کد خبر: 4213797
تاریخ انتشار : ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۴
سیدعباس حسینی خبر داد:

کاهش قیمت و افزایش خدمات در حج 1403

رئیس سازمان حج و زیارت در همایش توجیهی زائران حج استان تهران از کاهش قیمت حج نسبت به سال گذشته و افزایش خدمات ارائه شده به حجاج خبر داد.

سید عباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارتبه گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، سیدعباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت در همایش آموزشی - توجیهی زائران حج تمتع ۱۴۰۳ استان تهران که امروز 15 اردیبهشت‌ماه در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری  آزادی برگزار شد، با اشاره به نکاتی درباره عملیات اجرایی حج تمتع ۱۴۰۳ گفت: در موسم حج تمتع امسال ۸۷ هزار و ۵۵۰ زائر و عوامل از کشورمان به سرزمین وحی اعزام می‌شوند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: زائران حج تمتع امسال در قالب ۶۲۲ کاروان سازماندهی شده‌اند که از این تعداد ۱۰۶ کاروان با ظرفیت ۱۵ هزار و ۶۰۰ نفر متعلق به استان تهران است.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به موضوع مردمی سازی زیارت و اقدامات انجام شده، گفت: این موضوع به مثابه واگذاری برخی خدمات رسانی‌ها به خود مردم است که در حج تمتع سال قبل توانستیم پنج کاروان در حدود ۷۰۰ نفر از عوامل را بکاهیم و به تعداد زائران  منتظر در نوبت اعزام اضافه کنیم؛ امسال نیز دو کاروان با ظرفیت ۲۲۰ نفر از عوامل را کاهش داده و به تعداد زائران اضافه کرده‌ایم.

وی افزود: در همین راستا از نیروهای توانمند که به صورت زائر مشرف می‌شوند به عنوان «زائر خدمه» و «خدمه افتخاری» استفاده کرده‌ایم که می‌طلبد‌ تمامی عزیزان در این کار مشارکت داشته باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: در موضوع بهداشت و درمان تعداد ۳۸۰ نفر کادر پزشکی و درمانی فعالیت خواهند داشت. دو بیمارستان در مکه مکرمه و مدینه منوره و مطب های ۱۶ و ۲۴ ساعته خدمات درمانی مورد نیاز را ارائه می‌دهند.

حسینی با اشاره به موضوع تغذیه و اهتمام به بهداشت و سلامت غذای زائران گفت: دو آشپزخانه مرکزی در مدینه و دو آشپزخانه دیگر در مکه تحت نظر سر آشپزهای ایرانی طبخ غذا را به عهده دارند.

وی با بیان اینکه ذائقه عمومی اقوام مختلف ایرانی مورد توجه قرار گرفته است، گفت: تمام تلاش ما این است که بهترین خدمات را بدور از رفاه زدگی داشته باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص اسکان حجاج نیز توضیح داد: در بخش مسکن تلاش شد در رقابت با سایر کشورهای اسلامی، امسال هتل‌های باکیفیت بهتری برای زائران اجاره کنیم. به این دلیل از پایین‌ترین گروه قیمتی یک گروه را حذف کردیم تا کیفیت را ارتقا دهیم؛ درهمین خصوص ۱۹هتل در مدینه منوره و ۶۲ هتل در مکه پذیرای زائران خواهد بود .

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سرانه اسکان زائران اظهار کرد: قوانین کشور میزبان  سرانه‌ای مقرر کرده که از آن به نحو مطلوب‌تری استفاده می‌کنیم تا زائران شرایط مطلوب‌تری داشته باشند؛ به هر زائر چهار متر مربع فضا اختصاص می‌یابد. یعنی اتاق‌های زائران سه یا چهار نفره در نظر گرفته شده است. بنابراین زائران عزیز باید به موضوع هم اتاقی‌ها و همزیستی در مدت زمان حج توجه ویژه داشته باشند.

وی افزود: موضوع تخصیص سرانه در کشور میزبان نیز به دلیل تعداد بالای حجاج کشورهای اسلامی در موسم حج است که البته در این خصوص مدیریت لازم را به جهت آسایش زائران انجام داده‌ایم.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه در رقابت با ۵۹ کشور هتل‌ها را اجاره می‌کنیم، در خصوص هتل‌های مدینه و مکه گفت: به دلیل عدم ساخت و ساز هتل در مدینه گاهی کیفیت هتل‌های این شهر مقداری از هتل‌های مکه پایین‌تر است اما سعی شده از ظرفیت مطلوب در این حوزه استفاده شود.

وی در خصوص اسکان در عرفات و‌ منا گفت: سرانه تعریف شده در منا و عرفات با محدودیت مواجه است؛ در منا ۸۰ تا ۹۰سانتی متر برای هر زائر و در عرفات نیز تا حدی بالاتر از ظرفیت منا تعیین شده است و زائران باید ایام تشریق را با همدلی و همکاری و صبوری در کنار هم سپری کنند.

حسینی در خصوص حمل و نقل نیز گفت: سال گذشته در بهره‌گیری از قطار پیشتاز بودیم و به صورت آزمایشی سه هزار زائر مدینه قبل و ۲۰ هزار زائر مدینه بعد را با قطار سریع‌السیر منتقل کردیم. تمامی تلاش خود را خواهیم کرد که ان شاالله امسال همه عزیزان را با قطار اعزام کنیم تا از خستگی مسیر کاسته شود و زائران به اعمال و مناسک و زیارت بپردازند.

وی افزود: حمل و نقل درون شهری هم به خوبی پیش بینی شده است. در مکه مکرمه اتوبوس‌ها به صورت ۲۴ ساعته زائران را از هتل به حرم و بالعکس منتقل می‌کنند.

رئیس سازمان حج وزیارت با اشاره به موضوع مدیریت مالی حج گفت: هزینه ارزی حج امسال علی رغم اینکه از کف گروه قیمتی یک گروه را حذف کردیم چیزی حدود ۳۰۰ دلار از حج گذشته ارزان‌تر شده است که البته این قیمت کنونی و گران بودن آن نیز به دلیل تورم، افزایش نرخ ارز وتحریم‌های ناجوانمردانه است.

رئیس سازمان حج وزیارت در خصوص مدیران کاروان‌ها و عوامل اظهار کرد: در کاروان‌ها جوان سازی و کادر سازی را دنبال کرده‌ایم بگونه‌ای که حدود ۴۰ درصد از کادر اجرایی از نیروهای جوان هستند و بهترین‌ها را برای شما انتخاب کردیم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: انتقال ۸۷ هزار نفر از کشوری به کشور دیگر و ارائه خدمات به آنها  کاری پیچیده و بسیار سخت است که امیدواریم در این راستا بهترین همکاری را با عوامل تلاشگر و روحانیون با تجربه که از بهترین‌ها انتخاب شده‌اند داشته باشید و آموزش‌های لازم را مدنظر قرار دهید.

حسینی تاکید کرد: تمام تلاش‌ها صورت گرفته تا شما زائران  به احکام و مناسک بپردازید و کسب معرفت کنید.

انتهای پیام
captcha