کد خبر: 4214283
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۰
پیرحسین کولیوند:

پزشکان حج تمتع در امر پیشگیری ورود کنند

رئیس جمعیت هلال احمر با تأکید بر اینکه هم در بیمارستان و هم در مجموعه هتل‌های عربستان باید سلامت محور کار کنیم، از پزشکان خواست در امر پیشگیری از بیماری‌ها در حج ورود کنند.

پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمربه گزارش خبرنگار ایکنا، پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر امروز سه‌شنبه 18 اردیبهشت ماه در همایش کادر بهداشتی درمانی حج 1403 که با حضور پزشکان، پرستاران و کادر درمان اعزامی به حج سال جاری برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر برگزاری حج ابراهیمی، گفت: نام حضرت ابراهیم(ع) 69 مرتبه و در 25 سوره قرآن کریم تکرار شده است.

وی ادامه داد: در قرآن کریم از حضرت ابراهیم(ع) همچون پیامبر اسلام(ص) به عنوان اسوه و نمونه یاد شده است. در برخی آیات و روایات نیز از ایشان در ردیف صالحان، صدیقان، صابران و وفاکنندگان یاد شده است و تعابیر خاصی در بزرگداشت ایشان داریم. ایشان بسیار ایثارگری کردند و به تمام معنا جهادگر بودند. امتحانات دشواری را پشت سر گذاشتند و در نهایت خداوند ایشان را به مقام امامت رساند. ما نیز تا سختی‌‌ها را پشت سر نگذاریم و از امتحانات سربلند بیرون نیاییم به موفقیت نمی‌رسیم.

کولیوند تصریح کرد: شک نکنید که در طول زندگی همیشه در معرض آزمون‌های الهی هستیم و در مسیری قرار گرفته‌ایم که بسیار دشوار است و آن هم مسیر خدمت‌رسانی به حجاج و نجات جان انسان‌هاست. خداوند می‌فرماید اگر شما کسی را نجات دادید گویی که همه انسان‌ها را نجات داده‌اید.

وی ادامه داد: مشوق‌های زیادی هم در آیات و هم در روایات آمده است که اگر درد کسی را کم و گره از کار کسی باز کنید ارزش آن بسیار زیاد است و گویی همه بشر را تا ابدالدهر زنده کرده‌اید. در حج این شرایط برای ما دو چندان و بهتر فراهم می‌شود. ما به میهمانان خداوند خدمت می‌کنیم و معتقدیم برای صعود و پیشرفت معنوی دو بال ارتباط با خداوند و رابطه خوب با مردم را نیاز داریم؛ در حج این دو گزینه به خوبی خود را نشان می‌دهد. یکسری عاشق که مدت‌ها در انتظار مانده‌اند، در یک محیط الهی و محل نزول وحی جایی که همه پیامبران آنجا قدم گذاشته‌اند، حضور پیدا می‌کنند و ما به آنها خدمت‌رسانی می‌‌کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه کادر درمان وقتی در درمانگاه‌ها بیمار ندارند به قرائت قرآن می‌پردازند، گفت: این کار برقراری رابطه با خداوند است و رابطه با مردم نیز دغدغه اصلی ماست تا سلامت آنها را حفظ کنیم.

کولیوند با تأکید بر اینکه وقتی ما مراقب سلامت زائران خانه خدا هستیم که بتوانند اعمالشان را به خوبی انجام دهند، غیر از خداوند متعال کس دیگری نمی‌تواند بر کار ما قیمت بگذارد، تصریح کرد: نباید منتظر قدردانی و تشکر باشیم. مطمئن باشید خداوند همه خدمات شما را می‌بیند، محاسبه می‌کند و به زندگی شما برکت می‌دهد. ما هر آنچه داریم از برکت خدمت به مردم است.

وی در ادامه گفت: باز کردن گره از کار مؤمن فضیلتی بیشتر از طواف دارد و من خواهش می‌کنم به این روایات اهمیت دهید. ما سه قسم خدمت داریم. خداوند می‌فرماید هر چه دارید انفاق کنید؛ شما پزشک و پرستار هستید، معاینات زائران را به خوبی انجام داده‌اید؛ دستورالعمل‌های جدیدی برای معاینات پزشکی امسال ارائه شد که کار را کمی دشوار کرده بود و توصیه‌های زیاد و فشارهایی نیز به شما وارد شد اما به خوبی زائران را معاینه کردید.

با علمتان انفاق کنید 

کولیوند افزود: نوع دیگری از خدمت، گشودن گره از کار مردم است. وقتی فردی بیمار می‌شود، گره‌ای در سلامت او ایجاد شده است. زائر حج می‌خواهد به زیارت برود و اعمال حج را انجام دهند پس ما باید بیشتر تلاش کنیم تا او بتواند سلامت خود را بازیابد. شما دانش، توان، تجربه و علمتان را با اخلاص انفاق و گره از کار کردم باز کنید.

وی از مواسات به عنوان سومین قسم از خدمت به مردم یاد کرد و گفت: زیاد دیده‌ام که کادر درمان عاشقانه به بیماران کمک می‌کنند. کاروان وقوف اضطراری را دیده‌اید که چطور بیماران را غسل و وضو می‌دهند و به آنها نیتشان را می‌گویند؛ این کارها بسیار ارزشمند است. وقتی شما کسی را درمان می‌کنید و او می‌تواند به اعمالش برسد، شما را دعا می‌کند. اینها همان رفتاری است که حضرت ابراهیم، حضرت رسول و ائمه(ع) انجام داده‌اند.

رئیس جمعیت هلال احمر خطاب به کادر درمان اعزامی به حج 1403 گفت: تاجایی که می‌توانید در راستای حفظ و سلامت زائران تلاش کنید. اگر خسته و کم خواب می‌شوید اشکال ندارد؛ همه را به خدا بسپارید. لذا در رضایت‌مندی و اخذ رضایت مردم تلاش کنید. اولین وظیفه ما خدمت رسانی به زائر است و بعد دعا و زیارت و نیایش؛ پس دقت کنید.

کادر درمان سلامت محور کار کنند

وی تأکید کرد: در عملیات حج هم در بیمارستان و هم در مجموعه هتل‌ها باید سلامت محور کار کنیم. فقط بحث ما درمان نیست و نباید منتظر باشیم کسی بیمار شود و به ما مراجعه کند بلکه باید در بحث پیشگیری ورود و در مورد بهداشت خیلی دقت کنیم. هم بهداشت محیط و هم مدیریت بیماری‌های واگیر را در نظر داشته باشید و با تمام توان پای آن بایستید؛ این کاری است که می‌تواند هویت مرکز پزشکی را نشان دهد.

وی اظهار کرد: اگر حتی یک زائر به علت بیماری و عدم درمان ما نتواند حج بجا بیاورد، خسارت آن بسیار زیاد است. تمام زحمت و تلاشتان را صرف کنید تا زائران ما سالم باشند و اعمالشان را انجام دهند. در زمینه پیشگیری هم ورود کنید؛ در کلاس‌های آموزشی زائران حضور پیدا کنید و موارد لازم را به زائران بگویید. به خصوص در اطلاع‌رسانی به زائران کمک کنید. فصل گرماست و بیماری‌های تنفسی، گرمازدگی، اسکلتی و ... وجود دارد و باید مباحث مربوط به این بیماری‌ها به زائران اطلاع‌رسانی شود.

زائران پرخطر را شناسایی و بیشتر به آنها رسیدگی کنید

وی افزود: خوب است برای روحانیون و مدیران کاروان‌ها نیز جلسه بگذارید و با آنها صحبت و در خصوص بیماری‌های شایع و روش‌های پیشگیری از آنها صحبت کنید و توصیه می‌کنم زائران پرخطر را شناسایی و به آنها بیشتر رسیدگی کنید. در ایام تشریق نیز از آنها بیشتر مراقبت کنید. از همین اکنون زائرانی که نیاز به خدمات بیشتری دارند را زودتر شناسایی و برای آنها برنامه داشته باشید.

کولیوند با اشاره به اینکه امسال نیز همانند سال گذشته از پزشکان و پرستاران زائر که دوست دارند داوطلبانه به زائران کمک کنند استفاده می‌شود اظهار امیدواری کرد بتوانند از برکات خدمات داوطلبان استفاده کنند.

وی در بخش پایانی سخنان خود به شرایط وخیم مردم غزه اشاره کرد و گفت: شب گذشته با هلال احمر غزه تماس گرفتم. مطرح کردند که در هفت ماه گذشته 28 هزار نوزاد در این منطقه به دنیا آمده‌اند که نه نوزاد و نه مادر از امکانات پزشکی برخوردار نیستند. 68 هزار و 700 نفر خانم باردار هم اکنون در آنجا هستند که نیاز به خدمات پزشکی دارند. 10 هزار مصدوم نیز در آنجاست که هیچ اقدامی در آنجا نمی‌توان برای آنها انجام داد که یا باید اجازه دهند از غزه خارج شوند و یا باید تجهیزات به آنها رسانده شود.

وی افزود: امکانات و کمک‌های ارسالی مردم جهان به دست مردم غزه نمی‌رسد و فقط 28 درصد کمک‌هایی که از طریق مصر فرستاده شده وارد غزه شده است و بقیه کمک‌ها یا تاریخ آنها گذشته یا کپک زده‌اند و رژیم غاصب از این روش به عنوان اهرم تنبیهی استفاده می‌کند. اکنون در غزه داروی بی‌حسی و بی‌هوشی ندارند. هلال احمر غزه می‌گوید تشنگی و گرسنگی را تحمل می‌کنیم ولی دارو نداریم. با این حال مردم غزه روحیه خیلی خوبی دارند، هم امید دارند و هم توکل و ایمانشان به خداوند زیاد است. شما کادر درمان در سرزمین وحی مردم غزه را در عبادات خود دعا کنید. 

انتهای پیام
captcha