ضرورت هم‌افزایی کشورهای مسلمان در حوزه اقتصاد اسلامی
کد خبر: 4197046
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۷
در نشست علمی مالزی تأکید شد

ضرورت هم‌افزایی کشورهای مسلمان در حوزه اقتصاد اسلامی

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد اسلامی، گفت: یکی از مؤلفه‌های رسیدن به تمدن نوین اسلامی؛ توانمندی اقتصادی است در عین حال استاد دانشگاه مالزی تصریح کرد: قطعاً برای رسیدن به الگوی برتر در حوزه اقتصاد اسلامی هم‌افزایی هم کشورهای مسلمان لازم است.

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی،  میزگرد تخصصی افزایش توان اقتصادی در کشورهای مسلمان با حضور نمایندگان کشورهای ایران، عراق، مالزی، اندونزی و ترکیه در روز گذشته، 10 بهمن در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی برگزار شد. 

حبیب‌رضا ارزانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی در این نشست با ابراز خرسندی از حضور و هم‌افزایی کشورهای اسلامی در حوزه‌های مختلف، گفت: خوشبختانه نمایندگان کشورهای مالزی، ایران، ترکیه، عراق و اندونزی امروز دور هم جمع شده‌اند تا به تعامل و هم‌افزایی شایسته‌ای در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برسند.

وی با اشاره به اینکه از نگاه اسلامی راه رسیدن به آخرت از دنیاست، گفت: از این رو مباحث اقتصاد اسلامی بسیار ارزشمند است که تمام فرایندهای مالی و اقتصادی آن برگرفته از آموزه‌های دینی است.

ارزانی، گفت: رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) بیش از یک دهه است که در خصوص مباحث اقتصاد اسلامی تأکید می‌کنند و فرموده‌اند اگر مسلمانان بخواهند در دنیا موفق باشند، قطعاً یکی از مؤلفه‌های اصلی بحث توانمندی در حوزه اقتصاد است و این پیش‌زمینه رسیدن به تمدن نوین اسلامی است. 

وی با اشاره اینکه از نگاه رهبری متمول شدن تنها هدف اقتصاد اسلامی نیست بلکه رسیدن به یک نقطه تمدنی برای مسلمان‌هاست، اضافه کرد: از نگاه ایشان پیوند اقتصادی کشورهای مسلمان یکی از محورهای وحدت است.

در ادامه حسلیندا عبدالله، رئیس مرکز مطالعات اجتماعی دانشگاه ایپساس مالزی، گفت: قطعاً برای رسیدن به الگوی برتر در حوزه اقتصاد اسلامی هم‌افزایی هم کشورهای مسلمان لازم است و باید مدل‌هایی را بر اساس مطالعات دقیق و نظرات جوانان ارائه کنیم تا در جامعه مسلمان راهگشا باشد.

سپس احلام نعمه لفته، رایزن علمی فرهنگی کشور عراق، نیز با بیان اینکه ما به دنبال تعالی کشورهای مسلمان هستیم، گفت: یکی از مسائل مهم در حوزه اقتصاد اسلامی خودکفایی است و اینکه ما درگیر تورم‌های متعدد هستیم نشانه وابستگی اقتصادی به کشورهایی همچون آمریکاست.

سخنران بعدی این برنامه پروفسور محمد فضلی صبری، رئیس دانشکده upm مالزی این بود که در خصوص اقتصاد اسلامی در مالزی صحبت کرد و گفت: یکی مباحثی که در خصوص ارتقای سرانه‌ها و رشد مالی به کشورهای مسلمان کمک می‌کند همکاری و تعامل مطلوب با یکدیگر است.

در ادامه دکتر احمت تمل، رایزن دینی کشور ترکیه، گفت: ما در ترکیه آموزش مسائل مالی را قبل از مدرسه به کودکان و نوجوان آموزش می‌دهیم لذا آموزش مسائل اقتصادی، مهارت‌های مالی و کسب سرمایه حلال و حرام از کودکی باید آموزش داده شود.

صالح مهدی خلیل، مشاور علمی رایزن فرهنگی عراق نیز به مقایسه کشور ایران، مالزی و عراق در حوزه اقتصادی، جمعیت و سرانه رشد پرداخت و گفت: هر سه کشور در سال‌های اخیر رشد اقتصادی داشتند اما متأسفانه چشمگیر نبوده و این نشئت گرفته از سیاست‌های استعماری آمریکا در افزایش نرخ ارز است. 

سپس شاحنین بنت یحیی، نماینده وزارت ورزش و جوانان مالزی، گفت: این وزارتخانه از طرح‌های موفق جوانان در حوزه‌های فرهنگی و هنری حمایت می‌کند و اعتبارات مناسبی را برای رشد اقتصادی جوانان اختصاص داده است.

در ادامه محد مرشد ارشد، استاد دانشگاه UPM مالزی، آموزش را رکن اساسی اقتصاد اسلامی بیان کرد و افزود: رابطه متعالی بین رشد اقتصادی و آموزش‌های عالی وجود دارد و ما در دانشگاه UPM از تحقیقات دانشجویان در این زمینه حمایت می‌کنیم.

همچنین کاوه جوانی از اساتید حوزه اقتصادی در ایران، به نقش تجارت‌های خرد و شرکت‌های دانش‌بنیان در مسیر رشد اقتصادی اشاره کرد و افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی شکل می‌گیرند و در رشد و توسعه مناطق مختلف تأثیر زیادی دارند.

وی تصریح کرد: جوانان امروز با توجه به ویژگی‌هایی همچون استقلال، مهارت‌های ویژه و دانشی که دارند می‌توانند در عرصه تجارت‌های خرد و دانش‌بنیان پیشرو باشند چون اساس این تجارت‌ها فناوری و دانش روز است.

کاوه، ادامه داد: باید برای رسیدن به توان اقتصادی یک برنامه اجرایی و عملیاتی را در پنج گام شناخت، تحقیق، برنامه‌ریزی، آموزش ابزارهای مختلف و تکنولوزی، برای جوانان ترسیم کنیم.
در این نشست حجت‌الاسلام حکیم الهی، مسئول مرکز فرهنگی اسلامی اندونزی در جاکارتا نیز نظرات خود را در خصوص رسیدن به توان اقتصادی در کشورهای اسلامی بیان کرد. در این نشست قرار شد هر پنج کشور تجربیات موفق خود را در خصوص اقتصاد اسلامی به اشتراک بگذارند تا به یک طرح جامع تفصیلی برای افزایش توان اقتصادی جوانان مسلمان برسند.

گفتنی است، میزگرد بعدی کشورهای ایران، مالزی، عراق، ترکیه و اندونزی در ماه مبارک رمضان برگزار خواهد شد.

یکی از مؤلفه های رسیدن به تمدن نوین اسلامی؛ توانمندی اقتصادی است

انتهای پیام
captcha