و یک مجموعه انقلابی است که جهاد علمی می‌کند و نیز از طرفی حوزه صنعت نیز نیاز‌های متنوعی دارد، در این ارتباط باید نسبت به زمینه‌های همکاری و ظرفیت‌های دو مجموعه شناخت ایجاد شود تا متناسب با ظرفیت‌ها و امکانات هر مجموعه همکاری‌های مشترک و لازم تعریف و اجرا شود.

همچنین، در این جلسه مدیران جهاددانشگاهی به بیان ظرفیت‌های واحد خود و همچنین، نحوه تعامل با این منطقه را توصیف کردند که در نهایت مقرر شد طی چند بازدید از واحد‌های فعال جهاددانشگاهی در این حوزه، پروژه‌های مشترکی با همکاری دو مجموعه طراحی و اجرا شود.

یادآور می‌شود، در کنار بازدید‌های تخصصی، بازدید از جنگل حرا از برنامه‌های جانبی این بازدید دو روزه بود که در روز اول سفر انجام گرفت.

انتهای پیام
captcha