اعلام آمادگی ایران برای مشارکت در راه‌اندازی اتحادیه قرآنی جنوب شرق آسیا + فیلم
کد خبر: 4198697
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۶

اعلام آمادگی ایران برای مشارکت در راه‌اندازی اتحادیه قرآنی جنوب شرق آسیا + فیلم

در نشست مدیران مؤسسات قرآنی تایلند با معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر آمادگی ایران برای همکاری در زمینه گسترش و تقویت فعالیت‌های قرآنی در تایلند و کشورهای جنوب شرق آسیا تأکید شد.

به گزارش ایکنا از تایلند، روز چهارشنبه 18 بهمن با حضور مهدی زارع، رایزن فرهنگی ایران در تایلند؛ علیرضا معاف، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از فعالان و رؤسای مؤسسات آموزش قرآن از سرتاسر تایلند در محل رایزنی فرهنگی بانکوک نشستی مشترک برگزار شد. 
در این دیدار در ابتدا زارع، رایزن فرهنگی با خوش‌آمد‌گویی به حضار در مورد وضعیت آموزش قرآن در تایلند گزارشی ارائه داده و بر لزوم توجه هر چه بیشتر به این موضوع تأکید کرد. وی همچنین اعلام کرد در راستای یکپارچه‌سازی و مدیریت بهتر فعالیت‌های قرآنی در حال راه‌اندازی دارالقرآنی در تایلند هستیم که بتوانیم فعالیت‌های قرآنی در این کشور را دوچندان کنیم.
در ادامه برنامه سه نفر از خواهران فعال در حوزه آموزش قرآن بانوان که در بانکوک فعالیت می‌کنند گزارش فعالیت‌های خود را ارائه کردند. 
 معصومه میرزایی، حافظ کل قرآن کریم که در جلسه حضور داشت ارزیابی خود از بررسی‌ها و فعالیت‌هایی که در مدت حضور در تایلند در همکاری با مؤسسات مختلف قرآنی داشته را ارائه و اعلام کرد با توجه به سابقه تدریس و آموزش قرآن بنده و با عنایت به ارتباط‌گیری و همکاری که با مؤسسات قرآنی در این کشور داشته‌ام  شاهد بودم که پتانسیل بسیار زیادی در این کشور برای فعالیت در این زمینه وجود دارد و امید است تا با حمایت‌های لازم و شروع به کار دارالقرآن ذکر شده بتوان به نحو احسن به این مهم پرداخت.

در ادامه برخی از دیگر فعالان قرآنی که از جنوب کشور تایلند در جلسه حضور داشتند گزارش فعالیت خود را ارائه و اعلام کردند با توجه به اینکه قرآن نقطه مشترک بین برادران سنی و شیعه است ما توانسته‌ایم بسیاری از برادران و خواهران اهل سنت را نیز به مدارس خود جذب کنیم.

همچنین با توجه به قانون آزادی ادیان تایلند برخی از این مدارس موفق به کسب مجوز فعالیت رسمی از دولت و آموزش و پرورش شده و به‌راحتی می‌توانند همچون مدارس دولتی به فعالیت بپردازند؛ حتی بسیاری از شیعیان مالزی که امکان فعالیت در کشور خود ندارند بدلیل هم مرز بودن با استان‌های جنوبی می‌توانند به راحتی در مراکز ما حضور و اقدام به یادگیری این دوره‌ها نمایند و امید است با توجه به توانایی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه حمایت‌های لازم انجام گیرد تا شاهد رشد هر چه بیشتر این مراکز در سرتاسر تایلند شویم.

اعلام آمادگی ایران برای کمک به راه‌اندازی اتحادیه قرآنی جنوب شرق آسیا

در ادامه علیرضا معاف در ابتدا از تمامی فعالان قرآنی که درجلسه حضور داشتند تقدیر و تشکر کرد و فعالیت آنها را در کشورهای غیراسلامی کاری بسیار ارزشمند خواند.

وی در ادامه به برخی از ویژگی‌های قرآن پرداخته و افزود: امروزه با توجه به هجمه‌ها و توهین‌هایی که علیه قرآن وجود دارد باید تلاش کنیم تا متن و مفهوم زیبای قرآن را به مردم عرضه بداریم اگر آنها با وجهه زیبا و مفاهیم آن آشنا شوند به خودی خود به این کتاب مقدس جذب و توهین‌ها و قرآن‌هراسی‌ها بی‌اثر خواهد شد. 
وی در ادامه افزود با توجه به ساختار زبانی که در کشورهای جنوب شرق آسیا وجود دارد تاکید بر دوره‌های روخوانی، روانخوانی و صحیح خوانی ضرورت دارد و در کنار آن نیز بایستی مفاهیم قرآن نیز به افراد منتقل شود تا زیبایی کار دوچندان شود؛ مسلما افراد علاوه بر صوت زیبای قرآن شیفته مفاهیم آن نیز خواهند شد.
وی همچنین با توجه به وجود برخی کشورهای اسلامی مانند اندونزی و مالزی در همسایگی تایلند افزود: می‌شود از این پتانسیل بهره برد و با متحد کردن فعالان این حوزه اتحادیه قرآنی جنوب شرق آسیا را با محوریت قرآن به عنوان نقطه مشترک مسلمانان راه‌اندازی کرد.
وی همچنین به فعالان حاضر در جلسه اعلام کرد ما آمادگی داریم تا با هماهنگی رایزنی فرهنگی برخی از اساتید برجسته قرآن را برای برگزاری دوره‌های آموزشی به این کشور اعزام کنیم و در صورتی که عزیزان طرح و برنامه‌های نو و قابل اجرای مؤثری داشته باشند به طور کامل آماده حمایت از این برنامه‌ها و مؤسسات هستیم.

 
خبرنگار: علی قلعه‌بان
انتهای پیام
captcha