اعزام حفاظ ایرانی به مسابقات بین‌المللی عربستان
کد خبر: 4215997
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۶
مجیدی‌مهر خبر داد:

اعزام حفاظ ایرانی به مسابقات بین‌المللی عربستان

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه از دعوت و اعزام نمایندگان کشورمان در رشته حفظ قرآن به چهل و چهارمین دوره مسابقات رسمی و بین‌المللی قرآن کشور عربستان خبر داد.

دعوت از قاری و حافظ ایرانی به مسابقات بین‌المللی عربستانحمید مجیدی‌مهر، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، به تعاملات سازنده از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر با کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: سازمان اوقاف تعاملات با دستگاه‌های هم‌تراز در دیگر کشورها را در دستور کار خود قرار داده است و مرکز امور قرآنی نیز با مجموعه‌های قرآنی سایر کشورها به ویژه کشورهای برگزارکننده مسابقات ارتباط دارد.

وی افزود: پس از یک دوره طولانی که مسابقات بین‌المللی عربستان بدون حضور حافظان ایرانی برگزار شد، از طرف پادشاهی عربستان دعوتنامه رسمی برای معرفی نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن ملک عبدالعزیز، که در جوار مسجدالحرام برگزار می‌شود، دریافت شده است. 

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف بیان کرد: مسابقات بین‌المللی قرآن کریم کشور عربستان در کنار مسابقات قرآن ایران و مالزی در زمره قدیمی‌ترین و معتبرترین مسابقات قرآن دنیاست و حضور نماینده ایران در این مسابقات بسیار مهم و ارزشمند است.

مجیدی‌مهر در مورد دیگر جزئیات این مسابقات به خبرنگار ایکنا گفت: این مسابقات اوایل ماه صفر 1446 مصادف با نیمه دوم مردادماه 1403 برگزار خواهد شد و از جمهوری اسلامی ایران درخواست شده تا تاریخ دوم ذی‌الحجه 1445(20 خردادماه 1403) دو نماینده خود را به این مسابقات معرفی کند. این مسابقات جمعاً چهار میلیون ریال عربستان سعودی جایزه خواهد داشت و نفرات اول تا پنجم هم تجلیل خواهند شد.

اعزام قاری و حافظ قرآن به مسابقات بین‌المللی عربستان

وی تصریح کرد: رشته حفظ این مسابقات پنج فرع دارد که شامل حفظ کل قرآن با قرائات هفت‌گانه، رشته حفظ کل قرآن همراه با تفسیر مفردات، رشته حفظ کل قرآن به روش معمول و مرسوم، رشته حفظ 15 جزء قرآن و رشته حفظ پنج جزء قرآن کریم است که رشته آخر فقط ویژه شرکت‌کنندگان کشور عربستان است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در پاسخ به این پرسش که در کدام یک از این فروع نماینده اعزام خواهد شد، گفت: در دعوتنامه رسمی به این موضوع اشاره نشده است، با رایزنی‌هایی که انجام خواهد شد در مورد این موضوع هم بحث خواهد شد.

مجیدی‌مهر در مورد جزئیات معرفی نمایندگان کشورمان به این مسابقات گفت: اسامی دو نماینده ایران در جلسه کارشناسی با حضور اعضای کمیته اعزام تعیین می‌شود. 

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف به جلسات برگزار شده در حاشیه مسابقات بین‌المللی قرآن ایران بین رئیس سازمان اوقاف با سفیر عربستان در ایران طی اسفندماه سال قبل اشاره کرد و گفت: مسلماً حضور نمایندگان ایران در کشورهای مختلف در کنار سایر رویدادهای ورزشی و علمی می‌تواند این پیام را بدهد که ایران پیام‌آور صلح و دوستی در دنیاست و به برکت اسلام رویش‌هایی در کشور رخ داده که امروز در سطح دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

مجیدی‌‌مهر در پایان به دریافت نزدیک به 400 رتبه از سوی قاریان و حافظان ایرانی در مسابقات بین‌المللی قرآن اشاره کرد و گفت: حضور نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی ادوار مختلف و کشورهای مختلف نشانگر رشد فعالیت‌های قرآنی ایران و توانمندی قرآنیان ما خواهد بود. 

انتهای پیام
captcha